20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دوره های کوآپ کانادا (co-op): در کنار تحصیل حقوق دریافت کنید

دوره های کوآپ کانادا: در کنار تحصیل حقوق دریافت کنید

یکی از نگرانی‌های افراد برای تحصیل در خارج از کشور، مسئله تامین هزینه‌های زندگی در هنگام تحصیل و پیدا کردن شغل مناسب است.

اگر قصد تحصیل در کانادا دارید، دیگر نگران این مسئله نباشید؛ زیرا کانادا، فرصت بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان قراداده تا بتوانند وقتی مشغول به تحصیل هستند، درآمد نیز کسب کنند. به‌عبارت دیگر، می‌توانید با شرکت در دوره‌های تحصیلی به‌نام کوآپ(CO-OP)، علاوه‌بر تحصیل، شغل تمام وقت مرتبط با رشته‌تان داشته باشید و یک رزومه حرفه‌ای برای خود بسازید. 

می‌خواهید بدانید چگونه باید در این دوره‌ها شرکت کنید و شرایط آن چیست؟ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید!
ما دراین مقاله به بررسی جامع دوره‌های کوآپ کانادا می‌پردازیم و توضیحاتی درباره شرایط شرکت دراین دوره‌ها، محل‌کار دانشجویان، مزایا و معایب این دوره‌ها خواهیم داد. همچنین به بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌هایی که دارای دوره‌های کوآپ هستند و میانگین حقوق دانشجویان اشاره می‌کنیم. درنهایت نیز به برخی سوالات متداول درباره دوره‌های COOP کانادا پاسخ خواهیم داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی در زمینه تحصیل در کانادا، ازطریق شماره 02148000957 با کارشناسان ما تماس بگیرید.

کوآپ (coop) چیست؟

کوآپ (Co-op)، دوره‌های تحصیلی هستند که به دانشجویان امکان کار تمام‌وقت در کنار تحصیل می‌دهد. در واقع درحالی که مدرک تحصیلی خود را دریافت می‌کنید، در حرفه‌ای که به آن علاقه دارید و مشغول تحصیل در آن هستید، تجربه کاری نیز کسب می‌کنید. همچنین دوره های co-op نه تنها تجربه عملی محیط کار را در اختیار شما قرار می دهد، بلکه دستمزدی نیز دارد که این به نوبه خود به مدیریت امور مالی و ایجاد رزومه کمک می‌کند.
بنابراین کوآپ (Co-op) یک روش ساختاریافته برای ترکیب آموزش کلاسی با تجربه کار عملی است. در واقع اگر رشته تحصیلی شما دارای کوآپ باشد، باید برای تکمیل دوره تحصیلی خود و دریافت مدرک، واحدهای عملی را نیز گذرانده باشید. به اصطلاح می‌توان گفت که دوره‌های کوآپ، کارآموزی همراه با دستمزد است. پس coop بخشی جدایی ناپذیر از دوره تحصیلی است.
همچنین موسسات آموزشی با شرکت هایی همکاری دارند که ممکن است شما را در طول دوره تحصیلی استخدام کنند و به شما نشان دهند که اگر به همان مسیر ادامه دهید، شغل شما چگونه خواهد بود. 

برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم مقاله مقایسه کامل شرایط تحصیل در کانادا و آمریکا را مطالعه کنید.

شرایط شرکت در دوره های Co-op

شرایط دوره های کوآپ کانادا

اولین قدم برای واجد شرایط بودن شرکت در دوره‌های کوآپ کانادا، گرفتن پذیرش از دانشگاه و رشته‌‌ای است که که برنامه کوآپ را ارائه می‌دهد. پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه، می‌توانید هم‌زمان مجوز تحصیل و مجوز کار کانادا را دریافت کنید. دریافت مجوز کار برای دوره‌های کوآپ شرایطی دارد که متقاضیان باید آن‌ها را داشته باشند. برخی از این معیارها و شرایط به شرح زیر است:
•    کارعملی باید یکی از الزامات تکمیل برنامه تحصیلی باشد.
•    داشتن پذیرش تحصیلی معتبر الزامی است.
•    کار کوآپ باید کمتر از 50 درصد برنامه تحصیلی را تشکیل دهد.
•    داشتن مجوزی از جانب دانشگاه یا کالج که کارعملی هنگام تحصیل را برای تمام دانشجویان این رشته ضروری می‌داند.

همچنین متقاضیان دوره‌های تحصیلی زیر، واجد شرایط دریافت مجوز کار co-op نیستند:
•    دوره‌های انگلیسی یا فرانسوی به‌عنوان زبان دوم
•    دوره‌های خارج از برنامه درسی
•    دوره‌های آماده‌سازی برای شرکت در یک برنامه تحصیلی دیگر

محل کار دانشجویان دوره های کوآپ

هر کالج یا دانشگاه، فهرستی از شرکت‌ها و سازمان‌های مورد تایید دارد که با آن‌ها همکاری می‌کند. با این حال، موقعیت‌های شغلی همیشه به این لیست محدود نمی شود. بسته به دانشگاه یا کالج، می‌توانید یک موقعیت شغلی خارج از فهرست آن‌ها پیدا کنید؛ اما این کار باید از استانداردهای مدرسه و الزامات یک دوره کاری پیروی کند و باید از دانشگاه تایید آن را بگیرید.
توجه داشته باشید که دوره‌های کوآپ، ضمانت شغلی پس از اتمام دوره تحصیلی شما نیست. برای به‌دست آوردن شغل مناسب پس از تحصیل، باید استعداد و اخلاق‌کاری خود را اثبات کنید. همچنین دانشگاه‌های کانادا مشاوری دارند که به شما کمک می‌کند تا این فرآیند را طی کنید و از طریق همکاری دانشگاه با شرکت‌ها، بهترین شغل ممکن را برای خود به‌دست آورید.

مزایای دوره های co-op

مزایای دوره های کوآپ کانادا

برخی از اصلی‌ترین مزایای دوره‌های کوآپ به‌شرح زیر است:

  • کسب تجربه کاری

دوره‌های کوآپ به شما کمک می‌کنند تا تجربیات ارزشمندی را در رشته تحصیلی خود به‌دست آورید. همچنین در داشتن یک رزومه کاری حرفه‌ای نیز به شما کمک می‌کند. داشتن رزومه کاری خوب و حرفه‌ای در جست‌وجوی شغل مناسب پس از تحصیل بسیار مهم است و دوره‌های کوآپ این فرآیند را برای شما بسیار آسان می‌کند.

  • دریافت دستمزد در زمان تحصیل

درحالی که مشغول تحصیل و گذراندن دوره‌ها عملی خود هستید، دستمزد نیز دریافت می‌کنید و این تفاوت اصلی کوآپ با کارآموزی است. در دوره‌های کوآپ شما دستمزد دریافت می‌کنید؛ درحالی که یک دانشجوی بی‌تجربه به‌عنوان یک کارآموز بدون حقوق مشغول به کار می‌شود. همچنین این دستمزد به شما در مدیریت هزینه‌های خود کمک می‌کند.

  • ارتباط با کارفرمایان

در حالی که مشغول به کار و تحصیل هستید، ارتباطات و شبکه‌ای با افرادی ایجاد می‌کنید که در زمینه های مشابه شما کار می‌کنند. این امر باعث می‌شود که پس از اتمام دوره تحصیلی، راحت‌تر محل کاری برای خود پیدا کنید و بینش عمیق‌تری نیز در زمینه کاری خود داشته باشید. 

معایب دوره‌های کوآپ

دوره‌های co-op باوجود مزایای درخشان، معایبی نیز دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

  • دوره‌های کوآپ کمی گران‌تر از دوره‌های عمومی دانشگاهی است.
  • این دوره‌ها برای دانشجویانی که قادر به کار هنگام تحصیل نیستند، بسیار خسته‌کننده و مشکل است.
  • دوره‌های کوآپ در مقایسه با برنامه‌های معمولی دانشگاهی، زمان بیشتری برای اتمام تحصیل نیاز دارند.

برای اطلاع از شغل‌های مناسب دانشجویان در کانادا، مقاله بهترین شغل‌های دانشجویی کانادا را بخوانید.

دانشگاه ها و کالج هایی که دوره کوآپ دارند

دانشگاه ها و کالج هایی که دوره کوآپ دارند

لیست برخی از بهترین و معروف‌ترین دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا که دوره‌های کوآپ ارائه می‌دهند را می‌توانید در جدول زیر ببینید:

دانشگاه واترلو (University of Waterloo)

دانشگاه سایمون فریزر (Simon Fraser University)

کالج سنکا (Seneca College)

دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)

کالج جورج براون (George Brown College)

دانشگاه ویکتوریا (University of Victoria)

کالج سنتنیال (Centennial College)

کالج نیاگارا (Niagara College)

دانشگاه متروپولیتن تورنتو (Toronto Metropolitan University)

دانشگاه اتاوا (University of Ottawa)

 

دانشگاه ویلفرد لوریر (Wilfrid Laurier University)
 

دانشگاه کلگری (University Of Calgary)

دانشگاه کارلتون (Carleton University)

دانشگاه کبک (University of Québec)

دانشگاه بریتیش کلمبیا (University Of British Columbia)

دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

 


    

حقوق دوره های کوآپ

دستمزد دانشجویان دوره‌های کوآپ، بسته به استانی که در آن کار می‌کنند، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، دانشگاه و محل کار آن‌ها کاملا متفاوت است. به‌طور کلی متوسط حقوق این دانشجویان در کانادا از 88,255 تا 151,778 متغیر است. به‌عبارت دیگر، تقریبا 45,26 دلار در ساعت است.
در جدول زیر حقوق دوره‌های کوآپ در برخی استان‌های کانادا را می‌توانید ببینید:

استان

میانگین حقوق سالانه (دلار)

آلبرتا

68,487

بریتیش کلمبیا

68,252

انتاریو

63,664

کبک

57,235

ساسکاچوان

63,287

سخن پایانی
دوره های co-op می‌توانند عاملی محرک در رشد شغلی شما باشند، زیرا شما را در مدت‌زمان مشابه از همسالان خود جلوتر قرار می‌دهند. همچنین این یک فرصت خوب برای داشتن رزومه عالی، آشنایی با کار مرتبط با تحصیل، داشتن دستمزدی مکفی و ایجاد شبکه و رابطه دوستانه با افراد با سابقه در زمینه تحصیلی شما است. ما در این مقاله سعی کردیم به تمامی موارد از جمله بررسی دوره های co-op و شرایط شرکت در این دوره ها،مزایا و معایب آن و دانشگاه های دارای این دوره بپردازیم. امیدواریم پاسخگوی سوالات شما در این زمینه بوده باشیم.
درصورت تمایل برای مشاوره تخصصی در این زمینه و دریافت کمک می توانید به وسیله شماره 02148000957 با کارشناسان موسسه حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول درباره دوره های کوآپ کانادا

آیا مشاغل co-op دستمزد دارند یا بدون دستمزد هستند؟ 

بله. دانشجویان دوره‌های کوآپ از روز اول کاری خود دستمزد دریافت می‌کنند.

آیا دوره‌های co-op گران‌تر هستند؟ 

بله، برنامه های Co-op کمی گران‌تر از برنامه‌های تحصیلی دیگر هستند؛ اما مزایای یک برنامه Co-op بیشتر از هزینه‌های متحمل شده است. 

آیا Co-op در گرفتن اقامت دائم کانادا(pr) کمک می‌کند؟ 

برخی از کارفرمایان co-op، پیشنهادهای شغلی برای استخدام دائمی را به بهترین دانشجویان خود ارائه می‌دهند. برای دانشجویان بین المللی، درصورتی که بخواهند مهاجرت به کانادا را دنبال کنند، چنین پیشنهادهای کاری می‌تواند در درخواست آنها برای اقامت دائم در کانادا مفید باشد. همچنین آن‌ها می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

آیا می توانم با استفاده از مجوز کار Co-op در یک شغل غیراز co-op کار کنم؟ 

خیر. شما فقط می‌توانید از آن برای کار Co-op استفاده کنید که توسط دانشگاه یا کالج شما تایید شده است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0