50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

پله پله تا تحصیل رشته مدیریت در ترکیه

تحصیل در رشته مدیریت و MBA در ترکیه

مدیریت در ذات خود هنر و علم برنامه‌ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل منابع برای دستیابی به اهداف خاص در یک سازمان است. باید خود را برای چالش‌ها آماده کنید تا به‌خوبی بتوانید رهبری موثری روی تیم‌های کاری داشته باشید. همه اینها در شرایطی تحقق پیدا می‌کند که در جای درست و در موقعیت درست درس بخوانید. موقعیتی که شما را به مسیر مدیریت در جامعه جهانی هدایت می‌کند و حقیقتا در باغ سبز است!

خوب شروع کردیم؟ عباراتی بسیار رسمی و جدی. چون طبیعت رشته مدیریت همین است. بسیار رسمی، جدی و مصمم. که اگر اینگونه نباشد راه را بیراهه رفته‌اید.

حالا بیایید به کشور ترکیه بپردازیم. کشوری که برای ایرانیان علاقمند به مهاجرت تحصیلی مقرون به‌صرفه است و یک محیط آموزشی بین‌المللی برای دانشجویانش فراهم می‌کند. نوشته‌ای که در ادامه می‌آید مخصوص کسانی‌ست که دوست دارند بدانند که تحصیل رشته مدیریت در ترکیه چطور و چگونه است؟ در چه دانشگاه‌هایی درس بخوانند و چقدر باید هزینه کنند؟ قدم به قدم در ادامه همراهی‌مان کنید!

شرایط تحصیل رشته مدیریت در ترکیه در یک نگاه

ابتدا از پیش‌نیازهای ورود به این رشته برای‌تان می‌گوییم. داشتن علاقه جزء اولویت‌های بی‌چون و چرا است، پس درباره این موضوع خیلی صحبت نمی‌کنیم. تمرکز اصلی‌مان فعلا روی شرایط ورود به دانشکده‌های مدیریت کشور ترکیه، مدت زمان تحصیل و مباحث و مواد درسی است. اگر دنبال این اطلاعات هستید که جدول زیر خیلی به کارتان می‌آید.

شرایط کلی تحصیل رشته مدیریت در کشور ترکیه

آزمون ورودی

دارد

نوع آزمون ورودی

YOS-SAT

مدرک زبان (برای تحصیل به زبان انگلیسی)

IELTS-TOEFL

مدرک زبان مورد نیاز (برای تحصیل به زبان ترکی)

TOMER

امکان تحصیل بدون مدرک زبان

وجود دارد

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی

4 سال

مدت زمان تحصیل برای مقطع کارشناسی ارشد

2 سال

محبوب ترین گرایش‌های مدیریت

MBA

مباحث درسی

تئوری - کارآموزی

میانگین شهریه سالانه

3000-10000 دلار

تعداد دانشکده‌های مدیریت

50

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، برای ورود به دانشکده‌های مدیریت باید آزمون یوس را بگذرانید. بسیاری از دانشگاه‌ها به‌صورت منحصربه‌‌‎فرد و جداگانه این آزمون را برگزار می‌کنند. بنابراین تاریخ مشخصی برای آن دارند که در وبسایت‌های رسمی هر دانشگاه اطلاع‌رسانی می‌شود.

همچنین برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو نیاز به ارائه سابقه کار مرتبط دارند. سابقه کارهایی که بیشتر در حوزه تجارت، بازاریابی، برنامه‌ریزی و مدیریت محصول است. البته این مورد در همه مراکز آموزشی عمومیت ندارد. اما عموما دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته MBA بایستی خود را برای ارائه مدرک سابقه کار آماده کنند.

بیشتر بخوانید: تمدید کیملیک ترکیه

تحصیل در انواع رشته مدیریت در ترکیه

شما با طیف وسیعی از رشته‌های مدیریت روبرو هستید. شاید در ابتدای کار خصوصا در مقطع کارشناسی خیلی متوجه تفاوت‌های هرکدام نشوید. مثلا مدیریت دولتی چه فرقی با مدیریت منابع انسانی دارد یا وجه تمایز MBA و مدیریت استراتژیک چیست؟ در اینجا چند نمونه از محبوب‌ترین گرایش‌های مدیریت برای تحصیل در ترکیه را معرفی کرده‌ایم و تخصص‌های هرکدام را توضیح می‌دهیم:

  • مدیریت منابع انسانی: نظارت و بهبود استراتژی‌های پرسنل شرکت.
  • مدیریت پروژه: سازماندهی تیم ها، منابع و وظایف برای تکمیل پروژه های خاص.
  • مدیریت استراتژیک: ترسیم مسیرها و اهداف بلند مدت برای کسب و کار.
  • مدیریت عملیات: تضمین عملکرد بهینه روزانه در یک شرکت.
  • مدیریت مالی: هدایت استراتژی ها و تصمیمات پولی یک واحد تجاری.
  • MBA: متداول‌ترین و مهمترین تخصص در مدیریت است که شهرت جهانی دارد.

گرایش‌هیا رشته مدیریت در ترکیه

رشته مدیریت بازرگانی در ترکیه

اگر احساس می‌کنید از کارآفرینان برجسته دنیا مانند بیل گیتس، ایلان ماسک یا استیو جابز الهام گرفته‌اید و دوست دارید کمی از همه چیز را یاد بگیرید، باید مدیریت بازرگانی بخوانید.

لیسانس مدیریت بازرگانی به دانشجویان یاد می‌دهد که چگونه منابع محدود را برای کسب سود و رشد کسب‌و‌کار مدیریت کنند. مفاهیمی همچون تولید و برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری، مدیریت پروژه، تخصیص منابع مالی در راستای اهداف و رویه‌های سازمانی را آموزش می‌دهد و به شما یاد می‌دهد که چگونه به اعداد نگاه کنید تا موفقیت و پیروزی‌های بالقوه را به‌درستی ببینید. همچنین اولین گام به سمت رشته MBA به شمار می‌آید.

رشته MBA در ترکیه

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. هدف برنامه MBA پرورش شایستگی‌های مدیریتی در مدیران سطح متوسط است. این امر از طریق افزایش مهارت‌ها در شیوه‌های تجاری و تحقیقات پیشرفته در کنار تقویت قابلیت‌ها در حل مسئله، استدلال تحلیلی و تدوین تصمیم‌های مؤثر و عاقلانه به دست می‌آید.

برنامه درسی به گونه‌ای طراحی شده که در سه ترم تکمیل می‌شود و در مجموع 36 واحد را در بر می‌گیرد. همچنین باید مدرک لیسانس و حداقل 5 سال تجربه حرفه‌ای تمام وقت داشته باشید. تمامی معیارهای پذیرش، براساس ارزیابی عملکرد تحصیلی در مقطع کارشناسی، نتایج آزمون مهارت و عملکرد مصاحبه تعیین می‌شود.

رشته MBA در ترکیه

رشته مدیریت مالی

اگر از کار با اعداد و ارقام خسته نمی‌شوید و مغز اقتصادی دارید، رشته مدیریت مالی آینده خوبی برایتان رقم می‌زند. با تحصیل در این رشته می‌توانید در بخش امور مالی و سرمایه‌گذاری شرکت‌ها مشغول به کار شوید و درآمد خوبی کسب می‌کنید. به‌خصوص اگر لیسانس حسابداری داشته باشید.

رشته مدیریت هتلداری

ترکیه یک کشور توریستی مملو از امکانات گردشگری است. بسیاری از هتل‌های معروف دنیا در این کشور شعبه دارند و مطابق با به‌روزترین فنون جهان گردشگری اداره می‌شوند. بنابراین شاید بهترین مکان برای تحصیل در رشته مدیریت هتلداری باشد. چون در چند قدمی یک بازار کار بزرگ و قدرتمند قرار خواهید داشت و علم و تجربه دست به دست هم می‌دهند تا شما را تبدیل به یک مدیر هتل شایسته کنند.

این رشته از دانشگاهی با دانشگاه دیگر متفاوت است. اما به‌طور کلی، در طول دوره با فرهنگ و آداب و رسوم جهان، رهبری خدمات، اصول مدیریت هتلداری، مدیریت درآمد، طراحی و توسعه گردشگری و غیره آشنا می‌شوید.

رشته مدیریت هتلداری در ترکیه

رشته مدیریت گردشگری

یک حرفه علمی کاربردی بسیار محبوب در ترکیه است. با داشتن مدرک مدیریت گردشگری مشکل پیدا کردن کار در این کشور را ندارید. هم با فنون مدیریت آشنا می‌‎شوید و هم روش‌های مهمان‌نوازی، برنامه‌ریزی اوقات فراغت، استراتژی‌های اجرای سفر را فرا می‌گیرید. دروسی که در این رشته می‌خوانید، عبارتند از: مدیریت و مشاوره گردشگری بین‌المللی، مدیریت جاذبه‌ها و مناطق توریستی و تفریحی، برنامه‌ریزی اوقات فراغت و رویداد است.

رشته مدیریت منابع انسانی

ترکیه یکی از کشورهای نوظهور قدرتمند در زمینه اقتصادی در چند سال گذشته است. به‌همین دلیل نیاز مدیران منابع انسانی به بهبود شرکت‌ها و پیشرفت آنها بسیار افزایش یافته است.

دانشگاه‌های ترکیه نیز علاقه زیادی به این تخصص دارند و مطالعه تمام مهارت های مورد نیاز برای آن مانند تفکر انتقادی، تصمیم گیری، مهارت‌های مذاکره و غیره را پوشش می‌دهند.

بهترین دانشگاه‌های ترکیه در رشته مدیریت

در زیر فهرستی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه که براساس عملکرد تحقیقاتی آنها در تجارت بین الملل رتبه بندی شده‌اند آورده شده است. ما بین برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد تمایز قائل نشده‌ایم. بلکه فقط به رتبه ملی دانشگاه توجه کرده‌ایم و در کنار آنها به جایگاه جهانی این موسسات آموزشی نگاهی انداخته‌ایم.

نام دانشگاه

رتبه در آسیا

رتبه در جهان

Bilkent University

42

385

Middle East Technical University

54

513

Marmara University

76

645

Istanbul Technical University

91

707

Istanbul University

92

708

Dokuz Eylul University

94

718

Hacettepe University

111

776

Ankara University

115

790

Koc University

124

833

هزینه تحصیل رشته مدیریت در ترکیه

هزینه تحصیل این رشته در دانشگاه دولتی و خصوصی متفاوت است. همچنین دانشجویان بین‌المللی باید شهریه بیشتری نسبت به دانشجویان بومی بپردازند. علاوه‌بر این، اگر بتوانید به زبان ترکی-استانبولی تحصیل کنید متحمل پرداخت هزینه کمتری خواهید بود.

همانطور که در جدول بالا به آن اشاره کردیم، هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی به 3000 دلار می‌رسد. این درحالیست که دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های خصوصی باید تا بیش از 10 هزار دلار در سال شهریه بپردازند. این تفاوت در شهریه درباره زبان تحصیل نیز صدق می‌کند. ‌به‌طوریکه هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی بیشتر از هزینه تحصیل به زبان ترکی- استانبولی است.

همچنین این نکته را مدنظر داشته باشید که هزینه زندگی دانشجویی نیز باید در محاسبات مالی خود قرار دهید که برای دانشجویان همه رشته‌ها و مقاطع مشترک است. مگر اینکه موفق به دریافت بورسیه شوید. در این شرایط کارتان راحت‌تر است.

بیشتر بخوانید: ترکیه برای زندگی خوبه؟

هزینه تحصیل مدیریت در ترکیه

شرایط کار رشته مدیریت در ترکیه پس از فارغ‌ التحصیلی

ترکیه اقتصادی رو به رشد دارد و برای حرکت در مسیر پیشرفت راهی جز مدیریت منابع ندارد. حالا این منابع می‌تواند انسانی، مالی یا تکنولوژی باشد. به‌هر حال این کشور محتاج شما مدیران آینده است و چه بهتر از این که در سیستم آموزشی آن تحصیل کرده باشید و با فرهنگ نهفته آن آشنا باشید. البته قبل از اینکه به جزئیات شغل مدیریت در ترکیه بپردازیم بهتر است با شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان آشنا شوید. ما در وبسایت حامی مهاجر نحوه پیدا کردن کار در استانبول و سایر شهرهای ترکیه را معرفی کرده‌ایم.

یک مدیر با سابقه 5 ساله می‌تواند بیش از 55 هزار دلار در سال درآمد داشته باشد که این رقم با احتساب پاداش و اضافه کاری است. اگر بالای 10 سال سابقه کار داشته باشید که باید به اعداد بالای 60 هزار دلار فکر کنید. اما اگر تازه فارغ‌التحصیل شده‌اید و تازه می‌خواهید جایگاه خود را در این رشته پیدا کنید، هنوز با این مقدار حقوق فاصله زیادی دارید. ولی امیدوار باشید که با سخت‌کوشی و افزایش سطح علمی به آنچه که می‌خواهید، می‌رسید و حتی می‌توانید فراتر از مرزها پیشرفت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله همه آنچه که باید درباره رشته مدیریت بدانید را گفتیم. از شرایط کلی تحصیل این رشته، تا انواع تخصص‎‌‌ها و بهترین دانشگاه‌ها. همچنین هزینه‌های تحصیل در این رشته را شرح دادیم. اما حتما می‌دانید که برای اطلاع از جزئیات دقیق آن باید به سایت هر دانشگاه مراجعه کرده و تمامی جوانب آن را بررسی کنید.

سعی کرده‌ایم اطلاعات مفید را در اختیارتان قرار دهیم و شما را در تصمیم‌گیری‌تان کمک کنیم. با این حال، جای هیچ‌گونه نگرانی برای متقاضیان تحصیل در این کشور وجود ندارد. چراکه ما در موسسه حامی مهاجر، با تدارک خدماتی مانند ثبت‌نام متقاضیان در آزمون یوس، ارائه منابع این آزمون، آموزش دروس یوس از پایه تا پیشرفته، مشاوره تحصیلی و کمک به دریافت پذیرش تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا مراجعین‌مان بهترین نتیجه را  کسب کنند و در رشته دل‌خواهشان درس بخوانند و بتوانند اقامت تحصیلی ترکیه بگیرند. 

شما می‌توانید برای برخورداری از خدمات حامی مهاجر یا کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق شماره 02148000957 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول درباره تحصیل مدیریت در ترکیه

در این بخش سعی داریم به پرسش‌های متداول متقاضیان تحصیل در این دانشگاه بپردازیم. عموم این پرسش‌ها بیشتر در رابطه شهریه، هزینه‌های تحصیل و شرایط بورسیه آن است. چنانچه سوال شما در بین‌شان نیست، می‌توانید از بخش نظرات همین مقاله استفاده کرده و پرسش خود را مطرح کنید.

در ترکیه کدام‌ یک از رشته ‌های مدیریت را می‌توان خواند؟

رشته MBA محبوب‌ترین رشته مدیریت در ترکیه است. بعد از آن رشته مدیریت بازرگانی، هتلداری و گردشگری قرار می‌گیرد.

هزینه تحصیل رشته مدیریت در ترکیه چقدر است؟

بسته به اینکه در چه دانشگاهی درس می‌خوانید، شهریه متفاوتی پرداخت خواهید کرد. دانشگاه‌های دولتی تا 3000 دلار هزینه از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند که این رقم برای دانشگاه‌های خصوصی تا 20000 دلار می‌رسد.

بهترین دانشگاه ترکیه در رشته مدیریت کدام است؟

بهترین دانشگاه‌های مدیریت ترکیه در شهر استانبول و آنکارا وقاع هستند که در صدر این لیست دانشگاه Bilkent و دانشگاه فنی خاورمیانه قرار دارد.

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0