20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

قوانین و مقررات مدارس کانادا

قوانین و مقررات مدارس کانادا

هر فرهنگی نسبت به رفتار و انضباط در محیط مدرسه دیدگاه خاص خود را دارد و مفاهیم صحیح و نامطلوب در مدرسه برای آن فرهنگ ممکن است متفاوت باشد. برای تحصیل در مدارس کانادا، فرزند شما باید به مجموعه‌ای از قوانینی که انتظار می‌رود همه دانش‌آموزان، بدون توجه به پایه و سن، آنها را رعایت کنند، پایبند باشد.

اگر فرزندان شما این قوانین را رعایت نکنند، آنها باید منتظر مجازات باشند و در صورتی که به مشکل مستمر تبدیل شود، مدرسه با شما تماس خواهد گرفت. تکراری شدن نقض قوانین مدرسه ممکن است منجر به محرومیت موقت، تعلیق و حتی اخراج شود. بنابراین بهتر است در مورد قوانین و مقررات مدارس در کانادا با فرزندتان صحبت کنید.

جدایی جنسیتی در کلاس‌های کانادا وجود ندارد و پسران و دختران در کلاس‌های یکسان درس می‌خوانند. همچنین در کانادا، معلمان عمدتا دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و به دانش‌آموزان درس می‌دهند. هر استان و قلمرو در کانادا، برای هر پایه تحصیلی، یک برنامه درسی تعریف کرده است که شامل دروس و مهارت‌هایی است که دانش‌آموزان باید در هر سال تحصیلی بیاموزند.

خط‌مشی‌های مدارس کانادا

سیاست‌های مدرسه برای بهبود کیفیت آموزش و پرورش و ایجاد یک محیط آموزشی مناسب و موثر برای دانش‌آموزان، اعضای هیئت مدیره و کادر مدرسه ایجاد شده‌اند. در زیر برخی از سیاست‌ها در مدارس کانادایی ذکر شده است:

خط‌مشی‌های مدارس کانادا

سیاست مدارس ایمن و مراقبتی

هدف از این سیاست ارائه یک محیط کار و یادگیری امن و سالم برای دانش‌آموزان و اعضای کادر مدرسه، از جمله معلمان، کارمندان و مدیران مدرسه است. این سیاست همچنین به منظور حمایت از سلامت روانی و جسمی دانش‌آموزان و رعایت حقوق آن‌ها، اجرا می‌شود. این سیاست به عنوان یک راهنمای رفتاری، به افراد مدرسه در رابطه با رفتارشان با یکدیگر کمک می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد که با احترام به تفاوت‌ها و ارزش هر فرد، با همدیگر رفتار کنند.

همچنین این خط‌مشی، شامل قانون "بدون لمس" است، به این معنا که اگر یک دانش‌آموز با دانش‌آموز دیگری تماس جسمی و فیزیکی نداشته باشد، نمی‌توان از قصد آن دانش‌آموز برای تماس جسمی با دانش‌آموز دیگر سوءاستفاده کرد. این سیاست بی‌توجهی کامل نسبت به هرگونه رفتار نامناسب، خشونت، تهدید، تبعیض و سوء‌استفاده به هر شکلی از دانش‌آموزان و اعضای هیئت مدیره و کادر مدرسه را ممنوع می‌کند و در برابر آن‌ها تحمل نخواهد کرد.

سیاست حضور و غیاب

حضور منظم در کلاس‌ها برای حفظ فرصت یادگیری دانش‌آموزان و برآورده کردن نیازهای ارزیابی ضروری است. این سیاست از والدین و سرپرستان می‌خواهد که در صورت عدم حضور فرزندانشان در کلاس‌ها یا نیاز به ترک مدرسه در طول روز، با مدرسه تماس بگیرند یا یک نامه برای آن‌ها بفرستند و علت را توضیح دهند.

به‌طور کلی، این سیاست برای حفظ حضور منظم دانش‌آموزان در کلاس‌ها و تضمین فرصت یادگیری پایدار، اجرا می‌شود.

رویه‌های انضباطی

برخورد با تخلفات دانش‌آموزان به شدت و فراوانی آن‌ها بستگی دارد. برای رفع تخلفات، ممکن است اقدامات اصلاحی انجام شود که شامل هشدارها، تعلیق در کلاس، تماس با والدین، انجام کارهای اضافی، مصاحبه‌ها، تعلیق از فعالیت‌های فراکلاسی یا تعلیق از مدرسه باشد.

در کانادا، معلمان مجاز به استفاده از تنبیه جسمانی برای کودکان نیستند.

سیاست های فرادرسی مدارس کانادا

سیاست‌های فرادرسی

فعالیت‌های فوق برنامه، فعالیت‌های مرتبط با مدرسه هستند که در خارج از کلاس درس انجام می‌شود. چند نمونه از سیاست‌های فوق برنامه عبارتند از:

 • فرم‌های موافقت والدین باید قبل از هر فعالیت فراکلاسی تکمیل شود. عدم امضای فرم به معنای عدم شرکت در فعالیت است.
 • هزینه‌های مربوطه باید پرداخت شود.
 • دانش‌آموزان باید قوانین عمومی رفتار را رعایت کنند.
 • اگر دانش‌آموز به دلیل نقض قوانین مدرسه مورد تنبیه قرار گرفته و از مدرسه اخراج شود یا تعلیق شود، این تنبیه شامل همه فعالیت‌های فراکلاسی نیز خواهد بود.
 • کتاب‌هایی که از کتابخانه مدرسه قرض گرفته می‌شود و همچنین کتاب‌های درسی دریافت شده باید در وضعیت قابل قبولی بازگردانده شوند.
 • بیشتر مدارس دارای قوانینی در خصوص استفاده از تلفن همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی هستند. در بیشتر مدارس، استفاده از این دستگاه‌ها در طول کلاس ممنوع است و در برخی از مدارس، دانش‌آموزان مجاز به استفاده از این دستگاه‌ها در تمامی محدوده مدرسه نیستند.
 • دانش‌آموزان اجازه ندارند هیچ گونه ماده غیرقانونی (الکل و مواد مخدر) را در محدوده مدرسه یا در رویدادهایی که توسط مدرسه برگزار می‌شود، در اختیار داشته باشند، به فروش برسانند یا تحت تأثیر آن باشند. همچنین، در محدوده مدرسه، سیگار کشیدن ممنوع است.
 • برای اطمینان از ایمنی دانش‌آموزان، آن‌ها باید به راننده اتوبوس احترام بگذارند و به دستورات و راهنمایی‌های او توجه کنند. هر گونه تخلف رفتاری در اتوبوس به مقامات مدرسه گزارش داده خواهد شد.

نحوه نمره‌دهی در مدارس کانادا

به محض شروع دانش‌آموز به تحصیل در مدارس کانادا، یک "پرونده ثبت" ایجاد می‌شود که تا فارغ التحصیلی از دبیرستان به‌روزرسانی می‌شود. این پرونده شامل اطلاعاتی مانند نام، شماره دانش‌آموزی، نتایج آزمون‌ها و ارزیابی‌ها و ... است. در کانادا، سیستم نمره‌دهی مورد استفاده در دبیرستان‌ها به شرح زیر است:

نمرات

امتیاز از 100

دسته

A

100-90

عالی

B

89-80

خوب

C

79-70

متوسط

D

69-60

ضعیف

F

زیر 60

مردود

تقویم سال تحصیلی مدارس کانادا

دوره زمانی که دانش‌آموزان در مدارس حضور دارند، از اول سپتامبر سال جاری شروع شده و تا پایان ماه ژوئن سال بعدی ادامه می‌یابد. تا تاریخ 1 مارس هر سال، شوراهای آموزشی موظف هستند برنامه‌ تقویم سال تحصیلی بعدی را به وزارت آموزش ارائه دهند. همچنین شوراها باید برنامه‌ تقویم سال تحصیلی را براساس قانون آموزش و مقررات 304، تقویم سال تحصیلی و روزهای فعالیت حرفه‌ای، ارائه دهند.

تقویم سال تحصیلی مدارس کانادا

اگر شورای آموزشی بخواهد برنامه‌ تقویم سال تحصیلی را با تعطیلی‌های متفاوتی نسبت به برنامه مقرراتی ارائه دهد، باید ابتدا این برنامه را به وزارت آموزش ارسال کند و پس از تایید این برنامه، آن را اجرا کند.

تقویم سال تحصیلی 2024-2023

H: تعطیلات رسمی       E: روز امتحان برنامه ریزی شده       P: روز فعالیت حرفه‌ای       B: تعطیلات تعیین شده هیئت مدیره

تقویم آموزشی مدارس کانادا

لباس فرم مدارس کانادا

در بیشتر مدارس دولتی یا مدارس مجزای کانادایی، دانش‌آموزان مجبور به پوشیدن لباس فرم مدرسه نیستند، مگر در شرایطی که برای نمایش مدرسه یا سفرهای بین‌المللی لازم است. با این حال، در مدارس دبیرستان کاتولیک انتاریو (پایه 9 تا 12) لباس مدرسه الزامی است. همچنین از سال 2011، شورای مدارس کاتولیک تورنتو در تمام مدارس ابتدایی مجزا که هنوز لباس مدرسه خاص خود را ندارند، یک قوانین لباس مناسب با رنگ آبی تیره و سفید را اجرا کرده است.

در مدارس خصوصی و برنامه‌های ویژه در مدارس عمومی و کاتولیک، مانند مراکز یادگیری سنتی، که به شیوه هنرهای آزاد به یادگیری می‌پردازند و همچنین بر روی بالاترین سطح علمی تمرکز دارند، اغلب از لباس مدرسه استفاده می‌شود. در کبک، بیشتر شوراهای مدرسه از دانش‌آموزان خود می‌خواهند که لباس فرم مدرسه بپوشند.

این را بدانید که  ساختار سیستم آموزشی کانادا یک صلاحیت استانی است، به این معنی که هر استان مسئول سیستم مدرسه خود است. بنابراین برخی از استان‌های کانادا مانند بریتیش کلمبیا و آلبرتا در مورد یونیفرم مدرسه قوانین ملایم‌تری دارند، در حالی که دیگر استان‌ها مانند کبک و انتاریو قوانین سخت‌تری در این زمینه دارند.

حقوق دانش آموزان در مدارس کانادا

حقوق دانش آموزان در مدارس کانادا

دانش‌آموزان در مدارس کانادا دارای حقوق متعددی هستند که عبارتند از:

 • حق داشتن یک محیط آموزشی امن و فراگیر، عاری از تبعیض، آزار و اذیت و قلدری
 • حق بیان افکار و عقاید خود به شرطی که به حقوق دیگران تضییع نگردد و محیط آموزشی را مختل نکند.
 • حق آزادی مذهب و وجدان و اجرای آزادانه مذهب یا عقاید
 • حق دسترسی به آموزش بدون تبعیض، صرف‌نظر از نژاد، قومیت، جنسیت، گرایش جنسی و معلولیت
 • حق حفظ حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات شخصی
 • حق برخورداری از روند انضباطی منصفانه و بی‌طرفانه، با امکان ارائه توضیح یا دفاع
 • حق دسترسی به اطلاعات مربوط به مدرسه و پیشرفت تحصیلی خود
 • حق تشکیل و عضویت در تشکل‌ها و انجمن‌های دانش‌آموزی

اما باید توجه داشت که حقوق دانش‌آموزان ممکن است در هر استان یا قلمرویی که مدرسه در آن قرار دارد، کمی متفاوت باشد. همچنین باید به این نکته توجه داشت که حقوق دانش‌آموزان مطلق نیستند و ممکن است در برخی شرایط محدود شوند تا با حقوق دیگران سازگار باشند و بهترین منافع جامعه مدرسه را حفظ کنند.

خلاصه کلام

هدف این قوانین این است که تمام دانش‌آموزان در کانادا، آموزشی جامع را دریافت کنند که آنها را برای موفقیت در تلاش‌های آینده‌شان، مانند ادامه تحصیل، ورود به بازار کار و یا سایر تعقیبات، آماده کند. علاوه بر ارائه آموزش با کیفیت بالا، هدف این قوانین این است که با تضمین دسترسی همه دانش‌آموزان، بدون توجه به زمینه و شرایطشان، به فرصت‌ها و منابع یکسان، انصاف و برابری را ترویج دهند. قوانین همچنین با تعیین استانداردهایی برای موضوعاتی مانند ایمنی، سلامتی و انضباط، به حفاظت از سلامت جسمی و روحی دانش‌آموزان کمک می‌کنند.

موسسه حامی مهاجر با تمرکز بر ارائه خدمات اعزام دانش آموز و دانشجو به کانادا و اخذ ویزای تحصیلی، شما را در راه بهبود زندگی فرزندتان همراهی می‌کند. با بهره‌گیری از خدمات موسسه حامی مهاجر، فرزندتان می‌تواند در یکی از بهترین محیط‌های آموزشی جهان، با دسترسی به فرصت‌ها و منابعی بیشتر، زندگی بهتری را بسازد و به شهروندی آگاه، مسئول و آموزش‌دیده تبدیل شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0