50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

استرالیا یا کانادا؛ کدام کشور برای مهاجرت بهتر است؟

استرالیا یا کانادا؛ کدام کشور برای مهاجرت بهتر است؟

اگر به مهاجرت به یک کشور جدید فکر می‌کنید، احتمالاً چند گزینه برای مقصدتان در نظر گرفته‌اید. چرا گزینه‌های خود را با هم مقایسه نمی‌کنید؟

یکی از عوامل مهم در تصمیم‌گیری، بررسی سیستم مهاجرت کشورها است. خوشبختانه، ما این کار را برایتان انجام دادیم. کانادا کشوری عالی به خصوص برای مهاجران است، اما قطعا به استرالیا هم فکر کرده‌اید. قبل از هر تصمیمی، نگاهی به مقایسه شرایط زندگی در استرالیا یا کانادا بیندازید و مشخص کنید کدام کشور گزینه‌های بهتری به شما می‌دهد!

در نظر گرفتن این دو در کنار هم آنقدرها هم که به نظر می‌رسد سخت نیست! جدای از آب و هوا، این کشورها نقاط مشترک زیادی دارند. هر دو در وسعت جغرافیایی وسیعی گسترده شده‌اند با جمعیت کم  و طبیعتی چشم‌نواز و دیدنی. هر دو (عمدتا) قلمروهای انگلیسی زبان پادشاه چارلز سوم هستند و از منابع طبیعی غنی برخوردارند. در نهایت هر دو آهنربایی قوی برای مهاجرت هستند.

همه اینها شاید تصمیم‌گیری را سخت کند ولی شدنی‌ست. چگونه؟ ادامه این مقاله را بخوانید.

مقایسه کانادا و استرالیا از نظر شرایط زندگی

برای آنکه به پاسخ سوال استرالیا بهتر است یا کانادا؟ برسیم لازم است به جوانب مختلف زندگی در این دوکشور بپردازیم. ناگفته پیداست که این دو کشور خواهان زیاد دارند. هر دو بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان هستند. بنابراین جای تعجبی ندارد که بارها نام این دو کشور را در ذهن خود بیاورید و به هر دری بزنید تا درباره آنها اطلاعات کسب کنید. یکی از این درها اینجا برایتان باز شده است، پس تصویر زیر را ببینید بعد از آن هنوز با شما کار داریم: 

 

مقایسه شرایط زندگی در کانادا یا استرالیا

شرایط اقتصادی کانادا بهتره یا استرالیا

از بسیاری جهات، کانادا و استرالیا تصویر آینه‌ای از یکدیگرند. هر دو کشورهایی ثروتمند و صنعتی هستند که از نظر نیروی کار و قدرت اقتصادی فاصله نزدیکی با یکدیگر دارند. اقتصاد آنها به‌شدت تحت تاثیر تجارت جهانی است و به یک کشور قدرتمند اقتصادی وابسته هستند. شریک تجاری استرالیا، چین است و شریک تجاری کانادا، ایالات متحده.

می‌توان ادعا کرد که در سال‌های اخیر اقتصاد استرالیا قوی‌تر از اقتصاد کانادا بوده است. درست زمانی که چین به غول اقتصادی جهان تبدیل شد و مبادلات تجاری خود را با شرکایش افزایش داد. در مقابل، کانادا احتمالاً با بهبود اقتصاد ایالات متحده ناشی از همه‌گیری کرونا پیشرفت خواهد کرد. آنهم در دورانی که بسیاری از کشورهای دنیا در تورم به سر می‌برند.

 اما اتکای بیش از حد استرالیا به چین و کسری بودجه ممکن است شرایط اقتصادی این کشور را در بلندمدت تهدید کند. در مقابل کانادا از نظر اقتصادی شباهت بسیار زیادی با آمریکا دارد. آینده اقتصادی باثبات‌تری نسبت به استرالیا دارد و بزرگترین تامین‌کننده‌ انرژی آمریکا به شمار می‌آید.

اقتصاد کانادا و استرالیا

مقایسه فرصت های شغلی و دستمزد در کانادا و استرالیا

کانادا یا استرالیا برای کار و کسب درآمد گزینه‌های مطلوبی هستند. مشاغل فناوری محور در کانادا تقاضای زیادی دارند و جزو مشاغل پردرآمد در کانادا محسوب می‌شوند. به‌طوریکه هم انتاریو و هم بریتیش کلمبیا مسابقات زیادی را با هدف جذب متخصصان بسیار با استعداد و با تجربه خارجی برگزار می‌کنند.

نکته: در سال 2024 نرخ بیکاری در کانادا 5.80 درصد و نرخ بیکاری در استرالیا 3.7 درصد است.

مشاغل پرتقاضا در کانادا

متوسط درآمد سالانه در کانادا

فروش

50.255

راننده

44.836

مسئول پذیرش

31.304

جوشکار

40.927

توسعه دهنده نرم‌افزار

62.522

مدیر توسعه کسب و کار 

85.000

کارگر ساده

29.250

مدیر پروژه

90.000

تعمیرکار خودروهای سنگین

70.000

کارگران در استرالیا از امنیت شغلی بالایی برخوردارند. در سراسر این کشور، حفظ شغل به طور متوسط حدود 89٪ است. همچنین بخش قابل توجهی از کارمندان بر این باورند که می‌توانند در سال آینده به کار خود ادامه دهند.

مشاغل پرتقاضا در استرالیا

متوسط درآمد سالانه (دلار استرالیا)

پرستار

56.000

برنامه‌نویس

70.000

مهندس الکترونیک

82.000

مدیر ساخت و ساز

91.000

مکانیک

65.000

استاد دانشگاه

120.000

پزشک

83.000

مهندس عمران

50.000

مقایسه هزینه زندگی در استرالیا و کانادا 

مردم کانادا از نظر امنیت غذایی و مراقبت‌های بهداشتی از مزایای دولتی سخاوتمندانه‌ای برخوردار هستند. بنابراین در مقایسه با استرالیا، هزینه زندگی در کانادا تا حدودی ارزان‌تر است. یک فرد مجرد در این کشور به 1650 تا 2500 دلار در ماه نیاز دارد. درحالی‌که یک خانواده باید ماهانه 5158 دلار برای گذران زندگی بپردازد.

استرالیا زندگی پرهزینه‌ای دارد. این کشور شانزدهمین کشور گران قیمت جهان است و هزینه‌های زندگی در آن منطقه به منطقه متفاوت است. به‌عنوان مثال سیدنی بالاترین هزینه زندگی را دارد و پس از آن ملبورن، پرت، کانبرا و بریزبن قرار می‌گیرند.

عنوان هزینه

کانادا (دلار کانادا)

استرالیا (دلار استرالیا)

مواد غذایی

76

71

تلفن و اینترنت

127

120

هزینه سوخت (هر لیتر)

1.25

1.48

حمل و نقل عمومی (ماهانه)

95

150

خدمات رفاهی

149

207

اجاره خانه

1300-2000

1700-2700

مقایسه شرایط تحصیل در کانادا و استرالیا

در مقایسه با سایر کشورها، تحصیل در کانادا ارزان‌تر است. فرزندان مهاجران در کانادا تا سن 16 یا 18 سالگی حق آموزش عمومی رایگان دارند. البته برخی ترجیح می‌دهند که فرزندان خود را به مدارس خصوصی این کشور بفرستند که باید شهریه‌ای بالغ بر 6135 تا 10733 دلار در سال بپردازند. 

مهاجران در استرالیا می‌توانند در مدارس دولتی یا غیردولتی تحصیل کنند. برای ساکنان دائمی و شهروندان استرالیایی، مدارس دولتی تا حد زیادی رایگان است. با این حال، برخی از موسسات ممکن است هزینه هدیه یا "کمک داوطلبانه" را بین 44 تا 730 دلار اعمال کنند.

شهریه سالانه دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان خارجی بین 16000 تا 20000 دلار کانادا است. این درحالیست که دانشگاه‌های استرالیا 32000 دلار آمریکا از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کند.

تحصیل در استرالیا یا کانادا

مقایسه آب و هوا و محیط زیست

شاید از نظر بسیاری، آب و هوا نقش مهمی در انتخاب مقصد مهاجرت نداشته باشد. اما عامل تاثیرگذاری‌ست. این را کسانی‌که در سالهای اولیه مهاجرت خود به سر می‌برند تایید می‌کنند.

تفاوت آب و هوایی استرالیا و کانادا بسیار زیاد است. درحالی‌که مردم استرالیا در بیشتر روزهای زندگی خود روزهای آفتابی و معتدلی دارند، 7 ماه از سال مردم کانادا در برف و سرما سپری می‌شود. البته تابستان‌های کانادا معتدل است و گرمای استرالیا در این فصل بیداد می‌کند.

آب و هوای کانادا یا استرالیا

مقایسه امکانات بهداشتی

در کانادا هزینه مراقبت‌های بهداشتی اولیه بسیار مقرون به‌صرفه است. چون پوشش بیمه درمانی مناسبی دارد و همین باعث شده که قیمت خدمات درمانی در این زمینه به میزان قابل توجهی کاهش یابد. هرچند سیستم مراقبت‌های بهداشتی در کانادا رویکرد حمایتی بیشتری نسبت به استرالیا دارد اما صف‌های طولانی انتظار برای دریافت خدمات پزشکی آن بسیار آزاردهنده است.

هنگامی‌که شما یک مقیم دائم استرالیا می‌شوید واجد شرایط بیمه درمانی خواهید بود. با این حال، بسیاری از استرالیایی‌ها برای پوشش هزینه‌های درمان دندانپزشکی و تخصصی، مجبورند بیمه درمانی خصوصی دریافت ‌کنند.

خدمات درمانی کانادا یا استرالیا

مقایسه فرایند مهاجرت به کانادا و استرالیا

سیستم مهاجرتی این دو کشور تاحدودی با یکدیگر متفاوت هستند. مهاجران زیادی پشت دروازه‌های کانادا و استرالیا منتظر ورود به این کشورها هستند، اما فرایندهای قانونی هر کدام فرق می‌کند. جدول زیر را ببینید تا متوجه این تفاوت‌ها در درخواست ویزای کانادا و استرالیا شوید:

فاکتورها

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به استرالیا

امکان مهاجرت خانوادگی

وجود دارد

وجود دارد

مزایای شهروندی

دارد

دارد

میانگین مدت زمان مهاجرت

6 ماه

8 ماه

آمار تقاضا

300

200

هزینه ویزا

1325 دلار کانادا

4100 دلار استرالیا

اعتبار ویزا

5 سال

5 سال

شرایط اخذ اقامت دائم در کانادا و استرالیا

پس از 3 سال اقامت فیزیکی در کانادا می‌توانید کارت اقامت دائم این کشور را بگیرید. البته قبل از آن باید در آزمون شهروندی شرکت کنید. پس از دریافت کارت اقامت دائم PR شما باید مالیات بپردازید، امکان استفاده از خدمات درمانی رایگان را دارید و می‌توانید بدون محدودیت از کانادا خارج یا داخل شوید. مهمتر از همه، این مجوز را خواهید داشت که برای دریافت پاسپورت و اخذ شهروندی درخواست دهید.

حالا شرایط در استرالیا چگونه است؟ پس از دریافت اقامت دائم این کشور شما بعد از 5 سال این امکان را خواهید داشت که برای درخواست شهروندی خود اقدام کنید. در طول اقامت دائم استرالیا امکان کار، تحصیل و زندگی در این کشور را خواهید داشت و از وام و کمک هزینه‌های دولتی آن می‌توانید استفاده کنید.

مقایسه شرایط اخذ اقامت دائم در کشورهای کانادا و استرالیا

استرالیا

کانادا

متقاضی باید زیر 45 سال سن داشته باشد

متقاضی باید بالای 18 سال سن داشته باشد

در مشاغل مورد نیاز استرالیا اشتغال داشته باشد

در مشاغل مورد تقاضای کانادا اشتغال داشته باشد

-

دوازده ماه سابقه کار داشته باشد

مدرک معتبر بین‌المللی داشته باشد

مدرک دانشگاهی داشته باشد

مدرک زبان IELTS,PTE

مدرک زبان IELTS

از سلامت جسمی و روانی برخوردار باشد

توصیه نامه از کارفرما ارائه دهد

ویزای معتبر داشته باشد

درخواست پناهندگی نداده باشد

نکته: درصورتی می‌توانید شهروندی کشور استرالیا را کسب کنید که در 4 سال اقامت دائم خود بیش از 12 از ماه خارج از این کشور زندگی نکرده باشید.

مخلص کلام

توانستیم تا حدودی شما را راهنمایی کنیم. حالا مهاجرت به کانادا یا استرالیا؟ می‌دانید کدام را انتخاب کنید؟ به شما حق می‌دهیم تصمیم ساده‌ای نیست. به‌هر حال، تصمیم‌تان هر چه باشد و با هر هدفی قصد مهاجرت دارید ما در کنارتان هستیم. می‌دانید که حامی مهاجر بهترین موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور است؟ همچنین برای کسانی‌که که قصد کار و درآمد در هر کدام از کشورهای دنیا به‌خصوص کانادا دارند، خدمات بی‌نظیری ارائه می‎‌دهد؟

پس اگر قصد مهاجرت به استرالیا یا کانادا را دارید، می‌توانید به حامی مهاجر اعتماد کنید. شرایط ویزای توریستی کانادا و استرالیا را می‌دانیم و شما را در جریان آخرین قوانین مهاجرتی قرار می‌دهیم. کافیست تماس بگیرید: 02148000957

سوالات متداول درباره مهاجرت به استرالیا یا کانادا

هنوز سوالی بی‌پاسخ مانده است؟ نکته‌ای وجود دارد که برای شما روشن نیست؟ یا دوست دارید جواب کوتاه و مختصر بشنوید؟ هر چه باشد این قسمت برای شمات طراحی شده است. بخوانید و اگر باز هم پرسش‌تان پابرجاست از قسمت نظرات همین مقاله استفاده کرده آن را برایمان مطرح کنید.

فرصت ‌های شغلی و بازار کار در استرالیا و کانادا چگونه است؟

هر دو بازار کار گسترده‌ای دارند. اما بازار کار کانادا تکنولوژی محور است و بیشتر مشاغل پرتقاضای آن در این حوزه قرار می‌گیرند. استرالیا نیز به کارگران ماهر نیاز شدیدی دارد و مزیت‌های درآمدی بالایی برای این قشر در نظر گرفته است.

هزینه زندگی در استرالیا بالاتر است یا کانادا؟

هزینه زندگی در استرالیا بالاتر از کانادا است. به‌همین دلیل جزو گران‌ترین کشورهای دنیا قرار می‌گیرد. در سالهای اخیر هزینه‌های زندگی در کانادا نیز بیشتر شده است و سیاست‌های اقتصادی مختلفی برای مهار تورم توسط دولت به کار گرفته می‌شود.

سیستم بهداشت و درمان در استرالیا و کانادا چه امکاناتی ارائه می‌دهد؟

استرالیا سیستم درمانی توسعه‌ یافته و مقرون به‌صرفه‌ای دارد. اما همچنان برای دریافت خدمات تخصصی و دندانپزشکی باید به بیمه‌های خصوصی متوصل شد. سیستم درمانی کانادا پیشرفته‌ترین امکانات و خدمات دنیا را به مردم ارائه می‌دهد. اما صف انتظار برای دریافت این خدمات بسیار طولانی است.

تعداد ایرانی‌ها در کانادا بیشتر است یا استرالیا؟

کشور کانادا مهاجرپذیرتر از استرالیا است. همچنین سیاست‌های مهاجرتی انعطاف‌پذیری دارد. در مقابل استرالیا سخت‌گیری بیشتری نسبت به متقاضیان مهاجرت به این کشور دارد و مهاجرپذیری آن پایین‌تر است.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0