پرتغال غربی ترین کشوراروپایی و البته جذاب ترین آن نیز می باشد. این کشور با بهره مندی از آب و هوای ملایم مدیترانه ای و برخورداری از فرهنگ و تاریخ غنی قطعا بعنوان زیباترین و پرهیجان ترین و جذابترین کشورها معرفی شده است که سالانه گردشگران زیادی برای بازدید ازاین کشور زیبا به پرتغال سفر می کنند. خط ساحلی شگفت انگیز پرتغال موجب شده است که سالانه جشنواره های متعدد ساحلی و همچنین جشنواره های مختلف موسیقی درآن برگزار شود. این کشور بدلیل برخورداری از جاذبه های متنوع و پرشور و همچنین سطح علمی بالا و دانشگاه های معتبر موفق شده است دانشجویان و دانش آموزان زیادی را برای تحصیل ،از تمام نقاط دنیا به سمت کشور خود بکشاند.

در ادامه قصد داریم لیستی از بهترین دانشگاه های پرتغال را معرفی کنیم.

دانشگاه‌های پرتغال

پنج دانشگاه در کشور پرتغال در رده‌بندی دانشگاه جهانی QS در سال ۲۰۱۸، قرار گرفته اند که در بین آنها می توان به دانشگاه پورتو اشاره کرد که توانسته است رتبه 301 را به خود اختصاص داده و جزو بهترین دانشگاههای پرتغال باشد. با سابقه خوب و طولانی دانشگاه های پرتغال در سطح جهانی، این کشور به لحاظ سیستم آموزشی در رتبه بندی جهانی، در جایگاه ۳۵ قرار گرفته است که می تواند برای این کشور بسیار مهم باشد. پرتغال علاوه بر تعداد زیادی دانشگاه با کیفیت، دارای تعدادی پلی تکنیک های معتبر نیز می باشد. تفاوت اصلی بین پلی تکنیک و دانشگاه دراین است که دانشگاه بیشتر بر روی تحقیقات آکادمیک تمرکز دارد در حالی که پلی تکنیک دانشجویان را برای رسیدن به شغل و حرفه دلخواه آماده می کند .لازم به ذکر است که هم دانشگاه و هم پلی تکنیک شامل تمام رشته های آموزشی می باشد و تنها بعضی از رشته های خاص در یکی از این دو موسسه ارائه می شود. بعنوان مثال مدارک مهندسی، مدیریت و علوم انسانی هم در دانشگاه و هم در پلی تکنیک ارائه می شوند.
از سال 2006، پرتغال فرایند بولونیا را در سراسر دانشگاه ها و پلی تکنیک های خود اتخاذ کرده است. فرایند بولونیا یک فرایند اصلاحات در اروپا است که هدف آن ایجاد یک ساختار مشترک برای آموزش عالی در سراسر اروپا است .مطابق با این ساختار، دانشگاه های پرتغال مدارک خود را درسه سطح ارائه می دهند.
لیسانس : مدرک لیسانس در کشور پرتغال بین سه تا ۴ سال طول می کشد.
فوق لیسانس : ۱ تا ۲ سال طول می کشد تا موفق به گرفتن مدرک فوق لیسانس شوید.
دکترا:  زمان اخذ مدرک دکترا معمولا ۳ سال است.

بیشتر دوره ها مخصوصا در سطح کارشناسی به زبان پرتغالی تدریس می شوند. در سطح های دیگر، بعضی از دوره ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود اما نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد اینست که در پرتغال معمولا هر کسی توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی را ندارد.

دانشگاه پورتو  University of Porto

دانشگاه پورتو که در رتبه ۳۰۱ دانشگاه بین‌المللی  QSقرار دارد، یک دانشگاه عمومی است که در شهر پورتو قرار دارد. این دانشگاه در سال 1911 تأسیس شد و دارای بیش از 31000 دانشجو است و حدود ۳،۲۸۰ دانشجو بین‌المللی را در خود جای داده‌است. این دانشگاه به تازگی فعالیت های تحقیقاتی زیادی انجام می دهد و مقاله های تحقیقاتی جالب توجهی را در زمینه های مختلف علمی ارائه داده است .یکی از شناخته ‌شده‌ ترین مراکز تحقیقاتی این دانشگاه، موسسه زیست‌شناسی سلولی ، موسسه آسیب‌شناسی مولکولی و ایمونولوژی و موسسه تحقیقاتی سیستم‌های کامپیوتری می باشد. دانشگاه پورتو بعد از دانشگاه لیسبون دومین دانشگاه بزرگ پرتغال است و بیشتر وقت ها در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر اروپا قرار دارد.

دانشگاه لیسبون

دانشگاه لیسبون بزرگ‌ترین دانشگاه در کشور پرتغال است که بیش از ۴۷،۰۰۰ دانشجو در ۱۸ دانشکده و بیش از ۱۰۰ واحد تحقیقاتی دارد و مرکز مهم آموزش، نوآوری، ورزش، تحقیق، فرهنگ و هنر است .این دانشگاه در سال ۱۹۱۱ با ادغام دانشگاه فنی سابق لیسبون و دانشگاه لیسبون (UL) در سال 2013 تاسیس شد. این دانشگاه در حال حاضر برای چندین موضوع از جمله هنر و طراحی، مهندسی معدن و جغرافیا در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. با توجه به سیستم آموزشی معتبر، فرهنگ عالی، آب و هوا و مهمانوازی بسیار مناسب لیسبون، هر سال بیش از ۱۰۰۰ دانشجوی خارجی وارد دانشگاه لیسبون می شوند.

دانشگاه نوین لیسبون (Universidade NOVA de Lisboa)

این دانشگاه سومین دانشگاه برتر پرتغال می باشد که دارای رتبه ی ۳۶۱ جهانی می باشد. این دانشگاه در سال ۱۹۷۳ تاسیس شده و حدود ۲۰ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. این دانشگاه با بهره مندی از رشته های علوم، تکنولوژی، مهندسی، ریاضیات، علوم مالی، حسابداری، مدیریت و اقتصاد توانسته است دانشجویان زیادی را پرورش داده و با همکاری دانشگاه کاتولیک پرتغال، مدرکMBA  لیسبون را ارائه می دهد.

دانشگاه کویمبرا

قدیمی ترین دانشگاه پرتغال، دانشگاه کویمبرا است که در سال 1290 راه اندازی شده است. این دانشگاه در رتبه 401-410 در رده بندی دانشگاه های جهانی QS قرار دارد و در شهر کویمبرا (پایتخت ملی سابق) واقع شده است. دانشگاه کویمبرا با تعداد بالغ بر25 هزار نفر دانشجو و تعداد 8 دانشکده مختلف، دارای تعداد قابل توجهی از دانشجویان بین المللی و خارجی می باشد. دانشجویان این دانشگاه در رشته های هنر، علوم انسانی، علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه ایوورا

دانشگاه ایوورا در سال 1973 تاسیس شد و به سرعت به یکی از پویا ترین و خلاق ترین دانشگاه های پرتغال تبدیل شد .اکنون یک بنیاد عمومی تحت قانون خصوصی، به توسعه و اجرای مأموریت خود در زمینه ارائه آموزش کارشناسی و کارشناسی ارشد، تولید پژوهش و ارتقاء همکاری با جامعه در این دانشگاه مشغول می باشد. دانشگاه ایوورا در شهر ایوورا در حدود ۱۵۰ کیلومتری لیسبون قرار دارد و سالانه دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل به سراغ آن می روند. دومین دانشگاه قدیمی پرتغال در سال ۱۵۵۹ افتتاح شده و حدود ۹ هزار دانشجو دارد که در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در حال تحصیل هستند. دانشگاه ایوورا بیشتر بر روی رشته های علوم و تکنولوژی، پرستاری، علوم اجتماعی و هنر تاکید دارد.

دانشگاه الگارو

دانشگاه الگارو یک دانشگاه دولتی در منطقه الگارو است که در قسمت جنوبی پرتغال واقع شده است و یکی از توریستی ترین مناطق پرتغال بشمار می رود. این دانشگاه از نظر جمعیت دانشجویی، امکانات مدرن و کیفیت و تنوع برنامه ها رشد قابل توجهی داشته است. وجود مناظر زیبا و خیره کننده در سواحل اقیانوس اطلس یکی از شگفت انگیزترین خاطرات را برای هر گردشگر، توریست، دانشجو و یا هر شخص دیگری رقم می زند. زمان تاسیس این دانشگاه مربوط به16 ژانویه سال 1979 می باشد و هم اکنون بیش از 10 هزار دانشجو در این دانشگاه عالی و منحصربفرد مشغول به تحصیل می باشند. این دانشگاه در مجموع ۳ دانشکده و ۵ دپارتمان و مدرسه دارد که در بین آن ها دانشکده اقتصاد، زیست فناوری، علوم و تکنولوژی طرفداران زیادی دارند.همچنین دانشگاه الگارو شامل دو موسسه ی علمی و تحقیقاتی می باشد که هر دانشجوی مشتاق را به سمت خود می کشاند.

دانشگاه مینهو

دانشگاه مینهو ، دانشگاهی در شمال پرتغال است که در سال ۱۹۷۳ تاسیس شده و حدود ۲۰ هزار دانشجو دارد. این دانشگاه با بیش از10 دانشکده  قادراست رشته های پرطرفدار و متنوعی را دراختیار دانشجویان قرار دهد و با سابقه نه چندان طولانی توانسته است جایگاه ویژه ای برای خود رقم بزند. دانشگاه مینهو با پیشی گرفتن از بسیاری از دانشگاه های مطرح، سالانه پذیرای دانشجویان زیادی از تمام نقاط دنیا می باشد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0