50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

با تحصیل پزشکی در آمریکا، به رویای خود برسید!

تحصیل پزشکی در آمریکا؛ شرایط، هزینه و مدت زمان تحصیل 

تحصیل پزشکی یکی از رشته‌های پرطرفدار در آمریکاست و رقابت زیادی برای ورود به این رشته وجود دارد. البته این رقابت مانند ایران نیست و نیازی به شرکت در "کنکور" وجود ندارد. 
شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا نیز با ایران تفاوت دارد. دانشجویان برای ورود به این رشته باید ابتدا 4 سال علوم پایه را بگذرانند و سپس وارد دوره‌های پزشکی شوند که به دو دسته دوره پزشکی عمومی و دوره دستیاری پزشکی یا رزیدنسی تقسیم می‌شود. 
تحصیل پزشکی در آمریکا مستلزم تلاش بسیار است. این دوره به نهایت فداکاری و اشتیاق نیاز دارد؛ زیرا تحصیل پزشکی آسان نیست. بنابراین، اگر فکر می‌کنید که مشتاق به تکمیل دوره و خدمت به هدفی هستید که همیشه آرزویش را داشته‌اید، دریافت ویزای دانشجویی آمریکا و تحصیل پزشکی در ایالات متحده برای آینده‌تان بسیار ارزشمند و مفید خواهد بود. 

تحصیل پزشکی در آمریکا

برنامه درسی MBBS در ایالات متحده که مخفف  Bachelor of Medicine و Bachelor of Surgery است و کارشناسی پزشکی و کارشناسی جراحی نام دارد، ممکن است کمی چالش برانگیز باشد اما برای فارغ‌التحصیلان مزایای زیادی دارد. برخلاف برخی کشورهای دیگر، تحصیل پزشکی در ایالات متحده معادل ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا است. 

تحصیل پزشکی در آمریکا

دانشجویان بین‌المللی که مشتاق تحصیل پزشکی در ایالات متحده هستند، می‌توانند دوره 4 سال پیش پزشکی را از هر دانشگاه یا کالجی که بخواهند در آمریکا بگذرانند.
در حالی که MBBS یک دوره چهار ساله در کشور است، کل مدت زمان مورد نیاز برای فارغ‌التحصیلی از رشته پزشکی هفت تا نه سال است. دانشجویان همچنین باید برای برنامه اقامتی به مدت سه تا پنج سال برای تمرین به عنوان پزشک اقدام کنند.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا

برخلاف انگلستان، تحصیل پزشکی در ایالات متحده آمریکا به عنوان یک گزینه تحصیلات تکمیلی در دسترس است و شما نمی‌توانید به‌صورت مستقیم وارد رشته پزشکی شوید؛ این بدان معناست که باید پس از اتمام دوره چهار ساله کارشناسی (پیش پزشکی یا pre-med) مانند رشته‌های زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک یا ریاضی با معدل بالا و قابل قبول، برنامه پزشکی تخصصی را شروع کنید.

برای اطلاع از تحصیل در کشور رقیب آمریکا یعنی کانادا، می‌توانید مقاله "شرایط تحصیل پزشکی در کانادا" را نیز مطالعه کنید. 

سپس این مدرک شما را برای آزمون استاندارد MCAT که برای سنجش توانایی‌های علمی و فکری جهت پذیرش در دانشکده‌های پزشکی است و برای ورود به دانشکده پزشکی الزامی در نظر گرفته می‌شود، آماده کند.
اکثر دانش‌آموزان بین‌المللی برای دوره کارشناسی، شیمی یا زیست‌شناسی را به عنوان دوره پیش پزشکی خود انتخاب می‌کنند. پس از اتمام موفقیت‌آمیز، واجد شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا و ّثبت نام در برنامه 4 الی 5 ساله پزشکی می‌شوید.

مراحل درخواست پذیرش در رشته پزشکی آمریکا 

درخواست MBBS، پس از گذراندن دوره علوم پایه است و سپس باید در آزمونMCAT  (آزمون پذیرش کالج پزشکی) شرکت کنید. متقاضیان می‌توانند از طریق خدمات درخواست کالج پزشکی آمریکا و سرویس پردازش درخواست مرکزی به دانشگاه‌ها درخواست دهند. مهاجرت به آمریکا بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است اما برای ورود به حوزه پزشکی، معمولا باید مدرک زبان داشته باشید.

مراحل درخواست پذیرش در رشته پزشکی آمریکا

آزمون‌هایی که برای MBBS در ایالات متحده واجد شرایط هستند، عبارت‌اند از:

 • آیلتس، تافل یا PTE
 • MCAT
 • NEET
 • دوره پیش پزشکی

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در  MBBS آمریکا

 • بیانیه هدف
 • توصیه نامه
 • تأیید سوابق کیفری
 • رزومه تحصیلی  (CV)
 • ارزیابی رونوشت خارجی توسط آژانس معتبر
 • گواهی دبیرستان و دیپلم
 • نمره تافل 90-100 یا نمره آیلتس 6.0-7.5
 • مدرک UG در جریان علمی با حداقل معدل 3.0
 • امتیازات MCAT برای تعیین کالج یا دانشگاه

بعد از جمع‌آوری مدارک موردنیاز، شما باید وقت مصاحبه‌ای در یکی از سفارت‌های آمریکا (در کشورهای همسایه مانند ترکیه، ارمنستان یا دبی) دریافت کنید تا افسر مهاجرتی مدارک و شرایط شما را برای ورود به آمریکا به‌عنوان دانشجو تایید کند. 
ممکن است در همان روز مصاحبه ویزای شما صادر شود و در پاسپورتتان مهر ویزا بخورد اما در برخی موراد به شما گفته می‌شود که برای چند روز آینده پاسپورت خود را جهت چسباندن ویزا تحویل دهید، در این صورت اگر امکان ماندن در کشور سفارتتان را ندارید، می‌توانید از خدمات پیکاپ پاسپورت سفارت آمریکا حامی مهاجر استفاده کنید تا به راحتی پاسپورت شما به سفارت تحویل داده شود و ویزای تحصیلیتان در آن درج شود. 

شرایط سنی تخصص پزشکی در آمریکا

برخی دانشگاه‌ها ترجیح می‌دهند به دانشجوهای جوان پذیرش بدهند. میانگین سنی فارغ التحصیلان پزشکی معمولاً حدود 26 تا 27 سال است، زیرا آنها دوره کارشناسی خود را قبل از حضور در دانشکده پزشکی به پایان می‌رسانند که معمولاً 4 سال طول می‌کشد. پس از اتمام دانشکده پزشکی و برای ادامه تحصیل پزشکی در آمریکا، یک رزیدنت معمولاً آموزش دستیاری خود را آغاز می‌کند که بسته به تخصص پزشکی می‌تواند از 3 تا 7 سال طول بکشد. به‌صورت کلی می‌توان گفت دررابطه با شرایط سنی تحصیل در آمریکا، محدودیتی وجود ندارد.

شرایط سنی تحصیل در رشته پزشکی آمریکا

پزشک معالج که به عنوان پزشک یا مشاور کارکنان نیز شناخته می‌شود، یک پزشک کاملاً آموزش دیده و دارای مجوز است که دوره رزیدنتی خود و هر دوره آموزشی اضافی فلوشیپ را به پایان رسانده است. پزشکان حاضر معمولاً در اواسط تا اواخر 30 سالگی یا بالاتر هستند، البته این موضوع بسته به طول دوره رزیدنتی و دوره تحصیلی آنها دارد. 

گرایش ها و دوره های رشته پزشکی در آمریکا 

شما پس از طی 4 سال علوم پایه، می‌توانید برای اپلای تخصص پزشکی آمریکا، گرایش مدنظرتان در رشته پزشکی را انتخاب کنید. برخی از گرایش‌های پرطرفدار در رشته پزشکی به شرح زیر است: 

تغذیه و رژیم غذایی

دانشمند پزشکی

درمان تنفسی

روانشناسی

بهداشت عمومی

بهداشت دندان

پرستاری

حرکت‌شناسی

توانبخشی و معلولیت

فیزیوتراپی ارتوپدی

آسیب‌شناسی گفتار و زبان

مشاوره بالینی سلامت روان

روانپزشکی

سونوگرافی

مامایی

علوم آزمایشگاهی

داروسازی

دستیار کاردرمانی

دامپزشکی

پزشکی هسته‌ای

مشاوره اعتیاد و مصرف مواد مخدر

بیهوشی

علوم قلب و عروق

دندانپزشکی

اکوکاردیوگرافی

تکنسین فوریت پزشکی

جراحی و زیبایی

شنوایی‌سنجی

علوم اعصاب

پوست و مو

چشم‌پزشکی

ژنتیک

طب داخلی و بیماری عفونی

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا

پزشکان باید در ابتدا برنامه لیسانس چهار ساله را بگذرانند. پس از آن و با قبولی در مرحله اول آزمون، حدودا چهار سال بعدی را برای یکی از زیرشاخه‌ها در دانشکده پزشکی مشغول می‌شوند و در نهایت سه تا هفت سال در برنامه رزیدنتی باید فعالیت کنند تا تخصص کسب کنند. 

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی آمریکا

دوره رزیدنسی در ایران دستیاری پزشکی نامیده می‌شود که برای پزشکان عمومی است. پزشکان در آمریکا پس از قبولی در مرحله دوم آزمون، وارد این دوره خواهند شد و ادامه تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا را شروع می‌کنند که در نهایت یک پزشک متخصص نامیده می‌شوند. 
به‌صورت کلی‌، می‌توان گفت بین 10 تا 14 سال طول می‌کشد تا یک پزشک دارای مجوز کامل شود. موضوع خوشحال‌کننده این است که رزیدنت‌هایی که هم در حال کار در بیمارستان و هم تحصیل هستند، از همان سال اول رزیدنتی، تقریبا 58,000 دلار درآمد کسب می‌کنند. 

هزینه تحصیل پزشکی در آمریکا

طبق تحقیقات انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا (AAMC)، متوسط هزینه تحصیل در دانشکده‌های پزشکی دولتی 53,420 دلار و در دانشکده‌های خصوصی 65,575 دلار است.
این مبلغ شامل هزینه‌های تحصیل و سایر هزینه‌های مرتبط مانند کتاب‌های درسی، هزینه‌های زندگی، بیمه درمانی و سایر هزینه‌های متفرقه می‌شود. 

بورسیه تحصیلی پزشکی آمریکا 

بورسیه پزشکی در آمریکا به‌صورت اسکالرشیپ یا فاند برای دانشجویان در دسترس است. علاوه بر مسابقات مقاله محور، دانشجویان پزشکی نیز می‌توانند واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی باشند.
بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌ها بورسیه‌های تحصیلی مبتنی بر شایستگی را به دانشجویان برجسته ارائه می‌دهند. بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی اغلب بر اساس عوامل آکادمیک مانند نمرات آزمون GPA و MCAT اعطا می‌شود که بورسیه تخصص پزشکی در آمریکا است. 
دانشجویان در دوره پری مدیکال خود نیز ممکن است واجد شرایط بورسیه تحصیلی آمریکا پزشکی شوند و کمک هزینه مناسبی به‌عنوان اسکالرشیپ یا فاند دریافت کنند. 

مزایای تحصیل پزشکی در آمریکا

تحصیل پزشکی در ایالات متحده برخی امکانات را ارائه می‌دهد. از موسسات معتبر و برنامه‌های درسی قوی گرفته تا فرصت‌های تحقیقاتی پیشرفته و جمعیت‌های متنوع بیماران، مزایای متعددی دارند.

مزایای تحصیل رشته پزشکی در آمریکا

وجود موسسات معتبر و برنامه درسی قوی

تحقیقات پیشرفته و پیشرفت‌های تکنولوژی

ایجاد شبکه گسترده با متخصصان مشهور و ایجاد فرصت‌های همکاری

ارائه مدارک معتبر جهانی و ایجاد فرصت‌های شغلی جهانی و به رسمیت شناختن

جمعیت‌های مختلف بیماران و تجربیات بالینی

کسب درآمد در دوره رزیدنسی و تحصیل تخصص

وجود بهترین دانشکده‌های جهان در آمریکا

دسترسی آسان به گرین کارت

آینده کار پزشکی در آمریکا 

دوره پزشکی در ایالات متحده رویای بسیاری است. اگر پشتکار تحصیل به مدت حدودا 10 سال را دارید، آینده روشنی در انتظار شماست و مبلغ شهریه‌ای که طی این سال‌ها پرداخت کرده‌اید، به راحتی به شما برمی‌گردد. 

آینده کار پزشکی در آمریکا

طبق گزارش اداره آمار کار، پزشکی یکی از پردرآمدترین مشاغل در ایالات متحده محسوب می‌شود. برخی از رشته‌های پزشکی مانند پرستاری، پزشکان متخصص و جراحان متخصص بهترین آینده را برای دانشجویان دارند.
میانگین درآمد پزشکان در آمریکا سالانه حدود 200,000 دلار است و این درآمد در رشته‌های مختلف، متفاوت است. 
کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که آینده تغییرات زیادی را در حرفه پزشکی به ارمغان خواهد آورد و بیماران و تأثیرات بیرونی، پزشکان را مجبور خواهند کرد تا نحوه تفکر، مکان تمرین و آنچه را که می‌آموزند تغییر دهند. اما در نهایت، پزشک بودن همچنان یک موقعیت بسیار مورد توجه است. فناوری‌ها و درمان‌های جدید - پزشکی دقیق، درمان دیجیتال، چاپ سه بعدی، ایمونوتراپی، درمان‌های ژنی و سلول‌های بنیادی و هوش مصنوعی - وارد شده‌اند و دنیای پزشکی را تغییر خوبی خواهند داد. 
جمع بندی
عهد ایالات متحده به تعالی، نوآوری و مراقبت از بیمار، زمینه را برای آموزش پزشکی کامل و تاثیرگذار فراهم می‌کند. با انتخاب رشته پزشکی در آمریکا، سفری متحول کننده را آغاز می‌کنید که شما را با مهارت ها، دانش و شناخت جهانی مورد نیاز برای ایجاد تفاوت در زمینه مراقبت‌های بهداشتی مجهز می‌کند.
اگر با اطلاع از مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا، همچنان این رشته رویای شما است، پس بدون نگرانی از هزینه تحصیل پزشکی در آمریکا، همین حالا با شماره 02148000957 تماس گرفته تا کارشناسان مجرب حامی مهاجر شرایط شما را بررسی کرده و شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا با توجه به شرایطتان توضیح دهند. حامی مهاجر، رتبه اول در اعزام دانشجو به خارج از کشور است. 

سوالات متداول درباره تحصیل پزشکی در آمریکا 

در ادامه به سوالات پرتکرار شما عزیزان پاسخ داده می‌شود، در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید با شماره موسسه تماس گرفته یا در کامنت‌ها سوال خود را بنویسید. 

ثروتمندترین شغل پزشکی چیست؟

پزشکان و جراحان. انواع مختلفی از پزشکان متخصص در زمینه‌های مختلف رشته پزشکی وجود دارد، اما پزشکان پردرآمد پزشکان و جراحان هستند.      

آیا آمریکا به پزشک نیاز دارد؟

در حال حاضر، بیش از 83 میلیون نفر در ایالات متحده در مناطقی زندگی می‌کنند که دسترسی به پزشک مراقبت‌های اولیه به‌صورت محدود دارند. بر اساس داده‌های AAMC، ایالات متحده ممکن است تا سال 2034 شاهد کمبود 124,000 پزشک در همه تخصص‌ها باشد. پس اکنون فرصت عالی برای شروع تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا است. 

آیا امکان تحصیل رایگان پزشکی در آمریکا وجود دارد؟

برخی از دانشکده‌های پزشکی بورسیه‌های تحصیلی کامل یا فول فاند ارائه می‌کنند، از جمله بهترین دانشگاه آمریکا در رشته پزشکی، مانند دانشکده پزشکی دیوید گفن در دانشگاه کالیفرنیا-لس آنجلس، دانشکده پزشکی دانشگاه دوک در کارولینای شمالی، دانشکده پزشکی دانشگاه اموری. اما دریافت این نوع بورسیه به شرایط عالی و استعداد بالایی نیاز دارد. 

در چه سنی در آمریکا پزشک می شوم؟

متداول‌ترین مسیر برای تبدیل شدن به یک پزشک شامل تکمیل مدرک لیسانس، شرکت در آزمون و ورود به دانشکده پزشکی و سپس 3 سال یا بیشتر شرکت در برنامه رزیدنتی برای یک تخصص پزشکی است. کل این پروسه حداقل می‌تواند 11 سال طول بکشد و میانگین سنی برای یک پزشک مبتدی 29 یا 30 سال باشد.

MBBS به چه معناست؟

فرم کامل MBBS لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی است. MBBS یک مدرک کارشناسی تخصصی در پزشکی و جراحی است که توسط کالج‌ها و دانشگاه‌های پزشکی اعطا می‌شود.

امتحان MCAT چقدر سخت است؟

بسیاری از شرکت‌کنندگان در آزمون معتقدند که آزمون MCAT یکی از سخت‌ترین آزمون‌ها در مقطع کارشناسی ارشد است. عواملی مانند طول آزمون، محتوای پیچیده امتحان و مجموعه مهارت‌های شخصی هر دانشجو می‌تواند این آزمون را کمی چالشی کند. 

آزمون MCAT چیست؟

آزمون‌های ام کت یا MCAT مهارت‌ها و دانشی را بررسی می‌کند که مربیان پزشکی، پزشکان، دانشجویان پزشکی و دستیاران به عنوان پیش‌نیازهای کلیدی موفقیت در دانشکده پزشکی و تمرین پزشکی شناسایی کرده‌اند. محتوای آزمون به چهار بخش تقسیم می‌شود: مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم‌های زنده، مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم‌های بیولوژیکی، مبانی روانی و اجتماعی رفتار و تحلیل انتقادی و مهارت‌های استقلال. 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0