50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تمدید یا تغییر مجوز تحصیل در کانادا چگونه انجام می شود؟

قوانین تمدید یا تغییر مجوز تحصیل در کانادا

زمانی که به مهاجرت تحصیلی به کانادا فکر می‌کنید، باید بدانید گرفتن ویزای تحصیلی کانادا پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، اولین قدمی است که باید انجام دهید تا اجازه ورود به کانادا را در فرودگاه داشته باشید. اما این فقط اول راه است. حتما می‌دانید که شما برای اقامت در کانادا به‌عنوان یک دانشجو یا دانش‌آموز نیاز به مجوز تحصیلی دارید. 
مجوز تحصیلی در انتهای مسیر مهاجرتی به دست شما می‌رسد و زمانی که وارد خاک کانادا می‌شوید، به‌عنوان "دانشجو" اجازه اقامت دارید. شما در کانادا باید حواستان به تاریخ مجوز تحصیل که استادی پرمیت (Study Permit) هم نام دارد، باشد. در ادامه عواقب منقضی شدن مجوز تحصیل و مراحل تمدید آن در حین تحصیل و همچنین تغییر آن پس از فارغ‌التحصیلی، توضیح داده می‌شود. 

تغییر یا تمدید مجوز تحصیلی کانادا

مجوز تحصیل، اجازه تحصیل شما را در کشور کانادا مشخص می‌کند. به این مجوز، استادی پرمیت (Study Permit) هم می‌گویند که در هنگام ورود دانشجو به کانادا و پس از دریافت ویزای تحصیلی، صادر می‌شود. 

تمدید مجوز تحصیلی کانادا

شما باید قوانینی که در مجوز تحصیلتان نوشته شده است، رعایت کنید؛ در غیر این صورت مجوز تحصیلی شما باطل می‌شود و برای تمدید آن یا تغییر آن به ورک‌پریمت (work permit) پس از فارغ‌التحصیلی دچار مشکل خواهید شد. مطابق با آخرین خبر از اداره مهاجرت کانادا، از 22 ژانویه 2024 هر درخواست مجوز تحصیلی که به IRCC ارسال شود، به گواهینامه تحصیلی استانی یا attestation نیاز دارد. 

البته این در حالتی‌ست که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، نیاز به این گواهینامه استانی ندارند و تنها به استادی پرمیت نیاز دارند. 
در طول تحصیل در کانادا، باید حواستان باشد که مجوز تحصیلی شما دارای تاریخ انقضا و معتبر باشد. این مورد به این دلیل است که وضعیت مهاجرتیتان به‌عنوان دانشجو دارای اعتبار باشد.
همچنین پس از پایان دوره تحصیلی، شما می‌توانید مجوز تحصیلتان را به کاری تبدیل کنید و درنهایت اقامت دائم دریافت کنید. 
شما می‌توانید درخواست خود را بصورت آنلاین یا از طریق پست ارسال کنید. پس از تأیید مجوز تحصیل، در صورت لزوم می‌توانید درخواست ویزای اقامت موقت (TRV) دهید.
در نظر داشته باشید اگر در کبک تحصیل می‌کنید ، ممکن است نیاز به اخذ مجوز جدید گواهی پذیرش (CAQ) داشته باشید. به عنوان یک قاعده کلی، در صورت نیاز به اجازه تحصیل، به CAQ نیز احتیاج دارید.

تفاوت استادی پرمیت با ویزای تحصیلی کانادا

برای دانشجویان بین‌المللی که به دنبال تحصیل در کانادا هستند، اخذ ویزای دانشجویی بخش مهمی از فرآیند درخواست است. از این گذشته، اگر ویزا نداشته باشید، نمی‌توانید وارد کشور شوید، چه رسد به شرکت در کلاس‌ها! بااین‌حال، ویزا تنها مدرک مهمی نیست که دانشجویان بین‌المللی به آن نیاز دارند. شما به مجوز تحصیل در کانادا هم نیاز دارید!

تفاوت مجوز تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا

درواقع مجوز تحصیل به یک تبعه خارجی اجازه می‌‌دهد تا در موسسات آموزشی تعیین شده در کانادا تحصیل کند. مشکل این است که بسیاری از افراد از اصطلاحات "ویزای دانشجویی" و "مجوز تحصیلی" به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. اما دقت کنید که در واقع، این دو باهم متفاوت هستند. 
ویزای دانشجویی مجوز ورود به یک کشور است و درواقع یک مجوز مشروط است. این بدان معناست که حتی اگر ویزای دانشجویی داشته باشید، افسر مرزی این اختیار را دارد که از ورود شما به کشور ممانعت کند.
و اما مجوز تحصیل؛ این مجوز به شما اختیار می‌دهد که در کشور بمانید و دارای جزئیاتی در مورد هدف شماست. این مجوز شامل سوالاتی است، مانند:

 • "دلیل شما برای آمدن به کانادا چیست؟"
 • "در چه مقطعی تحصیل می کنید؟"
 • "چه مدت در کانادا می مانید؟"
 • "آیا محدودیت کاری دارید؟"

بهترین زمان تمدید مجوز تحصیلی یا ویزای دانشجویی

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، اگر می‌خواهید مجوز تحصیل خود را تمدید کنید، باید حداقل 30 روز قبل از تاریخ انقضای وضعیت فعلی خود درخواست دهید. اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما در همان زمان منقضی نمی‌شود. اجازه تحصیل (استادی پرمیت) شما نمی‌تواند بیش از تاریخ انقضای پاسپورتتان تمدید شود.
درخواست زودهنگام به شما این امکان را می‌دهد تا زمانی که جوابی را دریافت نکردید، در همان شرایط مجوز تحصیل فعلی خود در کانادا بمانید.

رفع مشکل منقضی شدن استادی پرمیت

درصورتی‌که مجوز تحصیلی شما پیش از پایان دوره تحصیلی که انتخاب کرده‌اید، منقضی شود باید با مراجعه به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC)، برای تمدید مجوز خود اقدام کنید. 

شرایط حفظ وضعیت دانشجویی در کانادا

شما باید برای حفظ وضعیت مجوز تحصیلی یا استادی پرمیت خود، فعالانه تحصیلتان را پیگیری کنید و پیشرفت منطقی در درستان داشته باشید. اما با رسیدن تاریخ انقضای آن، دیگر باید به فکر تمدید مجوز خود باشید. 

شرایط حفظ مجوز تحصیلی دانشجویی در کانادا

اگر برای تمدید یا تغییر وضعیت فعلی خود، قبل از به پایان رسیدن تاریخ مجوز تحصیلیتان اقدامی نکرده‌اید، برای ارسال درخواست، مجبور خواهید بود کانادا را ترک کنید. البته طبق قوانین جدید، اگر برای تمدید یا تغییر وضعیتتان قبل از انقضاء وضعیت فعلی درخواستی ارسال کنید، تا زمانی که تصمیمی در رابطه با درخواست شما گرفته نشده باشد ، "وضعیت ضمنی" به عنوان اقامت موقتتان در کانادا در نظر گرفته می شود. 
در همین راستا، شما باید یک کپی از اسناد را که ثابت می‌کند درخواست ارتقا وضعیتتان را دارید (اثبات هزینه پستی یا تحویل پیک، دریافت و ارسال اینترنتی و غیره) نگه دارید. علاوه بر این، اگر وضعیت شما قبل از تصمیم‌گیری منقضی شود ، شما فقط قادر خواهید بود تحصیل را تا زمانی که در کانادا هستید ادامه دهید.

نحوه درخواست تمدید مجوز دانشجویی کانادا

شما می‌توانید به صورت آنلاین درخواست تمدید ویزای دانشجویی خود را ثبت کنید یا مدارک خود را به صورت کاغذی ارسال کنید. برای آسان‌تر کردن فرآیند، توصیه می‌شود به صورت آنلاین درخواست دهید. اگر تصمیم دارید به صورت کاغذی درخواست دهید، باید به همین روند که در ادامه ذکر می‌شود، انجام دهید اما با IRCC استان زندگی خود هماهنگ کنید که مدارک را باید به کجا پست کنید. 

نحوه درخواست تمدید مجوز تحصیلی کانادا

برای درخواست تمدید مجوز تحصیلی، باید مراحل زیر را دنبال کنید:
در وب سایت دولت کانادا وارد حساب خود شوید. اگر حسابی ندارید، می‌توانید از طریق جزئیات حساب بانکی خود از طریق کلید دولت کانادا (GCKey) یک حساب ایجاد کنید.
فرم‌های لازم را با توجه به موقعیت خودتان تکمیل کنید، مانند:

 • فرمIMM 5709   درخواست تغییر شرایط، تمدید اقامت یا ماندن در کانادا به عنوان دانشجو.
 • فرم IMM 5409  اعلامیه قانونی اتحادیه کامن لاو درصورتی‌که شریکی دارید و مایلید در کانادا با شما بماند.
 • فرمIMM 5646  برای افرادی که فرزندی دارند که تحت سرپرستی شخص دیگری در کانادا تحصیل می‌کند، یعنی همان بیانیه سرپرستی.
 • فرم IMM 5476 اگر از نماینده‌ای برای اهداف برنامه استفاده می‌کنید. 

در فرم درخواست، باید شماره مدرک را روی مجوز تحصیل بنویسید. این شناسه منحصر به فرد مشتری (UCI)  نیز نامیده می‌شود که در مجوز تحصیل یا هر نامه‌ای که توسط دولت کانادا برای شما ارسال شده ، نوشته شده است.
با استفاده از این فرم‌ها، شما باید مدارک پشتیبان را در درخواست اولیه مجوز تحصیل کانادا ضمیمه کنید.
دقت داشته باشید که همه مدارک باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشند و اگر ترجمه شده‌اند، باید مدرکی دال بر صحت ترجمه ارائه دهید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود اطلاعات بیومتریک خود را ارسال کنید.
بعد از طی این مراحل، کنسولگری کانادا برای تعیین وقت با شما تماس خواهد گرفت و شما باید در آن زمان، حضور داشته باشید. 

هزینه تمدید مجوز تحصیلی چقدر است؟

برای انجام این روند، هزینه‌های تمدید را باید پرداخت کنید تا به درخواست شما رسیدگی شود.

مراحل انجام

هزینه (برای هر نفر)

ثبت درخواست رسیدگی به تمدید مجوز تحصیلی

150 دلار کانادا

بیومتریک

85 دلار کانادا

نکته قابل توجه این است که اگر از زمان بیومتریک شما 10 سال نگذشته باشد، مشخصات بیومتریک شما نیاز به تمدید ندارد. شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه تحصیل در کانادا، روی کلمه مربوطه کلیک کرده و اطلاعات لازم را کسب کنید. 
تنها پس از پرداخت هزینه‌ها، کنسولگری کانادا رسیدگی به درخواست تمدید شما را آغاز می‌کند و  اگر از پرداخت خودداری کنید، به طور خودکار شما را رد می‌کنند و مجوزتان منقضی می‌شود. 

مدارک مورد نیاز برای تمدید مجوز تحصیلی

 • فرم درخواست (که در بالاتر انواع آن ذکر شد)
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسایی و هویتی شما
 • تمکن مالی تحصیلی کانادا ( که نشان‌دهنده توانایی مالی کافی برای ادامه تحصیلتان باشد)
 • مدرک تحصیل در موسسه آموزشی (یا نامه پذیرش و ثبت‌نام از دانشگاه)
 • نامه معاینه پزشکی (درصورت نیاز)
 • شناسه UCI (که در بالاتر ذکر شد)
 • نامه توضیحات (در این نامه باید هدفتان از تحصیل و برخی جزئیات تحصیلیتان نوشته شود)

زمان انتظار برای دریافت مجوز تحصیلی چقدر است؟

زمان پردازش بستگی به حجم کاری کنسولگری کانادا دارد و ممکن است حداقل تا 30 روز طول بکشد.

چه مدت زمانی طول می کشد تا تمدید مجوز تحصیلی انجام شود

اگر در عرض 120 روز از زمان درخواست، پاسخ برای شما ارسال نشد، باید با کنسولگری کانادا تماس بگیرید. دلیل این امر این است که باید بدانید آیا وضعیت شما در کانادا هنوز معتبر است یا اینکه باید کشور را ترک کنید و مجددا برای مجوز تحصیل اقدام کنید!
پس از رسیدگی به درخواست شما، کنسولگری کانادا به شما اطلاع می‌دهد که تمدید درخواست شما تایید یا رد شده است. اگر تایید شد، پس از آن اجازه خواهید داشت تا پایان برنامه خود در کانادا بمانید. اگر رد شد، باید به کشور خود بازگردید.

قوانین تغییر دانشگاه یا کالج

دانش‌آموزان بین‌المللی زمانی که از کالج، دانشگاه یا رشته خود ناراضی هستند یا فارغ‌التحصیل شده‌اند و می‌خواهند تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند، می‌توانند موسسه آموزشی یا دانشگاه را تغییر دهند، اما باید به اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) از این تغییرات اطلاع دهند.

قوانین تغییر دانشگاه یا کالج در کانادا

این کار از طریق حساب آنلاین MYCIC اتفاق می‌افتد و به اطلاعات زیر نیاز دارید: 

 • شماره مجوز تحصیلیتان که با حرف "S" در سمت راست بالای مجوز شروع می‌شود.
 • شماره DLI مدرسه جدید، که در لیستDLI ها یافت می‌شود.
 • شماره شناسایی دانشجویی جدید که در نامه پذیرش ارسال شده توسط دانشگاه جدید شما نوشته شده است. 
 • تاریخی که تحصیلتان در دانشگاه جدید شروع می‌شود. 
 • در خاطر داشته باشید اگر مجوز شما قبلاً منقضی شده است، باید همزمان با درخواست برای تمدید مجوز تحصیل، وضعیت خود را به عنوان دانشجو بازیابی کنید.

دلایل رد شدن درخواست تمدید مجوز تحصیلی توسط IRCC

اگر ویزای سفر یا مدارک هویتی مناسب نداشته باشید، IRCC درخواست تمدید مجوز تحصیل شما را رد خواهد کرد و به این دلیل است که IRCC باید شناسایی و تعیین کند که آیا شما از نظر کیفری یا پزشکی قابل پذیرش هستید.

دلایل رد شدن درخواست تمدید مجوز تحصیلی توسط IRCC

سخن پایانی 
پس دانستید که توجه به تاریخ استادی پریمت ضروری است و تمدید نکردن آن منجر به اخراج شما خواهد شد. مراحل توضیح داده شده، به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی بتوانید مجوز تحصیلتان را تمدید کنید یا تغییر به ورک پریمت دهید. 
اگر هنوز قدمی در جهت دریافت مجوز تحصیلتان انجام نداده‌اید، می‌توانید از طریق شماره 02148000957 با حامی مهاجر تماس گرفته و شرایط اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا و دانشجویی را بدانید. حامی مهاجر، بی حد و مرز در کنار شماست تا به رویای خود برسید!

سوالات متداول درباره تمدید یا تغییر مجوز تحصیلی کانادا 

در ادامه سوالات پرتکراری که می‌تواند سوال شما هم باشد، پاسخ داده شده است. 

بعد از پایان مجوز تحصیلی چه مدت میتوانم در کانادا بمانیم؟

اگر یک برنامه تحصیلی کمتر از هشت ماه را تکمیل کرده‌اید، 90 روز پس از تاریخ پایان برنامه خود فرصت دارید تا برای تغییر مجوز تحصیلیتان درخواست دهید یا کانادا را ترک کنید. اگر برنامه‌ای را تکمیل کرده‌اید که بیش از هشت ماه طول کشید، ۱۸۰ روز پس از تاریخ پایان برنامه‌تان فرصت دارید تا درخواست دهید.

چه افرادی واجد شرایط تمدید مجوز تحصیلی هستند؟

درصورتی‌که تمایل به تحصیل در مقاطع بالاتر در کانادا دارید، در یک موسسه آموزشی معتبر در  DLI باید ثبت‌نام کنید، ثابت کنید پول کافی برای شهریه و زندگی دارید، از قانون پیروی می‌کنید، سابقه کیفری ندارید، در سلامت کامل هستید و به افسر ثابت کنید که پس از پایان مجوز تحصیل شما کانادا را ترک خواهید کرد. این شرایط برای تغییر مجوز تحصیلی به مجوز کاری یا ورک پریمت نیز الزامی است (به جز ثبت‌نام در موسسه آموزشی).

اگر مجوز تحصیلی منقضی شود چه اتفاقی رخ می‌ دهد؟

اگر مجوز تحصیل شما قبل از اتمام دوره منقضی شود، باید برای تمدید اقامت خود به عنوان دانشجو در IRCC اقدام کنید. اگر این کار را نکنید، باید تحصیل را متوقف و کانادا را ترک کنید.

برای تمدید مجوز تحصیلی باید چه کاری انجام داد؟ 

تمدید مجوز تحصیل باید از طریق "حساب امن IRCC" ارسال شود. فرم تغییر شرایط، تمدید اقامت من یا ماندن در کانادا به عنوان دانشجو را دانلود کنید و طبق مراحل توضیح داده شده در مقاله، پیش بروید. 

درخواست تمدید مجوز تحصیلی چقدر زمان بر است؟

درخواست تمدید مجوز تحصیل شما بررسی می‌شود و پاسخ برای شما ارسال می‌شود. زمان پردازش بستگی به حجم کاری کنسولگری کانادا دارد و ممکن است حداقل 30 روز طول بکشد.

چند بار امکان مجوز تحصیلی وجود دارد؟

هیچ محدودیتی در تعداد برنامه‌های افزودنی وجود ندارد، مشروط بر اینکه فرد همچنان از الزامات پیروی کند. 

مدت اعتبار ویزای دانش آموزی کانادا چقدر است؟

ویزای تحصیلی کانادا بسته به طول دوره بین ۶ ماه تا ۵ سال اعتبار دارد.

آیا برای تغییر دانشگاه و کالج باید مجدد مجوز تحصیلی دریافت شود؟

تا زمانی که ویزای معتبر یا مجوز تحصیلی داشته باشید، می‌توانید به موسسه آموزشی دیگری بروید. اما شما باید اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) را از هر تغییری که در DLI یا دوره خود ایجاد می‌کنید، مطلع کنید.

بعد از منقضی شدن مجوز تحصیلی، تا چه زمانی میتوان در کانادا ماند؟ 

اگر برای بازگرداندن مجوز تحصیلی درخواست نکرده‌اید و بیش از 90 روز از تاریخ انقضا گذشته است، باید کشور را ترک کرده و برای مجوز تحصیلی جدید از کشور محل اقامت/تابعیت خود اقدام کنید. ممکن است برای درخواست مجوز تحصیلی جدید شما یک فاصله 6 ماهه اعمال شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0