50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی
رشته حقوق در ترکیه (شرایط بورسیه + بازار کار)

راه دور نروید، می‌توانید جایی نزدیک ایران به یک وکیل در کلاس جهانی تبدیل شوید! آنهم درست در جایی‌که سیستم آموزشی آن تنه به تنه بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی می‌زند. آمریکا نیز با مدرک دانشگاه‌های آن آشنا است چون هرساله دانشجویان زیادی را از این کشور پذیرش می‌کند.

حقوق خواندن در ترکیه یعنی آشنایی با قوانینی که قرابت زیادی با کشورهای آلمان، فرانسه و سوئیس دارد. همگام با قوانین روز دنیا حرکت می‌کند و فرصت‌های کاری متنوعی را در اختیار فارغ‌التحصیلان قرار می‌دهد. حتی اگر ایرانی باشید!

ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با یک سفر آموزشی جدید آشنا کنیم. سفر آموزشی که از کلاس درس بهترین دانشگاه‌های ترکیه شروع می‌شود و تا دادگاه‌ها و مراجع حقوقی سایر کشورهای جهان ادامه می‌یابد. می‌توانید به یک وکیل حقوقی زبده بین‌المللی تبدیل شوید، اگر ..... 

نگاهی گذرا به سیستم حقوقی ترکیه

قبل از آنکه به شرایط تحصیل این رشته در کشور ترکیه بپردازیم، اجازه دهید کمی درباره سیستم حقوقی ترکیه صحبت کنیم. چون شما قرار است در این ساختار کار کنید و باید متوجه تفاوت‌ها و ویژگی‌های آن باشید.

اول اینکه سیستم حقوقی ترکیه تقریبا با سیستم حقوقی اروپا ادغام شده است. بنابراین شما برخی از خصوصیات قانون تجارت آلمان، قانون مدنی سوئیس را در آن می‌بینید. علاوه‌بر این، قوانین اداری ترکیه با قوانین فرانسه قابل مقایسه است و این درحالیست که قانون جزایی آن شباهت‌های زیادی با قوانین کیفری ایتالیا دارد.

اما در این میان یک تفاوت وجود دارد و آن، رواج محاکمات با حضور هیئت منصفه است. توجه داشته باشید که در ترکیه، نتایج محاکمه توسط هیئت منصفه تعیین نمی‌شود، بلکه توسط یک، دو یا سه قاضی که ریاست دادگاه را بر عهده دارند، تصمیم گیری صورت می‌گیرد.

شرایط تحصیل رشته حقوق در ترکیه

شما رشته پرطرفداری را برای تحصیل در ترکیه انتخاب کرده‌اید. برای همین رقابت برای ورود به دانشگاه‌های آن بالاست اما اصلا غیرممکن نیست. بعد از فارغ‌التحصیلی متوجه خواهید شد که به زحمتش می‌ارزید. چون سالهاست نام شغل وکالت یا کارشناس حقوقی در بین مشاغل معتبر جامعه ترکیه دیده می‌شود.

اجازه دهید برخی از مزایای آن را ذکر کنیم بعد به ادامه توضیح شرایط تحصیل می‌پردازیم:

مزایای تحصیل حقوق در ترکیه

چگونه از دانشگاه‌ های حقوق پذیرش بگیریم؟

برای ورود به این رشته باید در آزمون ورودی YOS یا LSAT شرکت کنید. نمره‌ای که شما برای این آزمون‌ها کسب می‌کنید، تاثیر زیادی در پذیرش رشته حقوق دارد. همچنین بسته به اینکه دوره آموزشی شما به زبان ترکی است یا به زبان انگلیسی، مدرک زبان مرتبط را بایستی ارائه دهید. اگر می‌خواهید بدانید آزمون یوس ترکیه چیست حتما به مقالات سایت حامی مهاجر سربزنید.

معمولا متقاضیان رشته حقوق بین‌الملل باید به زبان انگلیسی تحصیل کنند. اما دانشجویان سایر گرایش‌های حقوقی اگر زبان تحصیلی‌شان انگلیسی است باید شهریه بیشتری بپردازند. این درحالیست که تحصیل حقوق به زبان ترکی هزینه کمتری دارد. حداقل نمره آیلتس 6 است و برای تافل باید نمره بالاتر از 80 داشته باشید. برای تحصیل به زبان ترکی هم به مدرک زبان تومر احتیاج دارید.

مدارک لازم برای پذیرش رشته حقوق در ترکیه

فرم تکمیل شده دریافت پذیرش رشته حقوق در ترکیه

مدرک مهارت زبان (انگلیسی، ترکی)

ارائه نمرات آزمون SAT,YOS

توصیه نامه

مدرک مقاطع تحصیلی قبلی (همراه با ترجمه آن به زبان انگلیسی و ترکی)

ریزنمرات (همراه با ترجمه به زبان انگلیسی و ترکی)

سند پرداخت هزینه درخواست اولیه

نرخ پذیرش تحصیل در رشته حقوق در ترکیه چقدر است؟

برخی از دانشگاه‌ها نیاز به داشتن معدل مشخصی دارند و حداقل نمره بالاتری نسبت به سایر دانشگاه‌ها دارند. با این‌حال، اگر بخواهید با بورسیه تحصیل کنید، چاره‌ای ندارید جز اینکه معدل بالاتری داشته باشید. در حالی‌که دانشگاه‌های خصوصی به نمرات بالا در کارنامه دبیرستان نیاز ندارند.

مدت زمان تحصیل رشته حقوق در ترکیه چقدر است؟

تحصیل در رشته حقوق در مقطع کارشناسی مانند سایر رشته‌هایی که در دانشگاه‌های ترکیه ارائه می‌شود مثل رشته مدیریت در ترکیه یا عموم رشته‌های فنی‌ومهندسی، 4 سال طول می‌کشد. در این مدت شما فرصت دارید مدرک زبان ترکی خود را دریافت کنید. چنانچه موفق به دریافت مدرک خود نشدید، این دوره یک سال دیگر تمدید می‌شود که به آن «سال آمادگی زبان» می‌گویند. لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حقوق نیز 2 سال زمان می‌برد.

در دانشگاه های حقوق ترکیه چه مواد درسی تدریس می‌ شود؟

دروس گروه حقوقی که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، عبارتند از: مقدمه‌ای بر حقوق، حقوق اساسی، حقوق روم، حقوق اداری، حقوق جزا، قانون اساسی، حقوق مدنی، حقوق تعهدات، حقوق تجارت بین الملل در ترکیه و قوانین تملک.
علاوه‌بر این، دروس رشته‌های علوم انسانی مانند فلسفه، روانشناسی، منطق، علوم سیاسی، تاریخ سیاسی، اقتصاد، تاریخ تمدن و علوم اجتماعی نیز در آن تدریس می‌شود.

مواد درسی رشته حقوق در ترکیه

شرایط بورسیه رشته حقوق در ترکیه

مطمئنا یکی از اولویت‌های متقاضیان مهاجرت تحصیلی، تلاش برای دریافت بورسیه است. برنامه‌های بورسیه دانشجویان خارجی رشته حقوق نه تنها هزینه تحصیل را پوشش می‌دهد، بلکه با توجه به مدرک تحصیلی (لیسانس، فوق لیسانس، دکترا) در طول اقامت در ترکیه، یک کمک هزینه ماهانه ثابت را نیز به شما ارائه می‌دهد. این پرداخت‌ها در سال 2023 برای مقطع کارشناسی 3500 لیر، برای کارشناسی ارشد 5000 لیر و برای مقطع دکترا 6500  لیره تعیین شده است.

واقعیت این است که قبولی در برنامه‌های بورسیه ترکیه، شانسی نیست. بلکه تمام مدارک ارسالی شما هنگام ثبت نام بررسی می‌شود و با توجه به رشته و دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، در مورد صلاحیت شما تصمیم‌گیری خواهد شد. بنابراین اول باید بدانید که چگونه توانایی‌های خود را به صورت کامل معرفی کنید و دوم اینکه دانشگاه مناسبی را با توجه به رزومه خود انتخاب کنید.

بورسیه رشته حقوق در ترکیه

بهترین دانشگاه های حقوق در ترکیه

وقتی به بهترین دانشکده‌های حقوق در ترکیه نگاه می‌کنیم، می‌بینیم برخی از دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی این رشته امکانات بهتری ارائه می‌دهند. سعی کرده‌ایم سه تا از بهترین‌ها را در این بخش بیاوریم این موارد بهترین دانشگاه‌ های ترکیه برای بورسیه هستند:

بهترین دانشگاه های رشته حقوق در ترکیه

دانشکده حقوق استانبول

اگر می‌خواهید در بهترین دانشکده حقوق ترکیه درس بخوانید، باید استانبول را انتخاب کنید. هدف دانشکده حقوق این دانشگاه ارائه آموزش‌های حقوقی مطابق با استانداردهای بین‌المللی است. همچنین نقش محوری در توسعه نهادهای حقوقی و سیستم حقوقی این کشور ایفا می‌کند.

از گذشته تا امروز وکلای زیادی را تربیت کرده است که درحال‌حاضر در موسسات حقوقی کشورهای مختلف جهان مشغول به فعالیت هستند. دانشگاه ترکیه استانبول به دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته حقوق هستند، پیشنهاد می‌دهد تا در 16 گروه مختلف تحصیل کنند.

دانشکده حقوق آنکارا

رتبه دوم فهرست بهترین‌ها حتما به دانشگاه حقوق آنکارا تعلق می‌گیرد. تقریبا سابقه طولانی در عرصه آموزش حقوقی ترکیه دارد و از 1925 تاکنون همچنان مشغول به تربیت متخصصان حقوقی، فارغ از هرگونه ملیت است. جالب است بدانید که هیئت علمی این دانشگاه 110 عضو دارد که هرکدام در دو زمینه حقوق خصوصی و حقوق عمومی تحصیل کرده‌اند.

دانشکده حقوق گالاتاسرای 

اگر بخواهید در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنید، دانشگاه گالاتاسرای گزینه مناسبی است. اکثر این رشته‌ها با پایان‌نامه ارائه می‌شود به‌غیر از رشته‌هایی مانند حقوق اقتصادی، حقوق ورزش، حقوق بشر و حقوق بانکی که نیازی به ارائه پایان‌نامه ندارند. این دانشگاه هر سال 50 دانشجو می‌پذیرد. دو نفر از اعضای هیئت علمی ملیت فرانسوی دارند و 48 عضو دیگر آن شهروند ترکیه هستند.

هزینه تحصیل رشته حقوق در ترکیه

ناگفته پیداست که دانشگاه‌های دولتی شهریه کمتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی دارند. اگر بخواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید بین 500 تا 1500 دلار آمریکا شهریه بپردازید. اگر هم به زبان ترکی مسلط هستید، می‌توانید دوره‌های آموزش حقوق به زبان ترکی را انتخاب کرده و هزینه کمتری بپردازید. هزینه آن بین 300 تا 800 دلار است که تفاوت فاحشی با دوره‌های حقوق به زبان انگلیسی دارد.

مانند تمام برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در اکثر کشورهایی که شهریه در آنها اجباری است، دانشجویان ترک و غیرترک می‌توانند انتظار داشته باشند که حداقل 500 دلار بیشتر برای گذراندن دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا بپردازند. البته تاکید می‌کنیم که هزینه‌ها ممکن است از یک موسسه به موسسه دیگر متفاوت باشد.

بازار کار رشته حقوق در ترکیه

فارغ‌التحصیلان این رشته از موقعیت شغلی بسیار خوبی برخوردارند. می‌توانند درآمد بالایی کسب کنند و وجهه اجتماعی مناسبی در جامعه ترکیه داشته باشند. متوسط درآمدشان سالانه بین 45000 دلار تا 180000 دلار است. البته برای افراد تازه کار این مبلغ به 35000 دلار تا 70000 دلار می‌رسد.

وکلا در ترکیه علاوه بر وکالت می‌توانند به عنوان قاضی یا دادستان نیز فعالیت کنند. علاوه‌بر این، بسیاری از وکلا در ترکیه دارای مناصب دولتی هستند یا در کمیته‌ها و سازمان‌های حقوقی مختلف خدمت می‌کنند. در اینجا می‌توانید برخی از انواع مشاغل وکالت موجود در ترکیه را مشاهده کنید:

بازار کار رشته حقوق در ترکیه

  • وکیل شرکتی: مشاوره حقوقی می‌دهند و اطمینان حاصل می‌کنند که شرکت‌های دولتی یا خصوصی با قوانین ملی و بین‌المللی مطابقت دارد.
  • وکیل جنایی: آنها وکالت افراد حقیقی یا حقوقی که متهم به ارتکاب جرم هستند را برعهده می‌گیرند.
  • وکیل مدنی:  آنها وکالت افرادی را برعهده می‌گیرند که دارای مشکلات حقوقی غیرکیفری شده‌اند. مانند اختلافات شخصی، اختلافات ملکی یا ایرادات و اشکالاتی که در قراردادها وجود دارد.
  • وکیل مالکیت فکری: حافظ حقوق اشخاص یا شرکت‌ها در حوزه اختراعات، علائم تجاری و حق چاپ هستند.
  • وکیل حقوق بشر: وکلای حقوق بشر برای حمایت از حقوق افراد و سازمان‌های تحت ستم یا محروم تلاش می‌کنند. آنها می‌توانند برای نهادهای غیرانتفاعی و بین‌المللی کار کنند.
  • وکیل محیط زیست: مشخص است که برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی کار می‌کنند. در دعاوی زیست محیطی، آنها ممکن است نماینده مردم، سازمان‌های دولتی و خصوصی باشند.
  • وکیل مهاجرت: آنها به افراد و خانواده‌ها در عبور از روند دشوار قانونی مهاجرت به ترکیه کمک می‌کنند.

**توجه**: این موارد تنها تعداد انگشت شماری از انواع مختلف استخدام وکیل در ترکیه هستند. چه به تجارت علاقه‌مند باشید یا دغدغه حقوق بشری داشته باشید، کار برای شما در کشور ترکیه فراوان است.

چه گفتیم و چه خواندید؟

انتخاب خود را کردید؟ اگر هنوز نه که باز هم بیشتر می‌توانیم درباره مزایای تحصیل رشته حقوق در ترکیه بگوییم. مثلا فاصله نزدیک آن با ایران و هزینه پایین رفت‌وآمد بین دو کشور یا مهمتر از همه اینها هزینه مقرون به‌صرفه تحصیل در ترکیه را می‌توانیم نام ببریم. این مورد را هم در نظر داشته باشید که شما پس از فارغ‌التحصیلی مدرک بین‌المللی خواهید داشت که در بسیاری از کشورهای اروپایی مورد قبول است.

اگر برای وکیل شدن در ترکیه مصمم هستید، حامی مهاجر در کنار شماست! این شرکت از اولین مراحل مهاجرت تحصیلی یعنی آمادگی برای شرکت در آزمون یوس همراه‌تان است تا زمانی‌که خود را در یکی از کلاس‌های حقوق دانشگاه‌های ترکیه ببینید.
شما می‌توانید برای برخورداری از خدمات حامی مهاجر یا کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره مهاجرت به ترکیه از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آزمون یوس حامی مهاجر

سوالات متداول درباره تحصیل رشته حقوق در ترکیه

شاید سوال شما هم در بین سوالات این بخش باشد. ما پرتکرارترین‌ها را مطرح کردیم. پرسش‌هایی که معمولا کاربران شبکه‌های اجتماعی یا مشتریان‌مان مکررا می‌پرسند. اگر شما هم سوالی دارید که در اینجا نیامده است، حتما از قسمت نظرات این مقاله استفاده کرده و آن را  مطرح نمایید.

آیا برای تحصیل رشته حقوق در ترکیه به ویزای دانشجویی نیاز است؟

برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه در هر رشته‌ای، همه دانشجویان خارجی باید ویزای دانشجویی بگیرند. بنابراین پس از آنکه از دانشگاه خود نامه پذیرش دریافت کردید باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید.

آیا فارغ‌التحصیلان حقوق سایر کشورها می‌توانند در ترکیه کار کنند؟

بله. درصورتی‌که در دوره معادلسازی شرکت کنید. پس از این دوره باید به مدت 3 سال دوره کارورزی بگذرانید تا مجوز لازم برای اشتغال به‌عنوان یک وکیل قانونی را در ترکیه داشته باشید. البته مشاوران حقوقی نیازی به این کار ندارند و تنها با داشتن دعوتنامه کاری می‌توانند مشغول به کار شوند. 

آیا می توانم در ترکیه حقوق بین الملل بخوانم؟ 

بله. رشته حقوق بین‌الملل جزء رشته‌های پرطرفدار ترکیه است.

زبان تحصیل رشته حقوق در ترکیه چیست؟

رشته وکالت در ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌شود.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0