20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
دانشگاه هاروارد؛ بورسیه، رشته های دانشگاهی، شهریه

"ماموریت ما آموزش رهبران آینده و تلاش برای تحقق جهانی عادلانه‌تر، منصفانه‌تر و امیدوارکننده است." این عبارت را در خط اول سایت دانشگاه هاروارد آن بخش که به معرفی اهداف می‌پردازد خواهید دید. با خواندن آن حتما متوجه می‌شوید که اینجا برای آدم‌های جسور و بلندپرواز ساخته شده و میز و صندلی‌های آن سکوی پرتاب انسان‌های شجاع، پرتلاش و امیدوار است. 

پس قدم اول برای تحصیل در این دانشگاه در یک جمله خلاصه می‎‌شود؛ "در آرزوهای خود شجاع باشید." این کوتاهترین و موثرترین توصیه ما به شماست. به بزرگ بودن اسم آن نگاه نکنید، توانایی‌های‌تان را بشناسید و رویاپردازی کنید. رویاهای‌تان مسیر خود را پیدا می‌کنند اگر حداقل شرایط را داشته باشید و به مرز حداکثرها و بالاترین‌ها و بهترین‌ها حرکت کنید.

دانشگاه هاروارد در یک نگاه

چیزی که هاروارد را خاص می کند، دانشجویانش است. البته این دانشگاه استادان بسیار برجسته‌ای دارد که در کل ایالات متحده آمریکا نمونه هستند. برای همین است که تمامی مشتاقان علم و تحصیل آرزو دارند فقط یکبار سرکلاس‌های اساتید این دانشگاه بنشینند.  همه این ویژگی‌ها یک شبه به دست نیامده است. این قدیمی‌ترین دانشگاه آمریکا جایگاه امروز خود را مدیون سالها تلاش مستمر است. تلاشی که تنها از جامعه‌ای متشکل از فرهنگ‌ها، نژادها، ملیت‌ها و باورهای مختلف برمی‌آید.

هاروارد که در سال 1636 تأسیس شد، اولین مؤسسه آموزش عالی در ایالات متحده بود. حالا می‌توان گفت که قدیمی‌ترین نیز است و همچنان از نظر نفوذ، شهرت و شجره علمی به عنوان یک دانشگاه پیشرو نه تنها در ایالات متحده بلکه در جهان شناخته می‌شود.

هیچکس به شهرت علمی این دانشگاه شک ندارد. پردیس 209 هکتاری هاروارد همراه با 10 مدرسه به اضافه مؤسسه مطالعات پیشرفته رادکلیف، دو تئاتر و پنج موزه به‌گونه‌ای یکی از مراکز علمی دنیا محسوب می‌شود.

بزرگترین سیستم کتابخانه دانشگاهی در جهان را دارد و سایر امکانات آن همه‌چیز را برای یک زندگی دانشجویی ایده‌آل فراهم کرده است. بنابراین بهترین گزینه برای ادامه تحصیل در آمریکا محسوب می‌شود. جدول زیر مشخصات اصلی این دانشگاه را معرفی کرده است:

مشخصات کلی دانشگاه هاروارد

نوع دانشگاه

دانشگاه پژوهشی خصوصی

شعار

Truth (حقیقت)

سال تاسیس

۱۶۳۶میلادی- ۳۸۷ سال پیش

موقعیت مکانی

آمریکا ایالت ماساچوست - کمبریج

رنگ آموزشگاه

سفید مشکی - زرشکی

تعداد دانشجویان

25266

تعداد دانشجویان بین‌المللی

8087

آدرس وبسایت (بخش بین‌الملل)

www.hio.harvard.edu

رتبه ‌بندی دانشگاه هاروارد در سال 2024

دانشگاه هاروارد یکی از برترین دانشگاه‌های خصوصی در کمبریج ایالات متحده است. طبق نظام رتبه‌بندی QS این دانشگاه در سال 2024 در رتبه چهارم قرار دارد. همچنین براساس رتبه‌بندی USNEWS جایگاه سوم را نصیب خود کرده است. علاوه‌بر این، رتبه‌بندی تایمز نیز این دانشگاه را در جایگاه چهارم قرار داده است.

رتبه بندی دانشگاه هاروارد

جدول زیر رتبه و جایگاه برخی از رشته‌های هاروارد را در ایالات متحده آمریکا بررسی کرده است. گفتنی‌ست که این رتبه‌‌ها براساس نظام رتبه‌بندی niche تعیین شده است:

جایگاه رشته‌های هاروارد براساس رتبه‌بندی NICHE

عنوان رشته

رتبه

زیست‌شناسی

1

ریاضی

1

شیمی

1

اقتصاد

1

تاریخ

2

علوم سیاسی

2

فیزیک

3

مردم شناسی و جامعه شناسی

4

روانشناسی

5

مقاطع تحصیلی در دانشگاه هاروارد

این دانشگاه در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. همچنین کسانی‌که ویزای نخبگان آمریکا را دارند در شرایط بهتری برای پذیرش در این دانشگاه قرار دارند. بیش از 89 رشته لیسانس دارد و 150 رشته فوق‌لیسانس. همچنین در 105 رشته در مقطع دکتری دانشجو می‌پذیرد. نمودار زیر آمار دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس هاروارد را نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید، بیش از 84 درصد دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند درحالیکه این آمار در مقطع لیسانس تنها 16 درصد است.

مقاطع تحصیلی دانشگاه هاروارد

لیست رشته های تحصیلی دانشگاه هاروارد

محبوب‌ترین رشته‌های این دانشگاه شامل رشته‌های گروه مدیریت به‌خصوص مدیریت بازرگانی، روانشناسی، علوم زیستی، ریاضیات، مهندسی و معماری است. همچنین در موسسات پژوهشی وابسته این دانشگاه رشته‌های شرق شناسی نیز تدریس می‌شود. علاوه‌بر این، یک مرکز ایرانشناسی دارد که با مدیریت دکتر حبیب لاجوردی فعالیت می‌کند و پروژه تاریخ شفاهی ایران را انجام می‌دهد.

دانشکده های دانشگاه هاروارد

دانشکده‌های دانشگاه هاروارد به قرار زیر است: 

 • مدرسه کسب‌و‌کار
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده آموزش
 • مدرسه جان اف کندی
 • دانشکده حقوق
 • مؤسسه مطالعات پیشرفته ردکلیف

نکته مهم : از میان این 8 دانشکده، تنها دانشکده‌ هنر و علوم طیف گسترده‌ای از رشته‌های کارشناسی را ارائه می‌دهد. باقی دانشکده‌ها گرایش‌های متنوعی در مقطع کارشناسی ارشد دارند.

شرایط پذیرش در دانشگاه هاروارد

اگر این یک محیط تحصیلی جذاب به نظر می‌رسد اما در نظر داشته باشید که پذیرش در این دانشگاه مانند صعود به اورست است. بنابراین فقط قوی‌ترین‌ها موفق می‌شوند.

نرخ پذیرش هاروارد حدود 3 درصد است. این پایین‌ترین میزان پذیرش در دانشگاه‌های کل ایالات متحده است که بر جایگاه بالای کیفیت و ارزیابی داوطلبان گواهی می‌دهد.

اگرچه این دانشگاه تلاش‌های قابل توجهی برای شایسته سالاری در فرآیند پذیرش خود انجام داده اما همچنان فرزندان فارغ‌التحصیلان را در اولویت ثبت‌نام خود قرار می‌دهد. سیاستی که بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است.

شرایط پذیرش در دانشگاه هاروارد

برای پذیرش در مقطع لیسانس گذراندن آزمون SAT و ACT ضروری است. همچنین بایستی متقاضیان، مدرک زبان تافل خود را با حداقل نمره قابل قبول ارائه دهند. داشتن رزومه کاری و تحصیلی نیز برای متقاضیان مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس توصیه می‌شود و ارائه نامه ارزشیابی معلمان نیز جزو الزامات است. همچنین در برخی از موارد دانشگاه گواهی سلامت پزشکی از دانشجویان می‌خواهد. بنابراین اطلاع از لیست آزمایشات مدیکال آمریکا ضروری است.

حداقل نمرات برای دریافت پذیرش از دانشگاه هاروارد

GMAT

+610

GRE

+298

GPA

+3

TOFEL

+80

SAT

+1470

ددلاین ارسال درخواست پذیرش دانشگاه هاروارد

زمان درخواست برای اخذ پذیرش دانشگاه و زمان اعلام نتایج درخواست در دانشگاه هاروارد تا 1 ژوئن است. همچنین هزینه پذیرش 85 دلار در نظر گرفته شده است که جدول زیر به‌طور کامل به این موضوع پرداخته است:

مهلت ارسال درخواست

هزینه پذیرش

نرخ پذیرش

1 ژوئن

85 دلار

%3

بورسیه دانشگاه هاروارد برای دانشجویان بین ‌المللی

یکی از فاکتورهای مهم برای مهاجرت تحصیلی به هر جای دنیا هزینه تحصیل است. باید به‌درستی تخمین بزنید که آیا از عهده پرداخت شهریه برمی‌آیید یا نه.

ازآنجایی‌که شهریه دانشگاه‌های مطرح آمریکا معمولا بسیار بالا است، بسیاری از متقاضیان تحصیل به‌دنبال برنامه‌های بورسیه‌ای در بدو ورود به دانشگاه هستند. دانشگاه هاروارد این نیاز دانشجویان خارجی را در نظر گرفته است و بورسیه‌های متنوعی را در اختیارشان قرار می‌دهد.

 برنامه‌های بورسیه‌ دانشگاه هاروارد

نام بورسیه

توضیحات

a/e ProNet David W. Lakamp AIA Scholarship

در هر ترم تنها به دو دانشجوی نخبه تعلق می‌گیرد. مبلغ آن 5000 دلار است.

Aga Khan Scholarship

به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری اختصاص دارد و 50% هزینه‌ تحصیل را پوشش می‌دهد.

American Association of University Women

به زنانی اختصاص دارد که دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستند.

American Society of Landscape Architects

به دانشجویان رشته معماری تعلق می‌گیرد.

Architects Foundation

مختص به دانشجویان کارشناسی ارشد رشته معماری است.

Carter Manny Award

به پایان‌نامه‌های برتر رشته هنر  معماری مقطع دکتری اختصاص می‌یابد.

Democracy Doctoral Fellowships

از دانشجویان دکتری حمایت می‌کند و هدف آن حمایت از برنامه‌های دموکراسی خواهانه است.

شرایط بورسیه پزشکی دانشگاه هاروارد

بورسیه‌ های دانشکده پزشکی هاروارد باتوجه به نیاز مالی دانشجویان در نظر گرفته شده است. این بورسیه‌ها گاهی به‌صورت کامل و کل مبلغ شهریه را در برمی‌گیرد و گاهی به صورت 50 درصد اعمال می‌شوند. بورسیه‌های کامل هم شهریه‌ها و هم سایر هزینه‌های اجباری زندگی دانشجویی را تقبل می‌کنند. اما بورسیه‌های 50 درصدی فقط نیمی از شهریه را شامل می‌شود. 

مهمترین معیار برای دریافت بورسیه پزشکی هاروارد میزان پیشرفت تحصیلی دانشجو است. همچنین سوابق حرفه‌ای نیز باید به دانشگاه ارائه شود. 

برنامه جایزه کمک هزینه تحصیلی REACH Dean's

بورس تحصیلی REACH Dean’s یک بورسیه تحصیلی چهار ساله است که به دانشجویان پزشکی جدیدالورود اعطا می‌شود. معیار واجدشرایط بودن فرد به انجام کارهای داوطلبانه در حوزه خدمات پزشکی، پیشرفت تحصیلی، انعطاف‌پذیری بستگی دارد. معمولا اول مارس هر سال نامزدهای دریافت این بورسیه اعلام می‌شود و ادامه آن منوط به تامین اعتبار است.

بورسیه های عمومی محدود

کمیته بورسیه‌های عمومی دانشگاه هاروارد این بودجه را مدیریت می‌کند. همچنین دفتر کمک‌های مالی دانشکده پزشکی بر‌اساس معیارهای مشخص در پاییز هر سال، نامزدهای واجد شرایط آن را معرفی می‌کند.

بورسیه برای مدرسین مقیم

دانشجویانی که به‌عنوان معلم رزیدنت برای دانشکده پزشکی هاروارد خدمت می‌کنند، مسکن رایگان و برنامه غذایی رایگان دارند. این بورسیه غیرنقدی است و در بسته کمک مالی دانشجویان قرار می‌گیرد.

بودجه MD-PhD

بودجه MD-PhD معمولاً حمایتی است و به دانشجویان نیازمند تامین مالی تعلق می‌گیرد. همچنین تمام هزینه‌های بودجه استاندارد را پوشش می‌دهد. دانشجویانی که تشخیص می‌دهند بین بودجه MD-PhD خود و هزینه‌های استاندارد تحصیل کمبود دارند، می‌توانند برای رفع این شکاف درخواست وام دانشجویی کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه هاروارد

هزینه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی در هاروارد 73600 دلار آمریکا است که شامل شهریه، شهریه، اتاق، غذا، هزینه‌های شخصی و هزینه سفر می‌شود. این هزینه در مقایسه با شهریه دانشگاه‌ های آمریکا اصلا کم نیست، اما دانشگاه هاروارد برنامه‌ریزی مالی مبتنی بر نیاز را برای خانواده‌ها در تمام سطوح درآمدی ارائه می‌کند. چیزی‌که معمولا 70 درصد از دانشجویان را دربرمی‌گیرد.

هزینه تحصیل در دانشگاه هاروارد

بسیاری از برنامه‌ کمک‌های مالی به شکل‌های کمک هزینه تحصیلی و وام دانشجویی است. در نتیجه، 100 درصد دانشجویان می‌توانند بدون بدهی از هاروارد فارغ التحصیل شوند و 20 درصد از خانواده‌های دانشجویان هیچ پرداختی نمی‌کنند.

خوابگاه و محل اقامت دانشگاه هاروارد

این دانشگاه دارای 12 مجموعه خوابگاهی است که دانشجویان خارجی می‌توانند از آن استفاده کنند. همچنین شامل کتابخانه، سالن استراحت و فضاهای تفریحی ویژه است.

خوابگاه‌های دانشگاه هاروارد به دو دسته خوابگاه‎‌های داخلی و خوابگاه‌های خارجی تقسیم می‌شوند. خوابگاه‌های داخلی امکانات معمولی و اولیه دارند و هزینه سالانه آن چیزی در حدود 5000 دلار است. همچنین امکانات ویژه‌ای برای معلولان دارد و گزینه تخصیص خوابگاه براساس جنسیت نیز برای دانشجویان متقاضی وجود دارد.

بیش از 60 واحد آپارتمان در خارج از دانشگاه متعلق به هاروارد است. هزیه ماهانه آن 1500 تا 3000 دلار است و به‌صورت سوئیت، تک خوابه، دوخوابه و چند خوابه ارائه می‌شوند.

خوابگاه دانشگاه هاروارد

فارغ‌التحصیلان دانشگاه هاروارد

هشت رئیس جمهور آمریکا فارغ‌التحصیل این دانشگاه بودند. همچنین میلیاردرهای بسیاری در این دانشگاه اصول مدیریت و کسب‌وکار را فراگرفته‌اند و به ثروتمندترین‌های دنیا تبدیل شدند. از جوایز نوبل هم غافل نشویم. یکی از مهمترین افتخارات این دانشگاه دریافت 79 جایزه نوبل است. مهمترین افراد مشهور هاروارد به قرار زیر است:

 • باراک اوباما: رئیس‌جمهور اسبق آمریکا
 • مارک زاکربرگ: بنیان‌گذار فیسبوک
 • بیل گیتس: یکی از بنیان‌گذارن مایکروسافت
 • جرج دبلیو بوش: چهل و سومین رئیس جمهور آمریکا
 • جان اف کندی: سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا

ایرانیان دانشگاه هاروارد

ایرانیان زیادی تاکنون در هاروارد تحصیل کرده‌اند. یکی از معروفترین و پر افتخارترین آنها دکتر مریم میرزاخانی بود. او در رشته ریاضی تحصیل، تدریس و تحقیق می‌کرد و اولین ایرانی دریافت کننده مدال فیلدز بود. 

کامران وفا نیز از ایرانیان برجسته و پرافتخار هاروارد است. او در رشته فیزیک تحصیل و تدریس می‌کند و یکی از نظریه‌پردازان نظریه ریسمان است.

بیشترین دانشجویان ایرانی این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند. همچنین در رشته‌های داروسازی و پزشکی بالاترین آمار را دارند. رشته‌های علوم پایه نیز در میان ایرانیان طرفداران زیادی دارد که البته به این موارد باید رشته حقوق را نیز اضافه کنیم.

ایرانیان دانشگاه هاروارد

خلاصه کلام
در این نوشته همه آنچه که لازم است درباره دانشگاه هاروارد بدانید را مطالعه کردید. از مشخصات اولیه این دانشگاه تا شرایط پذیرش، دانشکده و محبوبترین رشته‌ها. رویای تحصیل در این دانشگاه اصلا رویای کوچکی نیست. فقط انسان‌های جسور و مشتاق پیشرفت می‌توانند چنین آرزویی کنند. اما می‌توانید یکی از کسانی باشید که در رزومه آینده‌اش نام هاروارد می‌درخشد. همانطور که در ابتدا گفتیم همه چیز با یک رویا شروع می‌شود. برای آنکه شانس گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا را برای خود افزایش دهید، می‌توانید کار خود را به حامی مهاجر بسپارید. کافیست تماس بگیرید و مشاوره اولیه دریافت کنید. شماره تماس ما 02148000957 است. 

سوالات متداول درباره تحصیل در دانشگاه هاروارد

قبل از آنکه برای اپلای این دانشگاه اقدام کنید بهتر است برخی از سوالاتی که کاربران درباره این دانشگاه مطرح کرده‌اند را جستجو کنید. ما مهمترین‌ها را در این بخش آورده‌ایم که با هم می‌خوانیم:

بهترین رشته های تحصیلی هاروارد کدام هستند؟

بهترین رشته‌های این دانشگاه مربوط به رشته‌های علوم پایه است. همچنین رشته حقوق و پزشکی نیز طرفداران زیادی دارد.

شرط ورود به دانشگاه هاروارد چیست؟

داشتن رزومه کاری و تحصیلی عالی همراه با نمره بالای مدرک زبان و موفقیت در آزمون SAT و ACT

هاروارد کجاست؟

این دانشگاه در شهر کمبریج ایالت ماساچوست یکی از بهترین ایالت های آمریکا قرار دارد.

آیا ایرانیان می‌توانند بورس دانشگاه هاروارد را دریافت کنند؟

بله. این دانشگاه در بخش بین‌الملل خود برنامه‌های بورسیه متعددی را برای دانشجویان ایرانی و غیرایرانی دارد.

شهریه دانشگاه هاروارد پزشکی چقدر است؟

شهریه این دانشگاه برای دانشجویان پزشکی بسیار بالاتر از سایر رشته‌ها است. اما هاروارد برنامه‌های بورسیه جامعی برای دانشجویان پزشکی خود در نظر گرفته است.

تحصیل رایگان در دانشگاه هاروارد امکان دارد؟

درصورتی‌که مشمول دریافت بورسیه کامل یا فول فاند شوید، بله امکان پذیر است.

تحصیل مجازی در دانشگاه هاروارد چگونه است؟

این دانشگاه دوره‌های مجازی رایگان و غیررایگان بسیاری را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. این دوره‌های آنلاین در رشته‌های کامپیوتر، علوم پایه، علوم اجتماعی، علوم داده، علوم انسانی، کسب و کار، پزشکی، ریاضیات، برنامه نویسی، آموزش و پرورش برگزار می‌شود.
 

 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0