20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

مدارس و دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا را بشناسیم

تحصیل در کانادا به زبان فرانسه: معرفی مدارس، دانشگاه ها

فرانسه، زبان محبوب کانادایی‌هاست. بنابراین اگر به این زبان تسلط دارید به شما تبریک می‌گوئیم. چون چند قدم جلوتر از دیگران برای مهاجرت تحصیلی به این کشور هستید. بعد از مهاجرت نیز مجوز ورود به جوامع دوستانه‌تر مردم کانادا را دارید و رازهایی از زندگی کانادایی خواهید فهمید که یک فرد انگلیسی زبان بعد از سالها مهاجرت متوجه آن می‌شود.
حالا که امیدوار شدید، خبر بهتری برایتان داریم. دانشگاه‌های فرانسه زبان کانادا در دنیا معتبرند و تقریبا در همه ایالات این کشور وجود دارند. همچنین برخی از مطرح‌ترین دانشگاه‌های آن به دو زبان تدریس می‌شوند. از این گذشته، با داشتن مدرک تحصیلی دو زبانه، چالش‌های کمتری برای پیدا کردن شغل خواهید داشت.
قبل از هر کاری، اول ادامه این مقاله را بخوانید. خواندن آن زمان چندانی از شما نمی‌گیرد. اما به شما قول می‌دهیم حاوی نکاتی باشد که بخشی از سوالات‌تان را درباره این موضوع پاسخ دهد. اگر هم همچنان نکته مبهمی برایتان وجود دارد، تلفن را بردارید و با حامی مهاجر تماس بگیرید. ما متخصص در امور اخذ ویزای تحصیلی کانادا و مهاجرت به کانادا هستیم. شماره تماس موسسه 02148000957 است.

چه مناطقی از کانادا امکانات بیشتری برای تحصیل به زبان فرانسه دارند؟

تصور عمومی بر این است که تنها در استان کبک مدارس و دانشگاه‌های فرانسوی زبان وجود دارد. چون زبان اول ساکنین این استان، زبان فرانسه است. اما استان کبک تنها منطقه فرانسوی زبان کانادا نیست. بلکه استان‌های مونترال، نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک و مانیتوبا نیز برای کسانی‌که به این زبان تسلط دارند، مناسب است. 
البته توجه داشته باشید که همانطور که گفتیم زبان فرانسه تنها به این استان‌ها محدود نمی‌شود. بلکه در همه مناطق این کشور شرایط تحصیل و کار برای فرانسوی زبانان فراهم است. هرچند که ممکن است از نظر تنوع فرصت‌های شغلی و میزان رشته‌های دانشگاهی بین استان‌های مختلف تفاوت وجود داشته باشد.

مزایای تحصیل به زبان فرانسه در کانادا

جامعه فرانسوی زبان کانادا که اصطلاحا به جامعه فرانکوفونی Francophonie معروف است، نفوذ و قدرت بالایی در این کشور دارند. بنابراین کسانی‌که بتوانند جایگاه اجتماعی مناسبی در این بخش جمعیتی داشته باشند، مسیر بهتری پیش‌رو خواهند داشت. مسلما تسلط به زبان فرانسه پیش‌نیاز ورود به این گروه‌های مردمی است. در کنار آن تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی زبان راه آشنایی با فرهنگ، آداب و رسوم و الگوهای رفتاری آنان را باز می‌کند. آنچه در ادامه می‌خوانید معرفی برخی از مزایای تحصیل به زبان فرانسه در کشور کانادا است.

حضور در جوامع فرانکوفون و آشنایی با فرهنگ اجتماعی آنان

تحصیل به زبان فرانسه در این کشور راهی برای یافتن دوستانی از جوامع فرانسوی زبان است. اگر از همان ابتدا فرزندان شما در مدارس فرانسوی درس بخوانند، جامعه‌پذیری بالاتری نسبت به دیگران دارند. چون با فرهنگ و الگوهای رفتاری بخش مهمی از مردم کانادا آشنا می‌شوند. بدیهی است که این موضوع درباره دانشجویان نیز صادق است.

تحصیل در کانادا به زبان فرانسه و آشنایی با جامعه فرانسوی زبان

ایجاد یک شبکه حرفه ای و متخصص در جامعه فرانسوی زبان کانادا

به‌طور کلی تحصیل در کانادا مهارت‌های علمی و تجارب کاری زیادی برای دانشجویان ایجاد می‌کند. این به معنای آن است که قبل از ورود به بازار کار در یک شبکه حرفه‌ای از دانش آموختگان فرانسوی زبان کانادا حضور دارید و می‌توانید از فرصت‌هایی که برای افزایش مهارت‌های علمی وجود دارد، استفاده کنید.

فرصت های شغلی بعد از تحصیل

لازم است بدانید که دانستن زبان فرانسوی یک نکته مثبت برای کاریابی و پیشرفت شغلی است. برخی از کارفرمایان به دنبال نیروی کاری هستند که به زبان فرانسه تسلط داشته باشد. چون زبان اول بسیاری از آنان است و راحت‌ترین راه برای انتقال خواسته‌ها و نیازهای‌شان است. درواقع مدرک تحصیلی دو زبانه به شما کمک می‌کند در زمینه‌هایی مانند علوم، مهندسی، آموزش و ارتباطات مطرح شوید.

نگاهی به برخی از مهمترین مدارس فرانسوی زبان در کانادا

بسیاری از پدر و مادران ایرانی تمایل دارند فرزندان خود را در مدارس دو زبانه کانادا ثبت‌نام کنند. چون کمک می‌کند به این زبان مسلط شوند و هماهنگی بیشتری با جامعه کانادایی داشته باشند. حتی بسیاری از مدارس انگلیسی زبان نیز دوره‌های آموزشی زبان فرانسه برگزار می‌کنند. هدف از این برنامه کمک به دانش آموزان انگلیسی زبان در کانادا برای یادگیری زبان فرانسه و دو زبانه شدن است.
هرچند که در همه مناطق این کشور مدارس فرانسوی زبان یا دو زبانه وجود دارد. اما کیفیت بالای تحصیل در مدارس کبک انکار ناپذیر است. چون نرخ فارغ‌التحصیلی بالایی نه تنها در کانادا دارد بلکه در جهان مطرح هستند. بنابراین اگر می‌خواهید فرزندتان به این زبان مسلط شود و آینده‌ تحصیلی روشنی داشته باشد، ایالت کبک بهترین مکان است. همچنین شرایط تحصیل در مدارس کانادا و افزایش شانس پذیرش نیز در انتخاب محل تحصیل فرزندان موثر است. سایر مجموعه مدارس دوزبانه و فرانسوی زبان کانادا به قرار زیر است:

  • فدراسیون هیئت‌های مدارس فرانسوی زبان آلبرتا
  • هیئت مدرسه فرانسوی زبان بریتیش کلمبیا
  • مدرسه فرانکو-مانیتوبان 
  • هیئت مدرسه آکادیان
  • هیئت مدرسه فرانسوی زبان نوناووت
  • شبکه مدارس فرانکو-انتاریا

آیا در هر رشته ای می‌توانید به زبان فرانسه تحصیل کنید؟

همانطور که گفتیم توانایی صحبت کردن به هر دو زبان فرانسه و انگلیسی، یک امتیاز مثبت در کشور کانادا است. بنابراین اکثر دانشجویان ترجیح می‌دهند رشته تحصیلی مورد نظر خود را در دانشگاه‌های دو زبانه بگذرانند. با این حال در همه رشته‌ها این امکان وجود ندارد. چراکه در سال‌های اخیر دانشگاه‌های کانادا رشته‌های فرانسه خود را کاهش داده‌اند. به‌عنوان مثال، رشته‌هایی مانند پزشکی در دانشگاه‌های فرانسوی زبان اصلاً در دسترس نیستند.
شاید یکی از دلایل این موضوع افزایش نرخ مهاجرت به کانادا است. بسیاری از مهاجران به زبان انگلیسی تسلط دارند. هرچند که بعد از ورود به این کشور دوره‌های آموزشی زبان فرانسه را می‌گذرانند. اما صددرصد میزان تسلط‌شان به این زبان در حدی نیست که بتوانند وارد دانشکده‌های فرانسوی شوند.
معمولا بسیاری از کرسی‌های تحصیلی به هر دوزبان ارائه می‌شوند. حتی دانشگاه‌هایی که صرفا فرانسوی زبان بوده‌اند نیز زبان انگلیسی را اضافه کرده‌اند. معمولا رشته‌هایی که به زبان فرانسه در دانشگاه‌های مختلف تدریس می‌شوند در شاخه‌های مهندسی، علوم انسانی، روانشناسی، ارتباطات، بازاریابی و کسب و کار، علوم پایه و تکنولوژی ارائه می‌شوند.

همچنین بخوانید: تحصیل معماری در کانادا؛ پلی به سوی خلاقیت و زیبایی

معرفی دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا

کانادا با وجود 28 دانشگاه در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان QS، همچنان مقصد عالی برای مشتاقان به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسه است. بسیاری این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا برای ورود به دانشگاه‌های این کشور باید به زبان فرانسه تسلط داشته باشیم؟ اگر درباره مهاجرت و نقل مکان به کبک فکر می‌کنید، جواب این سوال بله است. در کبک، 18 دانشگاه وجود دارد که در همه آنها به زبان فرانسوی تدریس می‌شود. طبق آمارهای موجود، دانشگاه مونترال پس از دانشگاه مک گیل در جایگاه دوم قرار می گیرد.

دانشگاه فرانسوی زبان لاوان

نخستین و قدیمی‌ترین دانشگاه فرانسوی زبان کشور کانادا محسوب می‌شود که در سال 1852 در جنوب کبک تاسیس شده است. بیش از 350 رشته تحصیلی در این دانشگاه تدریس می‌شود و سالانه حدود 2500 دانشجوی خارجی پذیرش دارد.

تحصیل در کانادا به زبان فرانسه در دانشگاه لاوان
جالب است بدانید که دانشگاه لاوان تنها دانشگاهی در کانادا است که رشته جنگلداری ارائه می‌دهد. سایر رشته‌های درسی شامل علوم غذایی، کشاورزی، هنر‌های بصری، آموزش، دندانپزشکی، حقوق، جغرافیا، پزشکی، پرستاری، موسیقی، مهندسی و داروسازی است. همچنین فلسفه، علوم اجتماعی و مطالعات مذهبی نیز در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

دانشگاه فرانسوی زبان مونترال کبک

بخش بین‌المللی این دانشگاه بسیار برجسته است و 4000 دانشجوی خارجی دارد. البته به غیر از زبان فرانسه، اکثر رشته‌های تحصیلی آن به زبان اسپانیایی نیز تدریس می‌شوند. بیش از 310 برنامه تحصیلی ارائه می‌شود و رویدادهای بین‌المللی گسترده‌ای در سراسر جهان برگزار می‌کند. رشته‌های فرانسوی زبان این دانشگاه شامل مدیریت، هنر، ارتباطات، اقتصاد، محیط زیست، علوم بهداشتی، منابع‌انسانی، حقوق، علوم زیستی، ادبیات و زبان، علوم اجتماعی و علوم آموزشی هستند. رشته هنر این دانشگاه برتری نسبتا بیشتری نسبت به سایر رشته‌ها دارد. پس اگر علاقمند به تحصیل در رشته هنر کانادا هستید، گزینه مناسبی است.

دانشگاه فرانسوی زبان شربوک

دانشگاه فرانسوی زبان شربوک University of Sherbrooke از جمله دانشگاه‌های دولتی کانادا در ایالت کبک است. بیش از 40 هزار دانشجو در این مرکز آموزشی تحصیل می‌کنند که از این تعداد 2200 نفر خارجی هستند. دانشگاه شربوک در قسمت جنوبی کبک قرار دارد و در 40 کیلومتری مرز آمریکا است.


**نکته: دانشگاه شربروک یکی از بهترین دانشگاه‌‌های شهر شربروک کانادا است و در رتبه‌بندی QS در رده 701 قرار گرفته است. 


دانشگاه دو زبانه اتاوا

بزرگترین دانشگاه دوزبانه (انگلیسی-فرانسوی) در جهان است. بنابراین دانشجویان این فرصت منحصر به فرد را دارند تا مدرک خود را در هر دو زبان دنبال کنند. همچنین از مزایای ورود به جامعه فرانسوی زبان کانادا استفاده کنند. مهمتر از همه، این دانشگاه برای دانشجویانی که علاقمند تحصیل به زبان فرانسه هستند، امتیازهای ویژه‌ای دارد. به‌عنوان مثال، آنها مشمول تخفیف شهریه می‌شوند و همواره این فرصت را دارند که در انجمن‌های فرانکفونی حضور یابند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.


**توجه داشته باشید که مهمترین رشته‌ای که به زبان فرانسه در این دانشگاه تدریس می‌شود، حقوق است. زیرا این رشته رتبه یک را در بین دانشکده‌های حقوق کانادا دارد.

پردیس چند زبانه گلندون

در بزرگترین شهر کانادا، دانشجویان می‌توانند مدرک خود را در پردیس چند زبانه Glendon دانشگاه یورک دنبال کنند. برنامه‌های دو زبانه و سه زبانه آنها منعکس کننده تنوع فرهنگی کانادا است و دریچه ای به سایر نقاط جهان ارائه می‌دهد. برنامه‌های درسی پردیس چند زبانه گلندون از زیست شناسی تا اقتصاد را شامل می‌شود. همچنین در مقطع دکتری نیز دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه فرانسوی زبان سنت آن در ایالت نوا اسکوشیا

تنها دانشگاه فرانسوی زبان در استان نوا اسکوشیا، دانشگاه سنت آن است. رشته‌هایی که در این دانشگاه ارائه می‌شود شامل تمامی گرایش‌های مدیریت، علوم بهداشتی، مطالعات اجتماعی و مهندسی کامپیوتر است. دانشگاه سنت آن سالانه 50 دانشجوی خارجی دارد و در ترم‌های بهار و تابستان برنامه‌های درسی خوبی ارائه می‌دهد.

دانشگاه فرانسوی زبان سنت بونیفیس

قدیمی‌ترین و تنها دانشگاه فرانسوی زبان در استان‌های غربی کشور کانادا است که نقش مهمی در ترویج زبان فرانسه دارد. این موسسه که در محله فرانسوی زبان وینیپگ، مانیتوبا واقع شده و از دو کالج تشکیل شده است. همچنین دارای یک آموزشگاه زبان است که دوره‌های فرانسوی را برای مهاجران جدید، معلمان و سایر افراد جامعه ارائه می‌دهد.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا

شرایط اپلای در این دانشگاه‌ها مشابه سایر دانشگاه‌های کانادا است. مدرک تحصیلی، ریزنمرات، رزومه، معرفی‌نامه، نمره زبان و انگیزه‌نامه جزو مدارک اصلی برای ارائه به دانشگاه‌های فرانسوی زبان است. تنها تفاوت موجود در این مورد مدرک زبان است.

مدارک برای اپلای در دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا
کسانی‌که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی زبان را دارند باید مدرک زبان فرانسه داشته باشند. اگر مدرک TCF یا TEF و در سطح زبان B2 قرار دارید، می‌توانید در کانادا به زبان فرانسوی تحصیل کنید. حتی اگر سطح زبان شما B1 هم باشد، بعضی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه Sherbrooke برای بعضی رشته‌ها به شما پذیرش مشروط می‌دهند. البته فراموش نکنید که برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در برخی رشته‌ها، باید حتما در سطح C1 باشید.

تحصیل رایگان در دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا

تحصیل رایگان دغدغه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. به‌همین خاطر است که بحث بورسیه همیشه داغ است و به دنبال شرایطی می‌گردند که حمایت‌های مالی دریافت کنند. ازآنجایی که درسالهای اخیر جمعیت فرانسه زبان کانادا کاهش داشته است، دولت این کشور تصمیم گرفته است، تخفیف‌های تحصیلی ویژه‌ای در دانشگاه‌های استان کبک ایجاد کند. البته این طرح شامل کلانشهر مونترال نمی‌شود.
مطابق با طرح جدید، دانشجویان خارجی که در دانشگاه‌های دولتی به زبان فرانسه تحصیل می‌کنند، مشمول تخفیف حداکثری در پرداخت شهریه هستند. به‌شرطی که ثبت‌نام آنان به‌صورت تمام وقت و حضوری باشد. همچنین اولویت اجرای طرح با رشته‌های پر متقاضی خواهد بود. بدیهی‌ست لیست رشته‌های دانشگاهی که شامل تخفیف هستند توسط نهادهای رسمی استان کبک اعلام می‌شود.

خلاصه کلام

تحصیل در کانادا به زبان فرانسه یک فرصت خوب برای کسانی است که به این زبان تسلط دارند. همچنین همانطور که در این مقاله خواندید، موقعیت‌های کاری بهتری برایتان پدید می‌آورد. بنابراین اگر فرصت این را دارید که زبان فرانسه خود را تقویت کنید، حتما این کار را انجام دهید. همزمان با تقویت زبان خود کارهای مهاجرتی‌تان را از طریق موسسه حامی مهاجر پیگیری کنید. مطمئن باشید از این کار پشیمان نمی‌شوید.
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0