50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

لیست 10 دانشگاه برتر آمریکا

معرفی بهترین دانشگاه های آمریکا 2024

لمس آرزوهای کودکی!

شاید دقیق‌ترین توصیف از دانشگاه های آمریکا، همین باشد؛ اینکه از همان لحظۀ تابش خورشید به چشمانمان، درست از همان دقیقه‌ای که پایمان را در محوطۀ پرجنب‌وجوش دانشگاه می‌گذاریم، می‌دانیم روزی می‌رسد که تمام رویاهای شیرین کودکی‌مان را در آغوش می‌گیریم و لبخندزنان، به مسیر طی‌شده‌مان نگاه می‌کنیم!

البته از شما چه پنهان که قرار است در این مسیر، روزهای پردردسری را هم پشت‌سر بگذاریم؛ اما همین‌که در دانشگاه‌هایمان همه‌نوع امکانات، اسباب آسایش و «فرصت دیده‌شدن» وجود دارد، حسابی کمکمان می‌کند از آن روزهای دشوار هم به‌سلامت عبور کنیم.

اصلا چرا انقدر توضیح می‌دهیم؟!

خودتان بیایید و ببینید که وضعیت تحصیل در بهترین دانشگاه های آمریکا، تا چه اندازه حیرت‌آور است!

بهترین دانشگاه های آمریکا

قرار است چه کار کنیم؟ می‌خواهیم تعدادی از بهترین دانشگاه‌های آمریکا را به شما معرفی کنیم.

چرا؟ چون اگر هرکداممان بخواهیم در این سرزمین درس بخوانیم، در قدم اول باید حسابی از چندوچون دانشگاه‌هایش آگاه باشیم.

دوباره چرا؟ معلوم است دیگر! برای اینکه بدانیم از محل‌تحصیلمان باید چه انتظاری داشته باشیم، خودمان را برای چه محیطی آماده کنیم و تا چه حد دربارۀ خواسته‌هایمان رویاپردازی کنیم؛ چون احتمالا شنیده‌اید که می‌گویند «محیط، انسان‌ها را پرورش می‌دهد»!

بنابراین اگر قرار است چنین اتفاق بزرگی را تجربه کنیم، بهتر است با آمادگی 100درصدی به مصافش برویم! البته یادمان باشد که این لیست، تنها تعدادی از بهترین دانشگاه های آمریکا را در دل خود جا داده. در حالی که در میان صد دانشگاه برتر جهان، حدودا چهل‌تایشان آمریکایی هستند!

پس اساس انتخاب ما فقط رتبۀ این مراکز آموزش‌عالی نیست. بلکه امکانات علمی‌آموزشی آن‌ها، کیفیت تدریسشان، زیرساخت‌های رفاهی محیط و... هم در تصمیم‌گیری‌مان دخیل بوده‌اند؛ پس بی‌حرف اضافه، برویم سراغ 10 دانشگاه برتر آمریکا!

دانشگاه MIT | رتبۀ یک بهترین دانشگاه های آمریکا

«هیجان‌انگیز»، مثل تحصیل در دانشگاه MIT!

معرفی دانشگاه ماساچوست آمریکادلیلش هم واضح است. از هر ده رنکینگ جهانی معتبر، نه‌تایشان موسسه فناوری ماساچوست یا همان MIT را به‌عنوان بهترین دانشگاه جهان معرفی کرده‌اند! بنابراین درس‌خواندن که هیچ، حتی بازدید از این دانشگاه هم می‌تواند هرکسی را به‌وجد بیاورد!

حالا علت اعتبار جهانی دانشگاه MIT آمریکا چیست؟ اینکه از روز اول تاسیسش، تلاش کرده دانشجویان را با این ذهنیت پرورش بدهد که می‌توانند فراتر از حد تصورشان، تاثیرگذار باشند. نتیجه‌اش را هم که می‌بینیم! بیش از 80 جایزۀ نوبل و فارغ‌التحصیلانی مانند ریچارد فاینمن (برندۀ نوبل فیزیک) و جونا پرتی (بنیان‌گذار رسانۀ اینترنتی بازفید).

پس اگر دنبال رتبه اول بهترین دانشگاههای آمریکا می‌گردید، جای دوری نروید! MIT با مشخصاتش اینجاست:

اطلاعات کلی دانشگاه MIT

نام دانشگاه

Massachusetts Institute of Technology

ایالت

ماساچوست

سال تاسیس

1861

نوع دانشگاه

خصوصی

رتبه جهانی 2023

(رتبه بر اساس رنکینگ جهانی QS)

1

تعداد دانشکده‌ها

6 دانشکده

دانشگاه هاروارد | نامی آشنا در میان بهترین دانشگاه های آمریکا

اینجا هاروارد است؛ دانشگاهی به قدمت تاریخ!

معرفی دانشگاه هاروارد آمریکاحدودا 390 سال پیش بود که در قلب شهر بوستون، سنگ بنای قدیمی‌ترین دانشگاه آمریکا گذاشته شد. مجموعه‌ای که از آغاز تاسیسش، در دل ساختمان‌های سرخ‌رنگ خود، دانشمندان و سیاستمداران و هنرمندان سرشناسی را پرورش داد. از این جمله:

  • مارک زاکربرگ
  • بیل گیتس
  • باراک اوباما
  • ناتالی پورتمن
  • مت دیمون
  • هلن کلر و...

بنابراین عدۀ زیادی از جامعه‌شناسان آمریکایی، هاروارد را فراتر از یک دانشگاه می‌دانند؛ زیرا نقش این دانشگاه نه‌تنها در شکل‌دادن به جامعۀ آمریکایی ، بلکه در ارتقای علم و هنر و تکنولوژی جهانی نیز کتمان‌ناپذیر است؛ لذا به همین دلیل است که آن را یکی از بهترین دانشگاه های هنر آمریکا نیز می‌دانند.

پس بیایید خلاصه‌وار، برخی از جزئیات دانشگاه هاروارد را بخوانیم و درباره‌اش رویاپردازی کنیم. کسی چه می‌داند؟ شاید نفر بعدی که قرار است جهان را زیرورو کند، شمایید!

اطلاعات کلی دانشگاه هاروارد

نام دانشگاه

Harvard University

ایالت

ماساچوست

سال تاسیس

1636

نوع دانشگاه

خصوصی

رتبه جهانی 2023

(رتبه بر اساس رنکینگ جهانی QS)

4

تعداد دانشکده‌ها

12

دانشگاه استنفورد | یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی آمریکا

صدای من را از استنفورد می‌شنوید؛ دانشگاهی که به «سرزمین بزرگان» شهرت دارد!

همه چیز درباره دانشگاه استنفورد آمریکا

این یک حقیقت است که دانشگاه استنفورد، با سابقۀ حدودا 140ساله‌اش، تا جایی که چشم کار می‌کند استاد و دانشجوی اسم‌ورسم‌دار دارد! می‌خواهید دو نمونه‌اش را نام ببریم؟ بسیار خوب!

  • اولی‌اش ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت‌های اسپیس‌ایکس و توییتر که دانشجوی استنفورد بود؛
  • و دومی‌اش پروفسور مریم میرزاخانی، برندۀ مدال جهانی فیلدز که محقق و استاد این دانشگاه بود.

بنابراین شاید الان قابل‌درک باشد که چرا هرکس اهداف بزرگ در سرش دارد، می‌خواهد خودش را به دانشگاه استنفورد برساند؛ چون در این دانشگاه، خبری از «غیرممکن» نیست! همه‌چیز «شدنی» است. به همین خاطر است که آن را یکی از بهترین دانشگاه های کالیفرنیا می‌دانند.

ضمنا بد نیست بدانید ما در مطلبی جداگانه، به این دانشگاه پرداخته‌ایم و از زوایای مختلف بررسی‌اش کرده‌ایم. اگر دوست داشتید، از اینجا بخوانیدش: همه‌چیزی درباره دانشگاه استنفورد آمریکا

اگر هم خواستید یک دید کلی دربارۀ استنفورد داشته باشید، جدول زیر را مشاهده کنید.

اطلاعات کلی دانشگاه استنفورد

نام دانشگاه

Stanford University

ایالت

کالیفرنیا

سال تاسیس

1885

نوع دانشگاه

خصوصی

رتبه جهانی 2023

(رتبه بر اساس رنکینگ جهانی QS)

5

تعداد دانشکده‌ها

7 دانشکده

دانشگاه شیکاگو | از بهترین دانشگاه های آمریکا برای اپلای

اپلای راحت‌تر، زندگی آرام‌تر! خانم‌ها و آقایان، دانشگاه شیکاگو، یکی از بهترین دانشگاه های آمریکا برای اپلای!

دانشگاه شیکاگو ایالات متحدهچرا این این را می‌گوییم؟ چون برخلاف دانشگاهی مثل دانشگاه استنفورد، درصد پذیرش دانشجویان بین‌المللی در این موسسۀ آموزش‌عالی خصوصی، نسبتا معقول است. نشان‌به‌آن‌نشان که همین الان، حدود 20درصد از جمعیت کل دانشجویانش را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند!

تازه گذشته از این، دانشگاه شیکاگو به کمک‌هزینه‌های تحصیلی‌اش هم شهرت دارد؛ طوری که از طریق وام‌ها و بورسیه‌های گوناگون، تلاش می‌کند زندگی را برای دانشجویانش شیرین‌تر کند!

بنابراین احتمالا واضح است که چرا این دانشگاه را به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه های آمریکا برای اپلای معرفی کرده‌ایم؛ زیرا نه‌تنها در شمار معروفترین دانشگاه آمریکا و دنیاست، که راحت‌تر هم به دانشجویانش پذیرش می‌دهد و در روزهای سخت، از آن‌ها پشتیبانی می‌کند؛

 

ضمنا یکی از نکات جالب دربارۀ دانشگاه شیکاگو این است که همیشه، پرآوازه‌ترین خاورشناسان را پرورش داده. طوری که آن‌ها نقش کتمان‌ناپذیری در گسترش دانسته‌هایمان داشته‌اند؛  

پس در صورتی که قصد تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه های آمریکا را دارید، اطمینان می‌دهیم دانشگاه شیکاگو گزینۀ مناسبی باشد. راستی! اگر به جزئیات بیشتری هم نیاز داشتید، جدول پایین برای شماست!

اطلاعات کلی دانشگاه شیکاگو

نام دانشگاه

University of Chicago

ایالت

ایلینوی

سال تاسیس

1890

نوع دانشگاه

خصوصی

رتبه جهانی 2023

(رتبه بر اساس رنکینگ جهانی QS)

11

تعداد دانشکده‌ها

8

دانشگاه پنسیلوانیا | از بهترین دانشگاه های آمریکا برای بورسیه

به سرزمین برندگان نوبل خوش آمده‌اید؛ اینجا دانشگاه پنسیلوانیا، در قلب فیلادلفیاست!
معرفی دانشگاه پنسیلوانیا آمریکااگر نیم‌نگاهی به تاریخچۀ جوایز نوبل بیندازیم، می‌بینیم در چند سال اخیر، نام دانشگاه پنسیلوانیا در هر عرصه‌ای خوش درخشیده. دلیلش هم واضح است! چون این دانشگاه در طول تاریخ تقریبا 290ساله‌اش، فقط بر گسترش یک موضوع تمرکز کرده: «کشف حقایق سازنده»!

طوری که حتی در شعار آن نیز آمده «حقایق بدون اخلاقیات، ارزشی ندارند»؛ بنابراین واضح است که با چنین طرز فکری، فارغ‌التحصیلان آن جامعه‌ساز خواهند بود و تاثیرگذار. تازه مسئولین دانشگاه هم برای گسترش این روحیۀ حقیقت‌جویی، بودجه‌ای به مبلغ 3.5میلیارد دلار را به بورسیه‌های تحصیلی اختصاص داده‌اند تا از آن دانشجویان اثرگذار بشود.

پس اگر در پی یکی از بهترین دانشگاه های آمریکا برای بورسیه هستید، این شما و اطلاعات دانشگاه پنسیلوانیا:

اطلاعات کلی دانشگاه پنسیلوانیا

نام دانشگاه

University of Pennsylvania

ایالت

پنسیلوانیا

سال تاسیس

۱۷۴۰

نوع دانشگاه

خصوصی

رتبه جهانی 2023

(رتبه بر اساس رنکینگ جهانی QS)

12

تعداد دانشکده‌ها

16

دانشگاه کرنل | یکی از بهترین دانشگاه های آمریکا برای ایرانیان

همه‌چیز بر پایۀ برابری! اینجا دانشگاه کرنل است؛ یکی از بهترین دانشگاه های آمریکا برای ایرانیان.

معرفی دانشگاه کرنل ایالات متحده

اول از همه فکر می‌کنید چرا این دانشگاه را انتخاب کرده‌ایم؟ بله! امکانات علمی‌آموزشی که همیشه حرف اول را می‌زند؛ اما گذشته از آن، یکی از نکات جالب‌توجه در خصوص دانشگاه کرنل ایالات متحده که باعث انتخاب ما شده، هستۀ فکری این دانشگاه است.

زیرا پایۀ رفتاری دانشگاه کرنل به این صورت است که می‌گوید: «من، تو و او، همه با هم برابریم»! به خاطر همین قاعده هم کرنل همیشه پذیرای استادان و دانشجویانی بوده که به فرهنگ‌ها، نژادها و مذاهب مختلفی تعلق داشته‌اند.

ضمنا این دانشگاه، یکی از هشت دانشگاه معروف ایالات متحده است که به دانشگاه‌های «آیوی لیگ» شهرت دارند؛ یعنی هشت مرکزی که با درس‌خواندن در آن‌ها، احتمالا «آینده از آنِ شماست»!

بنابراین خیالتان راحت! اگر قصد دارید در محلی درس بخوانید که مورداحترام تمامی مذاهب است و یکی از بهترین دانشگاه های آمریکا برای ایرانیان محسوب می‌شود، نیم‌نگاهی به جدول زیر بیندازید و بند پوتینتان را برای ورود به کرنل محکم کنید!

اطلاعات کلی دانشگاه کرنل

نام دانشگاه

Cornell University

ایالت

نیویورک

سال تاسیس

1865

نوع دانشگاه

دولتی / خصوصی

رتبه جهانی 2023

(رتبه بر اساس رنکینگ جهانی QS)

13

تعداد دانشکده‌ها

7

دانشگاه فناوری کالیفرنیا | از بهترین دانشگاه های مهندسی آمریکا

مهندسی کامپیوتر، ریاضی یا فیزیک؟ فرقی ندارد! با دانشگاه فناوری کالیفرنیا، در هرکدام که می‌خواهید، شکوفا شوید!

موسسسه فناوری کالیفرنیاواقعیت این است بعد از دانشگاه MIT، دانشگاه Caltech یا همان موسسه فناوری کالیفرنیاست که به‌عنوان بهترین دانشگاه مهندسی آمریکا شناخته می‌شود. طوری که در موزۀ افتخارات این مجموعه، نزدیک به 60 مدال ملی در حوزۀ علوم مهندسی وجود دارد!

اما می‌دانید کجای قصه جالب است؟ اینکه دانشگاه کالیفرنیا با این‌همه شهرت‌واعتبار، فقط 2000 دانشجو دارد! تازه همین تعداد هم برای اینکه بتوانند از این دانشگاه پذیرش بگیرند، به مصاف رقبای پرتعدادی رفته‌اند و همه‌شان را شکست داده‌اند!

پس اگر قصد تحصیل در  دانشگاه Caltech را دارید، اصلا دست‌دست نکنید. همین الان اطلاعات موجود را بخوانید و ببینید چطور می‌توانید خودتان را به قطب علوم مهندسی در آمریکا برسانید. 

اطلاعات کلی دانشگاه کالیفرنیا

نام دانشگاه

California Institute of Technology (Caltech)

ایالت

نیویورک

سال تاسیس

1754

نوع دانشگاه

خصوصی

رتبه جهانی 2023

(رتبه بر اساس رنکینگ جهانی QS)

15

تعداد دانشکده‌ها

6

دانشگاه کلمبیا | یکی از دانشگاه های برتر آمریکا

رویایی، مثل تحصیل در قلب نیویورک! از دانشگاه کلمبیا حرف می‌زنیم.

دانشگاه کلمبیا در نیویورکحقیقت این است که دانشگاه کلمبیا با سابقۀ حدودا 270ساله‌اش، به اعتبار علمی و تحقیقات نتیجه‌بخش حیرت‌آورش شناخته می‌شود؛ به‌خصوص که در کارنامۀ این دانشگاه، فارغ‌التحصیلی 4 رئیس‌جمهور و 84 برندۀ نوبل و 90 برندۀ پولیترز ثبت شده است؛ همین‌قدر باورنکردنی!

تازه این فقط یک گوشه‌اش است! به این خاطر که دانشگاه کلمبیا آمریکا، همواره خاستگاه اختراعات و فناوری‌های پرسروصدا هم بوده. مثل چی؟ مثل بمب اتم، لیزر، رادیو FM و... طوری که امروزه، در پایگاه فارغ‌التحصیلی این مرکز، بیش از 1000 اختراع دانشجویی به ثبت رسیده است!

بنابراین بیراه نیست که این مجموعه هم در لیست دانشگاه های آیوی لیگ قرار دارد و یکی از بهترین دانشگاه های نیویورک به‌حساب می‌آید. حالا اینکه دیگر این مجموعه چه رتبه‌ای دارد، تعداد دانشکده‌هایش چندتاست و... را در جدول زیر مشاهده کنید.

اطلاعات کلی دانشگاه کلمبیا

نام دانشگاه

Columbia University

ایالت

نیویورک

سال تاسیس

1754

نوع دانشگاه

خصوصی

رتبه جهانی 2023

(رتبه بر اساس رنکینگ جهانی QS)

23

تعداد دانشکده‌ها

12

دانشگاه اوهایو | از بهترین دانشگاه های دولتی آمریکا

نوبتی هم باشد، نوبت دانشگاه اوهایوست؛ یکی از بهترین دانشگاه های دولتی آمریکا!

معرفی دانشگاه اوهایو آمریکاخیالتان راحت! اگر در فکر این هستید که داخل یکی از 200 دانشگاه برتر جهان درس بخوانید، آن هم در حالی که خیالتان از اخذ پذیرش راحت باشد، دانشگاه دولتی اوهایو با روی باز از شما استقبال می‌کند! چطور؟ به این صورت که نرخ پذیرش این دانشگاه، تقریبا 53درصد است؛ دیگر چه چیزی بهتر از این؟!

تازه پردیس اصلی این دانشگاه، یکی از بزرگ‌ترین پردیس‌های دانشگاهی در سرتاسر ایالات متحده است. طوری که هرنوع امکانات آسایشی‌رفاهی ممکن در آن یافت می‌شود؛ مثل کتابخانه‌ای با 4میلیون جلد کتاب (!) و دیگر مواردی که همه‌شان را در مقالۀ تخصصی دانشگاه دولتی اوهایو آمریکا توضیح داده‌ایم.

پس تصمیمتان را بگیرید! دانشگاه اوهایو با مشخصات زیر، پذیرای شماست.

اطلاعات کلی دانشگاه اوهایو

نام دانشگاه

Ohio University

ایالت

اوهایو

سال تاسیس

1870

نوع دانشگاه

دولتی

رتبه جهانی 2023

(رتبه بر اساس رنکینگ جهانی QS)

151

تعداد دانشکده‌ها

9

دانشگاه آریزونا | از جمله دانشگاه های معتبر آمریکا

شکستن حصار محدودیت‌ها، در دانشگاه آریزونا!

دانشگاه آریزونا در ایالات متحدهمی‌دانید دربارۀ دانشگاه آریزونا، چه اتفاقی بیشتر از همه جلب‌توجه می‌کند؟ اینکه نه‌تنها این دانشگاه نرخ پذیرش 80درصدی دارد، بلکه بیش از 150 شاخۀ تحصیلی را هم به دانشجویانش ارائه می‌دهد تا آن‌ها، خودشان یکی را انتخاب کنند.

تازه جالب‌تر اینکه دانشجویان در کنار رشتۀ خود، می‌توانند در باقی رشته‌هایی که دوست دارند هم درس بخوانند! بنابراین این‌طوری دیگر نه‌تنها خبری از محدودیت‌های سنتی نیست، بلکه امکان کشف و تحقیق گسترده‌تر هم وجود دارد!

اگر دوست داشتید بیشتر بدانید، هم می‌توانید به مقالۀ معرفی دانشگاه دولتی آریزونا مراجعه کنید و هم، نیم‌نگاهی به جدول پایین بیندازید.

اطلاعات کلی دانشگاه آریزونا

نام دانشگاه

University of Arizona

ایالت

آریزونا

سال تاسیس

1885

نوع دانشگاه

دولتی

رتبه جهانی 2023

(رتبه بر اساس رنکینگ جهانی QS)

155

تعداد دانشکده‌ها

21

  • مخلص کلام!

آمریکا سرزمین فرصت‌هاست و بسیاری از این فرصت‌ها، در دل دانشگاه‌های اسم‌ورسم‌دارش ایجاد می‌شود؛

پس شناخت دقیق این مراکز و آشنایی با بهترین دانشگاه های آمریکا، همان فرمولی است که می‌تواند حال و آینده‌مان را بسازد!

آنچه گفتیم و شنیدید، همه‌اش همین بود؛ یک معرفی اجمالی، از 10 دانشگاه برتر آمریکا؛ بنابراین امیدواریم که تا حد امکان، به سوالات و ابهاماتتان پاسخ داده باشیم.

با این حال اگر نظری و پرسشی بود، ما همه‌جوره از آن استقبال می‌کنیم. چطور؟ از دو طریق:

یکی تماس با شمارۀ 02148000957 و دریافت راهنمایی از مشاورانمان؛

و دیگری، یادداشت‌گذاشتن در بخش دیدگاه‌ها.

پاسخگویتان هستیم.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0