50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

چشم انداز تحصیل مهندسی در آمریکا: از کلاس درس تا بازار کار

تحصیل مهندسی در آمریکا (دانشگاه ها، شرایط و فرصت های شغلی)

امکانات آموزشی حرف اول را در رشته مهندسی می‌زند. چه بسیار دانشگاه‌هایی که عنوان مهندسی را یدک می‌کشند و در آخر بخش زیادی از قابلیت‌های دانشجویان را نادیده می‌گیرد و چه بسیار دانشجویانی که بعد از تحصیل فرصت شغلی مناسب پیدا نمی‌کنند. چون چیزی نیاموخته‌اند. اما اگر قابلیت‌های علمی و انگیزه کافی را داشته باشید، هنوز جایی برای امیدواری هست. تحصیل در دانشگاه ‌های مهندسی آمریکا تصورتان را از این رشته دگرگون می‌کند. مسیر روشنی پیش پایتان می‌گذارد و شما را با جهان واقعی مهندسی آشنا می‌کند.
آنقدر رشته فنی و مهندسی در این کشور متنوع است که جا برای همه علایق وجود دارد. آمریکا بهشت مهندسان است. هم برای کسانی‌که قصد ادامه تحصیل دارند و هم برای فارغ‌التحصیلان تازه نفس این رشته که آماده ورود به بازار کار هستند. به کم قانع نباشید و شانس خود را اول در بهترین دانشگاه های آمریکا امتحان کنید. ما در موسسه حامی مهاجر کنارتان هستیم و شما را در پیچ و خم‌های این مسیر راهنمایی می‌کنیم. اول تماس بگیرید تا به شما بگوئیم چگونه. شماره تماس :02148000957


چرا آمریکا را برای تحصیل مهندسی انتخاب کنیم؟

این سوال یک پاسخ بدیهی و ساده دارد. همه می‌دانیم که ایالات متحده آمریکا کشوری است که به قله‌های پیشرفت رسیده است. دیجیتالی‌سازی و مدرن‌سازی طی قرن‌ها با سرعتی سریع‌تر از سایر نقاط جهان در حال انجام است و رقیب بلامنازع کشورهایی است که می‌خواهند بهترین باشند. علاوه‌بر این، دلایل دیگری نیز وجود دارد که چرا شما باید در رشته مهندسی در ایالات متحده تحصیل کنید:


موسسات آموزشی درجه یک

ایالات متحده آمریکا خانه چندین مورد از بهترین دانشکده‌های مهندسی جهان است. این دانشکده‌ها به طور مداوم در بین دانشگاه‌های برتر جهان برای برنامه‌های تحصیلی بی‌شماری، به ویژه مهندسی، رتبه بندی می‌شوند. دانشگاه‌هایی مانند موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، دانشگاه استنفورد، یا دانشگاه کالیفرنیا-برکلی بهترین برای مدارک مهندسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند.

ایالات متحده مقصد محبوب متقاضیان مهاجرت تحصیلی

تعداد دانشجویان بین‌المللی که مایل به ادامه تحصیل در آمریکا هستند به طور مداوم در حال افزایش است. در واقع محبوب‌ترین مقصد دانشجویان بین المللی به‌شمار می‌آید. مدارکی که در ایالات متحده به دست می‌آورید در سطح بین‌المللی توسط کارفرمایان کل دنیا به رسمیت شناخته شده و ارزشمند است.

عبارت «شغل سودمند» در این کشور معنای دیگری پیدا می‌کند

اگر می‌خواهید شغل مهندسی را در ایالات متحده دنبال کنید، عبارت «شغل پردرآمد» قطعاً معنای دیگری پیدا می‌کند. اگرچه مهندسی یک حرفه بسیار ارزشمند در سراسر جهان است، یک مهندس در آمریکا از یک شغل نسبتاً پرسود برخوردار خواهد بود. بر اساس برآوردهای اخیر، یک مهندس در این کشور می‌تواند تا 100،000 دلار در سال درآمد داشته باشد. البته گرایش و نوع شرکتی که در آن کار می‌کند در میزان درآمد تاثیرگذار است.


زندگی ایده‌آل در بهترین کشور جهان

واضح است که تجربه عالی تحصیل در آمریکا بسیار ارزشمند است. اما زندگی در این کشور مترادف با تجربه آزادی و سطح بالای امکانات تفریحی و رفاهی است. زندگی دانشگاهی، تا حد زیادی خارج از کلاس درس خواهد بود. بسیاری از دانشگاه‌های ایالات متحده دفاتر بین المللی خود را دارند. به این معنی که همیشه یک تیم پشتیبانی وجود دارد تا هر زمان که دانشجویان نیاز به راهنمایی و پشتیبانی در مورد اقامت، ویزا و فرصت‌های شغلی داشته باشند، به آنجا مراجعه کنند.

معیارهای پذیرش تحصیلی دانشگاه های مهندسی آمریکا

معیارهای واجد شرایط بودن برای رشته مهندسی در ایالات متحده آمریکا با توجه به سطح تحصیلی متفاوت است. اجازه دهید آنها را یکی یکی مرور کنیم:

شرایط پذیرش در دانشگاه های مهندسی آمریکا
شرایط تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. با این حال، اکثر دانشکده‌های مهندسی از دانش‌آموزان می‌خواهند که دروس ریاضی و علوم را در دوره دبیرستان با نمرات بالایی گذرانده باشند. حتی برخی از کالج‌ها، آزمون مهارت دارند که مختص درس ریاضی و فیزیک است. بنابراین اگر فرد حد نصاب نمره را کسب کند به او اجازه ورود به دانشگاه را می‌دهند.
شرایط ورود به دانشگاه‌های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد نیز به نمرات و معدل لیسانس بستگی دارد. همچنین تقریبا تمامی این دانشگاه‌ها ارائه نتایج آزمون زبان GRE را جزو الزامات خود دارند. همچنین انگیزه‌نامه و تعداد پروژه‌های علمی و کیفیت مقالات نیز نقش تاثیرگذاری در فرایند پذیرش دارد. بهتر است برای اطلاعات دقیق وب سایت دانشگاه‌ها را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: سیستم آموزشی آمریکا؛ سکوی پرتاب برای خلاقیت و تحقیقات

مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی رشته مهندسی در آمریکا

اگر حتی برای یکبار هم که شده در زمینه پذیرش تحصیلی اقدام کرده باشید، متوجه شباهت مدارک می‌شوید. به فهرست مدارک که نگاه می‌کنید از لحاظ موضوعی فرقی با سایر کشورها ندارد. اما قطعا حدنصاب نمرات و کیفیت آنها عامل تعیین کننده است. همچنین شما نیاز به گذراندن برخی آزمون‌‎هایی دارید که برای ورود به دانشگاه جزو الزامات است.

مدارک تحصیل مهندسی در آمریکا در مقطع کارشناسی مهندسی

فرقی نمی‌کند، چه دانشجوی خارجی باشید یا یک شهروند آمریکایی محسوب شوید، باید این آزمون را بگذرانید. هر دانشگاهی هم نمره خاصی را برای پذیرش قبول می‌کند. علاوه‌بر این، برخی دانشگاه‌ها آزمون ورودی مخصوص خود را دارند.

 • نمرات SAT یا ACT
 • مدرک تحصیلی معادل دیپلم 
 • نمرات آیلتس یا تافل یا PTE طبق شرایط دانشگاه
 • آزمون ورودی دانشگاه 
 • مصاحبه حضوری یا آنلاین
 • سن مجاز

مدارک تحصیل مهندسی در آمریکا در مقطع فوق لیسانس

اول از همه باید بدانید که مقاله و پروژه‌های علمی تعیین کننده هستند. بنابراین اگر در این مورد ضعیف عمل کرده‌اید از الان دست به کار شوید. البته نمرات مدرک لیسانس و نمره GRE جزو اولویت‌های پذیرش به حساب می‌آیند.

 • ریز نمرات مدرک لیسانس در یک رشته مرتبط
 • نمرات آزمون GRE
 • نمرات آیلتس، تافل یا PTE
 • بیانیه هدف (SOP)
 • مصاحبه و آزمون ورودی، در صورت وجود
 • خلاصه سوابق کاری و علمی

مدارک لازم برای تحصیل مهندسی در آمریکا در مقطع دکتری

در این مورد نیز تعداد مقالات و کیفیت کارهای تحقیقاتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. منتها میزان اهمیت آن بیشتر از مقطع فوق‌لیسانس است. شما باید به دانشگاه ثابت کنید که دارای یک شخصیت علمی هستید و انگیزه زیادی برای پیشرفت جایگاه علمی خود دارید. همچنین هدف مشخصی باید برای تحصیل در این مقطع داشته باشید.

 • سوابق تحصیلی خوب در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • پیشنهاد پژوهش
 • مدارک قبلی در یک رشته مرتبط با دوره مورد نظر شما
 • نمرات آیلتس، تافل یا PTE
 • خلاصه سوابق کاری
 • بیانیه ای از هدف
 • مصاحبه و آزمون ورودی، در صورت وجود

بهترین دانشگاه های مهندسی در آمریکا

بیش از 150 دانشگاه مهندسی این کشور در رتبه بندی جهانی QS صاحب جایگاه هستند. زیرا ساختار آموزشی جامعی دارند و بهترین مهندسان جهان را تربیت می‌کنند. اجازه دهید کالج‌های ارائه دهنده رشته مهندسی را که در میان بهترین دانشگاه های ایالات متحده آمریکا قرار دارند را یکی یکی مرور کنیم:

دانشگاه های برتر مهندسی آمریکا

نام دانشگاه

رتبه QS

رشته

موسسه فناوری ماساچوست (MIT)

1

هوانوردی، مهندسی بیولوژی، مهندسی شیمی، مهندسی عمران و محیط زیست، مهندسی برق و کامپیوتر، علوم و مهندسی مواد، مهندسی مکانیک و مهندسی هسته ای

دانشگاه استنفورد

 

5

هوانوردی، مهندسی زیستی، مهندسی عمران، علوم کامپیوتر، برق، مهندسی سیستمهای محیطی، مهندسی مدیریت، علوم مواد و مهندسی

 

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB)

 

10

 

مهندسی هوافضا، مهندسی زیستی، مهندسی عمران و محیط زیست، مهندسی برق و علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، مهندسی صنایع و تحقیقات عملیات، علوم و مهندسی مواد، مهندسی مکانیک، مهندسی هسته ای

 

دانشگاه هاروارد

4

ریاضیات کاربردی، فیزیک کاربردی، مهندسی زیستی، علوم و مهندسی محاسبات، علوم کامپیوتر، علوم داده، مهندسی برق، علوم و مهندسی محیط زیست، علوم مواد و مهندسی مکانیک

موسسه فناوری کالیفرنیا

15

مهندسی بیولوژیک، مهندسی شیمی، مهندسی و علوم کاربردی، مهندسی هوا و فضا

موسسه فناوری جرجیا

97

مهندسی بیوشیمی، مهندسی کامپیوتر، هوش مصنوعی، مهندسی کشاورزی، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک

دانشگاه کالیفرنیا- لس‌آنجلس

29

مهندسی زیستی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی شبکه، مهندسی محیط‌زیست، مدیریت مهندسی، مهندسی مواد

دانشگاه پرینستون

17

مهندسی مکانیک، هواوفضا، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی مالی

دانشگاه کارنگی ملون

52

مهندسی پزشکی، علوم و مهندسی مواد، مهندسی عمران و محیط زیست، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی مکانیک

دانشگاه ایلینوی

64

مهندسی کشاورزی، هواوفضا، مهندسی زیستی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، مهندسی صنایع، فیزیک مهندسی، مهندسی سیستم‌ها و طراحی

بیشتر بخوانید: نور دانش در دانشگاه کلمبیا؛ از شعار تا واقعیت

بورسیه های ارائه شده برای مهندسی در ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا به دلیل تحصیلات در سطح جهانی و استاندارد زندگی، مرکز دانشجویان بین المللی است. برای ترویج تحصیل دانشجویان بین المللی، چندین بورس تحصیلی در ایالات متحده آمریکا برای دوره های مهندسی در تمام سطوح ارائه می شود. برخی از محبوب ترین آنها به شرح زیر است:

نام بورسیه

دانشگاه

شرایط

مقطع

Knight Hennessy Scholars Program

استنفورد

پرداخت شهریه کامل سالانه 100 دانشجو

 

Fulbright Foreign Student Program

دولت آمریکا

پرداخت شهریه کامل

کارشناسی ارشد-دکتری

The American Nuclear Society Scholarship Program

انجمن فیزیک هسته‌ای آمریکا

1000 تا 5000 دلار

کارشناسی

ICSP Tuition-Waiver Scholarships at the University of Oregon

دانشگاه اورگان

تامین هزینه‌های شهریه 15 واحد درسی

کارشناسی-کارشناسی ارشد

AACE International Scholarship for International students

AACE

2500 دلار برای دانشجویانی سال دوم به بعد

-

George Washington University Global Leaders Fellowship

دانشگاه جرج واشنگتن

علاوه بر شهریه سایر هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد

کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل: هزینه تحصیل در رشته مهندسی در ایالات متحده چقدر است؟

موسسه فناوری ماساچوست (MIT) یکی از پرهزینه ترین برنامه های مهندسی را ارائه می دهد در حالی که موسساتی مانند UCLA و دانشگاه ایلینوی کمترین هزینه را در بین 10 کالج مهندسی برتر در ایالات متحده دریافت می کنند.
هزینه های تحصیل در ایالات متحده آمریکا در برخی از بهترین دانشگاه های مهندسی به قرار زیر است:

دانشگاه

میانگین شهریه (دلار آمریکا)

موسسه فناوری ماساچوست (MIT)

80،000-50،000

استنفورد

70،000-40،000

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB)

50،000-30،000

هاروارد

50،000-30،000

دانشگاه ایلینوی

30،000-20،000

بهترین رشته های مهندسی آمریکا

همانطور که قبلا گفتیم، کار برای شما زیاد است. به‌خصوص اگر مدرک تحصیلی‌تان را از یک دانشگاه معتبر آمریکایی دریافت کرده باشید. طبق آمار وزارت کار ایالات متحده، مشاغل مهندسی از پردرآمدترین مشاغل این کشور محسوب می‌شود و متوسط حقوق آن بین 50000 دلار تا 100000 دلار است.
بهترین رشته‌های مهندسی آمریکا شامل موارد زیر است:

 • مهندسی نفت
 • مهندسی برق
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی هوا و فضا
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی مواد

خلاصه کلام
رشته مهندسی مسیر دشواری برای تحصیل است. بنابراین دانشجویان بین‌المللی باید آماده باشند تا ساعات طولانی مطالعه و کار بر روی پروژه‌ها انجام دهند. اما می‌تواند دری را به روی بسیاری از فرصت‌های شغلی پرسود و با ارزش باز کند. اگر از حل مسئله، ریاضیات، علوم و غیره لذت می‌برید، تحصیل رشته مهندسی در آمریکا ممکن است به بهترین شکل ممکن شما را به آرزوهایتان برساند. حالا که این مقاله را خواندید وقت آن است که یک وقت مشاوره تحصیلی از کارشناسان حامی مهاجر بگیرید. ما متخصص در اخذ ویزای تحصیلی آمریکا هستیم. کار امروز را به فردا نیندازید.


سوالات متداول در زمینه تحصیل مهندسی در آمریکا


آیا امکان تحصیل رایگان رشته مهندسی در آمریکا وجود دارد؟

اگر رتبه علمی قابل قبولی داشته باشید، می‌توانید با دریافت بورسیه تحصیلی همه یا بخشی از شهریه خود را پوشش دهید.

چقدر طول می‌کشد تا بتوانیم مدرک لیسانس مهندسی از دانشگاه‌های آمریکا را دریافت کنیم؟

4 سال. البته اگر واحدهای بیشتری بردارید شاید بتوانید ظرف 3 سال این مدرک را دریافت کنید.

آیا تحصیل مهندسی در آمریکا سخت است؟

دستیابی به مدرک مهندسی در آمریکا کار آسانی نیست. داشتن مهارت فنی بالا و استعداد در حوزه ریاضیات، علوم پایه و اخلاق کاری قوی جزو الزامات است. البته همه رشته‌های مهندسی یکسان نیستند. برخی از رشته‌ها ساده‌تر از بقیه هستند.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 1 | کل دیدگاه های تایید شده: 0