50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

آزمون MCAT چیست؟ نمونه سوالات آزمون MCAT

آزمون MCAT چیست؟ نمونه سوالات آزمون MCAT

دوست دارید بزرگ شدید، چه شغلی داشته باشید؟
این سوالی‌ست که در دوران کودکی از ما پرسیده می‌شد و پاسخ اکثرمان به این سوال چیزی نبود جز, پزشک شدن! در آن زمان درک درستی درمورد تحصیل در رشته پزشکی نداشتیم و فقط در رویای کودکی‌مان خود را در روپوش سفید پزشکی تصور می‌کردیم؛ اما الان شرایط تغییر کرده است. با تمام مراحلی که برای تحصیل در این رشته باید طی شود آشنا هستیم و می‌دانیم اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارج از ایران را نیز داشته باشیم، چه‌قدر مراحل متفاوت‌تر خواهد بود.

امروز می‌خواهیم شما را با آزمونی آشنا کنیم که اگر بخواهید در دانشگاه‌هایی مثل آمریکا یا کانادا تحصیل کنید، پیش از هر چیز باید در این آزمون شرکت کنید. برخی از این آزمون‌ها، آزمون sat آمریکاست؛ اما آزمون دیگری نیز وجود دارد به نام آزمون MCAT!

آزمون MCAT، در بیش‌تر دانشگاه‌های آمریکا و کانادا گرفته می‌شود. حال این آزمون چیست و چگونه از دانشجویان گرفته می‌شود را در ادامه مطالب به شما خواهیم گفت.

آزمون MCAT چیست؟

آزمون MCAT یک آزمون استاندارد و چند گزینه‌ای است که با کامپیوتر برگزار می‌شود. این آزمون یکی از شرط‌های پذیرش برای اکثر دانشکده‌های پزشکی آمریکا و کاناداست. البته این موضوع را هم به شما بگوییم، آزمون MCAT یکی از شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا و کانادا خواهد بود و قطعا شما برای تحصیل در این رشته باید واجد شرایط دیگری نیز باشید.
این آزمون در موضوعات مختلفی برگزار می‌شود. هم‌‌چنین برخی از مهارت‌های شما مثل مهارت استدلال و تفکر انتقادی، میزان دانش شما از مفاهیم و اصول علوم طبیعی، رفتاری و اجتماعی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.
این نکته مهم را در نظر بگیرید که، شما باید دارای مدرک کارشناسی در رشته مورد نظرتان باشید تا بتوانید برای دانشکده پزشکی ایالات متحده درخواست بدهید.
فرقی نمی‌کند در کدام دانشکده پزشکی آمریکا درخواست خود را ثبت می‌کنید، بدانید که از 172 دانشکده پزشکی در ایالات متحده فقط 19 دانشکده‌ست که بدون آزمون MCAT پذیرش دانشجویان پزشکی را قبول می‌کند.
توجه داشته باشید! اگر شما قصد تحصیل در رشته‌های دیگری مانند: کسب‌وکار، حقوق و ... دارید، ثبت نام آزمون gre برایتان مناسب است.

نحوه امتیازدهی آزمون MCAT

نحوه امتیازدهی آزمون MCAT در کانادا با آمریکا کمی متفاوت است. در کانادا، مهارت‌های تحلیلی، انتقادی و استدلال معمولا امتیاز بالاتری دارند؛ ولی در امریکا تمام این مهارت‌ها از امتیاز مساوی برخوردار است.

امتیاز دهی ازمون MCAT
نمره کل در این آزمون بین 427-582 است و شما در هر بخش آزمون امتیازی بین 118-132 دریافت می‌کنید. حالا شما در مجموع چه امتیازی باید بگیرید تا در آزمون MCAT قبول شوید؟ امتیاز شما باید معمولا از میانگین نمره کل که 501 است، بالاتر باشد. در این صورت، شما یک مرحله برای پذیرش در دانشکده پزشکی را با موفقیت پشت سر گذاشتید.

مدت زمان آزمون MCAT

آزمون MCAT ، از جمله طولانی‌ترین آزمون‌هایی‌ست که شما در طول مدت زمان زندگی‌تان داده‌اید. مدت زمان این آزمون تقریبا 7 ساعت و 30 دقیقه است. حالا با در نظر گرفتن زمان ورود به جلسه و استراحت بین آزمون تقریبا 8 ساعت از زمان شما صرف آزمون MCAT می‌شود.

نمونه سوالات آزمون MCAT

خوشبختانه آزمون MCAT، چند گزینه‌است و شما راحت‌تر می‌توانید به سوالات آزمون پاسخ دهید. نمونه سوالات MCAT از 4 بخش تشکیل شده است. در بخش پایین، ما 4 مهارتی که شما باید کسب کنید تا در این آزمون قبول شوید را به شما توضیح دادیم.

نمونه سوالات آزمون MCAT

شانس قبولی در آزمون MCAT 

این بخش، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا می‌خواهیم برخی تکنیک‌هایی به شما آموزش دهیم که شانس قبولی خود را در آزمون MCAT افزایش دهید.
اولین کاری که باید انجام دهید، ایجاد یک برنامه مطالعاتی با در نظر گرفتن تمام محدودیت‌های زمانی، کاری و شخصی‌تان است. شما می‌توانید برای خود یک زمان مشخص تعیین کنید تا مثلا بازۀ 3 الی 6 ماه تمام مطالب امتحان خود را خوانده و جمع‌بندی کنید.
برای این‌که بتوانید در تمام بخش‌های این آزمون امتیاز ایده‌آلی کسب کنید، در ابتدا نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید.
به‌عنوان مثال اگر در یادگیری مبحث شیمی دچار ضعف هستید، بهتر است زمان‌بیش‌تری از وقت مطالعه و آموزش را صرف یادگیری مباحث شیمی کنید و بالعکس. اگر در مبحثی اطلاعات بیش‌تری دارید و می‌دانید که آموزش آن مبحث خیلی برایتان دشوار نیست، می‌توانید زمان کم‌تری برای آن درس اختصاص دهید.

شانس قبولی د رآزمون MCAT

برنامه ریزی درسی برای آزمون MCAT

اگر یادتان باشد، پیش از شروع کنکور برخی آزمون‌هایی وجود داشت که ما برای ارزیابی خود، در بازه ‌زمانی دو الی سه هفته در آن آزمون‌ها شرکت می‌کردیم. الان هم شما برای شناسایی و ارزیابی مهارت‌های خود می‌توانید فواصل زمانی معینی مشخص کنید و در آن زمان در تست‌های شبیه‌سازی شده شرکت کنید. با این‌کار نه تنها میزان پیشرفت شما مشخص می‌شود، بلکه با شرایط و نمونه سوالات امتحان نیز آشنا خواهید شد.

ضمنا! حواستان به اتفاقات پیش‌بینی نشده نیز باشد. مثلا امکان دارد شما برای یک روز 7 ساعت در نظر گرفته باشید که مبحث روان‌شناختی را بخوانید؛ ولی در طول زمان آموزش‌تان اتفاقی غیر منتظره رخ می‌دهد و شما قادر به ادامه آموزش در آن زمان نخواهید بود.
پس! بهترین راه چیست؟ این‌که هنگام برنامه‌ریزی خود، زمانی را در نظر بگیرید که اگر اتلاف وقت پیش آمد، شما از برنامه درسی خود عقب نمانده و به موقع مطالب لازم را یاد بگیرید.
در ضمن! برای تقویت زبان انگلیسی خود نیز حتما برنامه‌ای در نظر بگیرید تا در برخی آزمون‌های بین‌المللی نیز امتیاز مطلوب را کسب کنید. به‌عنوان مثال آزمون pte برای کانادا از آن دست آزمون‌هایی‌ست که مقیاسی برای رد شدن یا قبول شدن شما وجود ندارد و فقط میزان سطح زبان انگلیسی شما را می‌سنجد که مسلما هرچه سطح شما بالاتر باشد، یادگیری شما در دانشگاه نیز بهتر خواهد بود.
اگر یک درصد شما مدرک زبان انگلیسی نداشتید و نمی‌خواستید در آزمون pte نیز شرکت کنید؛ اصلا نگران نباشید! زیرا تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان نیز امکان‌پذیر است. 

ثبت نام در آزمون MCAT

مراحل ثبت‌نام آزمون MCAT بسیار ساده و آسان است. 
در ابتدا شما در سایت انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا (AAMC) که مسئول مدیریت آزمون MCAT است، یک حساب کاربری ایجاد می‌کنید.
سپس، به بخش AAMC خود وارد می‌شوید و روی دکمه شروع ثبت‌نام کلیک می‌کنید.
در آن صفحه از شما می‌خواهد تا اطلاعات شخصی خود را به‌طور کامل وارد نمایید. توجه کنید، تمام اطلاعات را به‌طور صحیح ثبت کنید تا در روز آزمون با مشکلی مواجه نشوید.‍
بعد از تکمیل فرم باید روی گزینه زمان‌بندی آزمون MCAT کلیک کنید و در آن‌جا، تاریخ و محل آزمون خود را انتخاب کنید. اگر احیانا با مشکل نبود صندلی خالی مواجه شدید، درخواست کنید تا هر زمان این مشکل برطرف شد، به شما اطلاع دهند تا مجدد تاریخ امتحان خود را تعیین کنید. در نهایت بعد از اتمام این مراحل بر روی گزینه پرداخت هزینه آزمون MCAT کلیک و هزینه این آزمون را پرداخت کنید.

ثبت نام آزمون MCAT

مخلص کلام!

الان که تمام اطلاعات مورد نیاز درباره آزمون MCAT را متوجه شدید، دیگری ترسی برای پذیرش در این آزمون نباید داشته باشید. به غیر از زمان آزمون که نسبتا طولانی‌ست، مرحله سخت و پیچیده‌ای برای شرکت در آزمون MCAT وجود ندارد.
در آخر مقاله نیز یک خبر خوب به شما بدهیم! کانادا برنامه ویژه‌ای برای دانشجویان در نظر گرفته تا هرشخصی که علاقه به تحصیل در رشته پزشکی دارد، از این رویای خود دور نماند. باید بدانید، تحصیل پزشکی در کانادا با دیپلم نیز امکان پذیر است. فقط کافی‌ست از تمام شرایط پذیرش آن مطلع باشید.
پس شما به راحتی می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های کانادا و آمریکا در رشته پزشکی تحصیل کنید. اگر به جز اطلاعات گفته شده، سوال دیگری برایتان پیش آمد، کافی‌ست با شماره 02148000957 تماس گرفته و سوالات خود را از کارشناسان حامی مهاجر بپرسید.

سوالات متداول درباره آزمون MCAT

با این‌که ما تمام توضیحات کامل درمورد آزمون MCAT را به شما داده‌ایم ولی در قسمت پایین به برخی از سوالات مهم شما نیز پاسخ می‌دهیم.

آزمون MCAT چیست؟

آزمون MCAT، آزمونی‌ست برای پذیرش شما در رشته پزشکی و ارزیابی برخی مهارت‌های شماست.

آیا آزمون MCAT در ایران برگزار می‌شود؟

خیر. آزمون MCAT در ایران برگزار نمی‌شود.

آزمون MCAT مخصوص کدام کشورها است؟

آزمون MCAT مخصوص کانادا، استرالیا، ایالات متحده و جزایر کارائیب است.

آیا آزمون MCAT نمره منفی دارد؟

خوشبختانه، پاسخ اشتباه در آزمون MCAT هیچ تاثیری در نمره شما ندارد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0