50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

دانشگاه مارمارا؛ دومین دانشگاه دولتی ترکیه

دانشگاه مارمارا - از آزمون یوس تا خوابگاه‌ها

جایی‌که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی ترکیه در آن تحصیل کرده است. به گمان‌ همین یک جمله کافیست تا بدانیم با چه دانشگاه معتبری سروکار داریم.

اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود. ما با فهرست بلندبالایی از شخصیت‌های مشهور مواجه‌ایم که زمانی دانشجویان همین دانشگاه بودند. در کلاس‌های درس آن نشستند و بعد از کلاس در جاده ساحلی دریای مرمره وقت گذراندند. فرقی نمی‍‌‌کند شهردار چهار دوره گذشته استانبول باشد یا وزیر اقتصاد، مجری برجسته تلویزیون ترکیه باشد یا کارگردان بسیاری از سریال‌های معروف ترکی.

دانشگاه مارمارا کارش را با رشته‌های علمی دنیای صنعت و تجارت آغاز کرد. با تربیت صنعت‌گران، اقتصاددانان و تجار به‌طور مستقیم و غیر مستقیم چرخ دنده‌های اقتصاد ترکیه را به حرکت درآورد و آنقدر توسعه یافت که امروز کمتر کسی‌ست که علاقه خود را در این دانشگاه نیابد. می‌خواهید جزو دانشجویان این دانشگاه شوید؟ یک صندلی خالی منتظر شماست!

دانشگاه مارمارا ترکیه در یک نگاه

در فهرست دانشگاه‌های دولتی ترکیه، در جایگاه دوم قرار دارد. تاکنون بیش از 7000 دانشجو را پذیرش کرده است و از میان آنها 2000 دانشجو از 122 کشور دنیا به این دانشگاه آمده‌اند. در جدول زیر اطلاعات اولیه این موسسه آموزشی را می‌خوانید:

نام دانشگاه

مرمره - مارمارا

نام دانشگاه به انگلیسی

Marmara University

نوع دانشگاه

دولتی

شهر

استانبول

فاصله از میدان تکسیم

16 کیلومتر (35 دقیقه)

فاصله از آنکارا

450 کیلومتر (5 ساعت)

رتبه (بر اساس رنکینگ QS)

7 (در ترکیه) / 1201 (در جهان)

موردتایید وزارت علوم و بهداشت ایران

بله

نحوه پذیرش دانشجویان

آزمون یوس/ TR-YOS

زبان‌های تحصیلی

ترکی / انگلیسی / فرانسوی / عربی / آلمانی

دانشکده‌ها

21 دانشکده

وبسایت

marmara.edu.tr

تعداد دانشجویان بین‌المللی

2457

لینک نمونه سوالات یوس

آرشیو نمونه سوالات یوس دانشگاه مارمارا

معرفی دانشگاه مارمارا ترکیه

اگر بخواهیم از یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزشی ترکیه نام ببریم، حتما به نام دانشگاه مارمارا هم می‌رسیم. چون از سال 1883 تا به امروز مشغول جذب دانشجو و تولید علم است و سالهاست پیشوند بین‌المللی را در کنار اسم خود دارد و ملیت‌های مختلفی از سراسر جهان را با آغوش باز پذیرش کرده است.

معرفی دانشگاه مرمره

به‌عنوان یک دانشجوی ایرانی باید برای‌تان مهم باشد که آیا این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است یا خیر؟ پاسخ بله است. اگر جزو علاقمندان تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هستید که مارمارا یک گزینه انتخاب است. اگر هم به صنعت بازرگانی، کشاورزی، جنگلداری و معدن علاقه دارید، هدف را درست زده‌اید. چون از همان سالهایی که در خانه‌ای پشت دبیرستان دخترانه استانبول فعالیت‌های آموزشی خود را آغاز کرد فقط در چنین رشته‌هایی دانشجو می‌پذیرفت. بنابراین در این حوزه‌ها متخصص است.

بله درست خواندید! کلاس‌های این مرکز آموزشی ابتدا با نام "مکتب حمیدیه"  در یک خانه کوچک دایر می‌شد. هدفش آموزش صنعت‌گران و تجار بود و کارنامه موفقی در ترکیه آن زمان داشت. این فعالیت‌ها ادامه داشت تاجاییکه در سال 1982 فعالیت رسمی خود را تحت عنوان دانشگاه آغاز کرد.

حالا امروز از جمله معدود دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود که در آن، آموزش دروس به پنج زبان ترکی، انگلیسی، فرانسوی، عربی و آلمانی صورت می‌گیرد و بیش از 70 هزار دانشجوی بومی و بین‌المللی را پذیرش کرده است. 

دانشگاه مارمارا کجاست؟

در قسمت آسیایی استانبول هیچ شهروندی را پیدا نمی‌کنید که دانشگاه مارمارا را نشناسد. ساختمان مرکزی آن چشم‌انداز زیبایی به دریای مرمره دارد. چون تنها در فاصله 3 کیلومتری نوار ساحلی قرار دارد و پس از کلاس‌های درس، ساحل نزدیک به ساختمان پر از دانشجویان جوان این دانشگاه می‌شود.

دانشگاه مرمره کجاست

شما می‌توانید برای مشاهده محل دقیق قرارگیری دانشگاه مارمارا ترکیه، بر روی آدرس این دانشگاه در مربع زیر کلیک کنید:

Marmara University Address: Eğitim, Fahrettin Kerim Gökay Cd., 34722 Kadıköy/İstanbul, Turkey

در ادامه، شماره تلفن دانشگاه مارمارا و وب‌سایت رسمی این مرکز آموزشی آورده شده است:

شماره تلفن دانشگاه

0216 777 0000

سایت دانشگاه

وبسایت رسمی دانشگاه مارمارا

رنکینگ دانشگاه مارمارا

در فهرست یکی از 10 دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد. بنابراین با دانشگاهی روبرو هستیم که هم در داخل کشور ترکیه صاحب نام است و هم در میان کشورهای منطقه و سایر کشورهای جهان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. جدول زیر رتبه دانشگاه مارمارا استانبول در سال 2024 را نشان می‌دهد، همانطور که در جدول زیر می‌بینید، این دانشگاه رتبه 7 دانشگاه‌های ترکیه را کسب کرده است و درست بالاتر از دانشگاه دانشگاه اژه ازمیر قرار می‌گیرد.

رتبه داخلی

رتبه بین‌المللی QS

7

1201

نحوه ورود به دانشگاه مارمارا

دو روش برای دریافت پذیرش دانشگاه مرمره وجود دارد و آن شرکت در آزمون TR-YOS و YOS است. این آزمون‌ها جزو معتبرترین آزمون‌های علمی سراسر ترکیه محسوب می‌شود و آنقدرها هم که فکر می‌کنید سخت نیستند! همچنین نیاز است ترجمه‌ کاملی از رزومه و آخرین مدرک تحصیلی‌ را برای  این دانشگاه ارسال کنید. علاوه‌بر این، اگر مایل به ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستید باید مدارک مرتبط با سطح تسلط زبان‌تان را ارائه دهید که معمولا مدارک آیلتس و تافل را ار شما درخواست می‌کنند.

حالا اگر می‌خواهید بدانید یوس چیست و چطور باید برای آن آماده شد، بهتر است به مقالات وبسایت حامی مهاجر مراجعه کنید.

شرایط پذیرش دانشگاه مرمره استانبول

معدل آخرین مدرک تحصیلی

18 برای رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی

15 برای سایر رشته‌ها

آزمون یوس

حداقل نمره 200

مدرک زبان تومر

(برای رشته‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌شوند)

سطح B2

نکته: همانطور که گفتیم، این دانشگاه هم آزمون یوس اختصاصی خود را دارد و هم مدارک آزمون TR-YOS را قبول می‌کند. معمولا آزمون یوس دانشگاه مارمارا در مرداد ماه هر سال برگزار می‌شود. اما آزمون TR-YOS به‌صورت متمرکز و در دو نوبت اردیبهشت و آبان ماه است.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه مارمارا ترکیه

برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه مدارک زیر را حتما در در اختیار داشته باشید. فقط قبل از هرچیز حواستان باشد که تمامی مدارک باید ترجمه رسمی شوند و تایید دفتر اسناد رسمی را داشته باشند. 

مدارک پذیرش در دانشگاه مارمارا

دانشکده های دانشگاه مارمارا ترکیه

21 دانشکده در این مرکز آموزشی استانبول وجود دارد. هرکدام از آن‌ها، در زمینه‌ای به‌خصوص فعالیت می‌کنند. آنچه در ادامه آمده، معرفی همین شاخه‌های علمی و ذکر عناوین دانشکده های دانشگاه مارمارا ترکیه است:

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده فیزیک

دانشکده علوم اجتماعی

دانشکده مدیریت

دانشکده علوم آموزشی

دانشکده علوم سیاسی

دانشکده اقتصاد

دانشکده الهیات

دانشکده ارتباطات

دانشکده علوم کاربردی

دانشکده علوم پایه

دانشکده حقوق

دانشکده علوم بهداشتی

دانشکده پزشکی

دانشکده دندانپزشکی

دانشکده داروسازی 

دانشکده مهندسی

دانشکده معماری

دانشکده فناوری

دانشکده آموزش فنی

علوم ورزشی

نکته: دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مرمره استانبول در فهرست بهترین دانشگاه دندانپزشکی ترکیه قرار دارد.

مهمترین رشته های تحصیلی دانشگاه مرمره

به‌دلیل کثرت و تنوع رشته‌های تحصیلی این دانشگاه امکان نام‌بردن از همه آن‌ها وجود ندارد. به همین خاطر، ما تصمیم گرفته‌ایم که در ادامه به رشته‌های پرتقاضا دانشگاه مرمره بپردازیم و تحقیق در رابطه با سایر رشته‌ها را به خود متقاضیان تحصیل در ترکیه بسپاریم. به این صورت که آن‌ها می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه به لیست کاملی از این رشته‌های تحصیلی دست پیدا کنند.

رشته های تحصیلی دانشگاه مرمره

نکته: در بین تمامی رشته‌های مهندسی، مهندسی علوم زیستی، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی مواد جزو معروفترین رشته‌های این دانشگاه هستند. 

شهریه دانشگاه مارمارا

حال که در خصوص رشته های پرتقاضا دانشگاه مارمارا صحبت کردیم، می‌خواهیم بحث شهریه دانشگاه مارمارا را نیز پیش بکشیم و به بررسی این مورد بپردازیم. منتها مثل قبل، باید گفت که به‌سبب تعداد بالای این رشته‌ها، امکان موردبررسی قرار دادن آن‌ها به‌صورت جداگانه وجود ندارد. 

به همین خاطر ما با دسته‌بندی این رشته‌ها در سه حوزه کلی «پزشکی، پیراپزشکی و سایررشته‌ها»، تلاش کرده‌ایم که ضمن صرفه‌جویی در وقت مخاطبانمان، همه اطلاعات لازم در خصوص شهریه دانشگاه مارمارا را به‌شکلی مختصر و مفید بیان کنیم.  برای اطلاع از شهریه دانشگاه مارمارا ترکیه، جدول زیر را مشاهده کنید. البته اگر موفق شوید یکی از 5000 بورسیه ترکیه را به‌دست آورید، می‌توانید بسیار مقرون‌به‌صرفه و با هزینه کم تحصیل کنید.

نام رشته

مبلغ شهریه

پزشکی

شروع از 38.000 لیر

پیراپزشکی

شروع از 11.000 لیر

سایر رشته‌ها

شروع از 4.000 لیر

امکانات رفاهی دانشگاه مارمارا

خوابگاه دانشگاه مارمارا به 478 دانشجو را در خود جای داده است. داخل همه اتاق‌ها حمام و سرویس بهداشتی وجود دارد. همچنین 3 اتاق مطالعه، یک اتاق استراحت تلویزیون، اسنک بار، خشکشویی، آرایشگاه و یک مرکز کامپیوتر با اینترنت نیز در این مرکز اقامتی دانشجویی وجود دارد.

ساختمان کتابخانه آن تاریخی به قدمت خود دانشگاه دارد. همچنین منبع اطلاعاتی بسیار قدرتمندی برای دانشجویان محسوب می‌شود و وظیفه «دسترسی به اطلاعات» را به سریع‌ترین و دقیق‌ترین شیوه انجام می‌دهد. امروزه علاوه بر کتابخانه مرکزی تعدادی کتابخانه دپارتمان در پردیس‌های مختلف در خدمت کارکنان دانشگاهی و دانشجویان وجود دارد.

علاوه‌بر همه مواردی که در بالا گفتیم، این دانشگاه مجهز به مرکز خدمات درمانی نیز است. بنابراین دانشجویان نبایستی نگران مشکلات پزشکی اورژانسی خود باشند. چون این مرکز تمامی تجهیزات درمانی لازم را در خود جای داده است. علاوه‌بر این، در پردیس این دانشگاه امکانات کار دانشجویی هم وجود دارد. اگر می‌خواهید با قوانین کار حین تحصیل در ترکیه آشنا شوید، ما در وبسایت حامی مهاجر مقالات مفیدی در این خصوص داریم.

امکانات رفاهی دانشگاه مرمره

با دانشگاه مارمارا آشنا شدید؟

هر آنچه یک دانشجوی ایرانی لازم است درباره دانشگاه مرمره بداند را گفتیم. امیدواریم که راهگشای شما در مسیر تحصیل در ترکیه و دنبال کردن اهداف‌تان باشد. از آزمون ورودی تا پذیرش از پذیرش تا ثبت نام در دانشگاه با شما هستیم، اگر به ما اعتماد کنید و کارتان را به کاردان بسپارید!

نیازی نیست که نگران نتیجه نهایی آزمون ورودی این دانشگاه باشید. چراکه ما در موسسه حامی مهاجر، با فراهم‌کردن خدماتی مانند ثبت‌نام متقاضیان در آزمون یوس، ارائه منابع تکمیلی این آزمون، آموزش دروس یوس از پایه تا پیشرفته، برگزاری دور‌ه‌های آمادگی یوس با اساتید برتر یوس، ارائه تور یوس و... تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا مراجعینمان با اخذ نتیجه دل‌خواه خود، بتوانند در دانشگاه موردنظرشان درس بخوانند.

شما می‌توانید برای برخورداری از خدمات حامی مهاجر یا کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات پرتکرار راجع‌به دانشگاه مارمارا ترکیه

شاید هنوز سوالی دارید که جوابش را پیدا نکرده‌اید. پس درست آمده‌اید! در این قسمت سعی کردیم متداول‌ترین سوالات را در این موضوع مطرح کنیم و پاسخ دهیم. اگر هم همچنان پرسش‌تان پابرجاست، از قسمت نظرات همین مقاله استفاده کرده و آن را مطرح کنید.

آیا دانشگاه مارمارا برای تحصیل مناسب است؟

این دانشگاه در لیست 10 دانشگاه برتر ترکیه است و براساس نظام رتبه‌بندی QS جایگاه 1201 را دارد.

آیا رشته های دانشگاه مرمره به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شود؟

بله. این دانشگاه جزو معدود موسسات آموزشی ترکیه است که در آن امکان تحصیل به زبان ترکی، انگلیسی، عربی، آلمانی و فرانسه وجود دارد.

آیا دانشگاه مرمره دانشجوی خارجی هم می‌ پذیرد؟

بله. تا کنون 2457 دانشجوی بین المللی در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0