50% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

تحصیل روانشناسی در آمریکا؛ دری به‌سوی تحقق رویاها

روانشناسی در آمریکا؛ معرفی شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه ها

"یک سفر تحصیلی هیجان‌انگیز برای درک پیچیدگی‌های ذهن انسان" این شاید بهترین عبارت برای توصیف شرایط تحصیل رشته روانشناسی در آمریکا باشد. اگر می‌خواهید روانشناس بالینی، مشاور، محقق یا متخصص این رشته شوید، درها به‌سوی‌تان باز است. تحصیل در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های روانشناسی آمریکا می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد. چون ایالات متحده کشور علم و کار است. 
اگر می‌خواهید بدانید تحصیل در بهترین مراکز علمی دنیا چگونه است و روانشناسان متبحر آمریکا در چه سطح کیفیتی آموزشی متخصص می‌شوند، این مقاله می‌تواند برایتان راهگشا باشد. اگر هم می‌خواهید برای اخذ پذیرش اقدام کنید و آینده تحصیلی و شغلی خود را بسازید، ما در حامی مهاجر درکنارتان هستیم. نگران اخذ ویزای تحصیلی آمریکا نباشید. شما کار خود را به متخصصان امور مهاجرتی آمریکا سپرده‌اید. شماره تماس برای مشاوره 02148000957 است. همین الان تماس بگیرید، فردا دیر است.

چرا در آمریکا روانشناسی بخوانیم؟

هرچند نیازی به برشمردن دلایل نیست. بسیاری آمریکا را می‌شناسند و با کیفیت دانشگاه‌ها و فرصت‌های شغلی فروان آن آشنا هستند. اما شاید برای برخی همچنان این سوال وجود داشته باشد که چرا برای تبدیل شدن به یک روانشناس و مشاور حرفه‌ای باید دانشگاه‌های این کشور را انتخاب کنیم؟ در ادامه بخش کوچکی از دلایل را برشمردیم.

کیفیت آموزشی بالا

اولین و شاید مهمترین دلیل، کیفیت آموزشی است که دانشگاه‌های آمریکایی ارائه می‌دهند. بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهان در ایالات متحده قرار دارند که به دلیل ارائه آموزش‌های باکیفیت در زمینه روانشناسی شهرت زیادی دارند. این بدان معناست که دانشجویان می‌توانند از اساتید کلاس جهانی، تحقیقات پیشرفته و روش‌های آموزشی نوآورانه بهره ببرند که به آنها کمک می‌کند تا در رشته خود پیشرو شوند.

برنامه‌ها و گرایش‌های تحصیلی متنوع

علاوه‌بر کیفیت آموزش، طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و گرایش‌های علمی برای دانشجویان این رشته وجود دارد. این کشور برای هر گرایشی برنامه تحصیلی مجزایی تدارک دیده است. بنابراین همیشه این فرصت را دارید که متناسب با علائق و اهداف شغلی خود در این رشته تحصیل کنید. 
مهمتر از همه، بسیاری از دانشگاه‌ها دوره‌های کارآموزی دارند. بنابراین دانشجویان این فرصت را دارند تا آنچه‌ که در کلاس درس آموخته‌اند را در محیط‌های واقعی به کار گیرند.

آشنایی با فرهنگ‌های مختلف

ایالات متحده یک جامعه متنوع و چند فرهنگی است. بنابراین امکان این را خواهید داشت که با طیف متنوعی از انسان‌ها تعامل داشته باشید و دیدگاه منحصر به فردی در مورد رفتار انسان و فرآیندهای ذهنی کسب کنید. علاوه‌بر این، با مهاجرت به آمریکا مهارت‌های ارتباطی و زبانی خود را توسعه دهید و ظرفیت تحمل اجتماعی‌تان را زیاد کنید.

مسیر شغلی مشخص

میزان تقاضا برای روانشناسان در ایالات متحده بالا است. بنابراین طیف گسترده‌ای از مسیرهای شغلی برای انتخاب وجود دارد. البته به‌ شرطی که در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید و مطابق با سیستم آموزشی آن تبدیل به یک روانشناس متخصص شوید.

در سیستم آموزشی آمریکا عموم دانشجویان رشته روانشناسی چه درس‌هایی می‌خوانند؟

دروس عمومی رشته روانشناسی آمریکا

دوره‌های اصلی روانشناسی در ایالات متحده ممکن است بسته به گرایش و نوع دانشگاه متفاوت باشد. اما به‌طور کلی، اکثر برنامه‌های آموزشی این رشته، مجموعه مشابهی از دروس پایه را پوشش می‌دهند.

مقدمه‌ای بر روانشناسی Introduction to Psychology

این درس معمولاً اولین درس روانشناسی است که دانشجویان می‌گذرانند. مروری بر تاریخچه، نظریه‌ها و روش‌های روانشناسی را ارائه می‌دهد و روانشناسی زیستی، شناختی و اجتماعی را معرفی می‌کند.

آمار و روش تحقیق Statistics and Research Methods

این دوره برای آموزش مبانی طراحی تحقیق، تجزیه و تحلیل داده‌ها و تجزیه و تحلیل آماری طراحی شده و برای دانشجویان علاقمند به تحقیق، ضروری است.

روانشناسی غیرعادی Abnormal Psychology

این دوره شامل تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات روانی است. ممکن است شامل موضوعاتی مانند اختلالات اضطرابی، اختلالات خلقی، اختلالات شخصیت و اسکیزوفرنی باشد.

روانشناسی رشد Developmental Psychology

این دوره به بررسی چگونگی رشد انسان از نظر فیزیکی، شناختی و اجتماعی در طول عمر خود می پردازد.

روانشناسی اجتماعی Social Psychology

بررسی نحوه تعامل افراد با دیگران و چگونگی تأثیرات اجتماعی بر رفتار و نگرش در این دوره انجام می‌شود. موضوعات تحت پوشش ممکن است شامل انطباق، متقاعدسازی، و پویایی گروه باشد.

روانشناسی شناختی Cognitive Psychology

این دوره به بررسی چگونگی پردازش اطلاعات توسط مغز و نحوه درک، یادآوری و حل مسئله توسط افراد می‌پردازد. موضوعات تحت پوشش ممکن است شامل توجه، حافظه و ادراک باشد.

روانشناسی شخصیت Personality Psychology

با گذراندن این دوره با نظریه‌های مختلف شخصیت و چگونگی ارتباط آنها با رفتار، انگیزه و احساسات آشنا خواهید شد. موضوعات اصلی آن شامل نظریه روانکاوی و نظریه انسان گرایانه است.
این دوره‌های آموزشی در کنار برخی از دروس تخصصی به دانشجویان اجازه می‌دهد در گرایش‌های خاصی مانند روان‌شناسی قانونی، روان‌شناسی سلامت، یا روان‌شناسی صنعتی-سازمانی تخصص پیدا کنند.

شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا در رشته روانشناسی

شرایط پذیرش تحصیلی در رشته روانشناسی آمریکا

شرایط اپلای روانشناسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه های آمریکا به موارد زیر دسته‌بندی می‌شود:

دیپلم دبیرستان یا معادل آن برای مقطع کارشناسی

دانش‌آموزان باید دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشند تا واجد شرایط پذیرش تحصیلی آمریکا در این رشته و در این مقطع شوند.

ارائه مدرک لیسانس برای مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع ارشد باید دارای مدرک لیسانس روانشناسی یا رشته‌های مرتبط از یک موسسه معتبر باشند. البته ممکن است برخی دانشگاه‌ها مدارک لیسانس غیرمرتبط را از دانشجویان بپذیرند. اما مستلزم این است که دانشجو قبل از شروع دوره تحصیلی، پیش‌نیازهایی را بگذراند.

نمرات آزمون استاندارد

اکثر دانشگاه‌های ایالات متحده از دانش‌آموزان می‌خواهند که در آزمون SAT یا ACT شرکت کنند. این آزمون‌ها، آمادگی دانشجو را برای کار در سطح کالج ارزیابی می‌کند و درواقع راهی برای تعیین صلاحیت دانشجو است.

تسلط به زبان انگلیسی

ارائه مدرک زبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، ضروری است. معمولا نمره آیلتس باید بالای 6.5 باشد. همچنین نمره تافل بالای 79 و PTE بالای 59 مورد نیاز است.

ریز نمرات و معدل

برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید ریزنمرات دوره دبیرستان خود را ارائه دهید. همچنین برای مقطع ارشد ریزنمرات دوره کارشناسی نیاز است. شرایط و حداقل و حداکثر نمرات ممکن است با توجه به دانشگاه متفاوت باشد.

توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه

برخی از دانشگاه‌ها ممکن است یک یا چند توصیه نامه از معلمان، استادان فرد متقاضی را درخواست کنند. این توصیه‌نامه توانایی و پتانسیل‌های دانش‌آموز و دانشجو را تائید می‌کند. همچنین در کنار آن نیاز به ارائه انگیزه‌نامه نیز است. انگیزه‌نامه توسط خود فرد نوشته می‌شود و بایستی حاوی اهداف و انگیزه‌های تحصیلی، شغلی و شخصی باشد.

هزینه تحصیل رشته روانشناسی در ایالات متحده آمریکا

هزینه تحصیل در رشته روانشناسی آمریکا

قبل از ارسال درخواست برای دانشگاهی در ایالات متحده، باید هزینه و میزان شهریه دوره را بررسی کنید. به‌طور کلی، شهریه دوره‌های کارشناسی این رشته برای دانشجویان خارجی سالانه حدود 25000 تا 35000 دلار است. البته دانشگاه‌های خصوصی ممکن است نرخ شهریه بالاتری داشته باشند. علاوه‌بر این بایستی هزینه کتاب‌های درسی، مسکن، غذا و سایر هزینه‌ها را نیز در نظر بگیرید.
دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی ارشد، می‌توانند انتظار داشته باشند که سالانه حدود 20000 تا 40000 دلار برای شهریه دانشگاه پرداخت کنند. البته هزینه تحصیل در آمریکا با توجه به نوع پروژه‌های تحقیقاتی، نوع برنامه تحصیلی، تعداد کلاس‌ها و سمینارهای خارج از برنامه و سایر هزینه‌های زندگی متفاوت است.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه های آمریکا چقدر طول می‌کشد؟

اکثر برنامه‌‌های روانشناسی مقطع کارشناسی در ایالات متحده چهار سال طول می‌کشد. البته با این فرض که دانشجو در هر ترم تعداد مجاز دروس را با موفقیت پشت سر می‌گذارد. مسلما اگر برخی دانشجویان در هر ترم کلاس‌های کمتری بگذرانند یا به دلایل شخصی، مرخصی آموزشی بگیرند، مدت زمان بیشتری باید در دانشگاه درس بخوانند.
اکثر برنامه‌های روان‌شناسی در سطح کارشناسی ارشد دو تا سه سال طول می‌کشد. البته این مدت زمان با توجه به برنامه‌های خاص آموزشی و پروژه‌های تحقیقاتی متغیر است.

10 دانشگاه برتر آمریکا در رشته روانشناسی

ایالات متحده میزبان برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته روانشناسی است. هر یک از این دانشگاه‌ها نقاط قوت و تخصص‌های منحصر به فردی را در زمینه روانشناسی ارائه می‌دهند. همچنین طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. در اینجا بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل روانشناسی در ایالات متحده آمریکا معرفی شده است.
•    دانشگاه استنفورد  Stanford University
•    دانشگاه هاروارد     Harvard University
•    دانشگاه کالیفرنیا    University of California - Berkeley
•    دانشگاه ییل          Yale University
•    دانشگاه میشیگان    University of Michigan
•    دانشگاه شیکاگو       University of Chicago
•    دانشگاه پنسیلوانیا    University of Pennsylvania
•    دانشگاه کالیفرنیا- لس آنجلس University of California - Los Angeles (UCLA)
•    دانشگاه ایلینوی      University of Illinois - Urbana-Champaign
•    دانشگاه ویسکانسین -مدیسون University of Wisconsin - Madison
این دانشگاه ها طیف وسیعی از برنامه‌های روانشناسی از جمله بالینی، شناختی، رشدی، اجتماعی و غیره را ارائه می‌دهند. همچنین هیئت علمی استثنایی با رده‌های دانشی بالایی دارند و امکانات تحقیقاتی و منابع زیادی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.
شما در این دانشگاه‌ها با فرصت‌های تحقیقاتی گسترده‌ای مواجه خواهید بود. همچنین با گذراندن دوره‌های کارآموزی، مهارت‌ها و تجربه‌های لازم را در این رشته کسب می‌کنید. بنابراین، اگر مشتاق کمک به دیگران هستید و می‌خواهید تغییر معناداری در زندگی افراد ایجاد کنید، دانشکده‌های روانشناسی آمریکا ممکن است راه مناسبی برای شما باشد. جدول زیر جایگاه هر دانشگاه را در رتبه‌بندی QS نشان می‌دهد.

10 دانشگاه برتر آمریکا در رشته روانشناسی بر اساس رتبه‌بندی QS

عنوان دانشگاه

رتبه ملی

رتبه جهانی

دانشگاه هاروارد

1

1

دانشگاه استنفورد

2

4

دانشگاه ییل

3

6

دانشگاه کلمبیا

4

7

دانشگاه میشیگان

5

8

دانشگاه کالیفرنیا-لس‌آنجلس

6

9

دانشگاه کالیفرنیا-برکلی

7

11

موسسه تکنولوژی ماساچوست

8

12

دانشگاه پنسیلوانیا

9

14

دانشگاه نیویورک

10

15

بورسیه تحصیل در رشته روانشناسی در آمریکا

مهم نیست که به چه حوزه‌ای از روانشناسی علاقه مند هستید، خوشبختانه راه‌های زیادی برای تامین مالی تحصیلات شما وجود دارد. بورسیه‌ها و کمک‌های مالی کمک‌تان می‌کند هزینه تحقیقات پایان نامه خود را تامین کنید، بخشی از شهریه خود را بپردازید یا حتی در صورت نیاز کمک هزینه‌های مسافرتی برای شرکت در کنفرانس‌ها را پرداخت کنید.
صدها بورس تحصیلی برای دانشجویان روانشناسی با اهداف مختلف وجود دارد. برخی مبتنی بر نیاز، برخی مبتنی بر شایستگی و برخی دیگر ترکیبی از این دو سبک هستند. انجمن روانشناسی آمریکا و انجمن افتخاری روانشناسی Psi Chi حامیان اصلی این بورسیه‌ها برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند. اما منابع بورس تحصیلی زیادی نیز وجود دارد که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید.

نام بورسیه

حداکثر مبلغ بورسیه (دلار)

زمان درخواست

APAGS/Psi Chi Junior Scientist Graduate Fellowships

1000

تا پایان ماه ژوئن

APA Society Convention Research Awards

500- 300

-

APF Walter Katkovsky Scholarships

5000

اوایل ماه دسامبر

APF Graduate Student Scholarships

1000-5000

پایان ماه ژوئن

National Science Foundation (NSF)

2500

اواسط ماه نوامبر

Psi Chi

3000

-

The Beinecke Scholarship Program

30،000

14 فوریه

National Institutes of Health (NIH)

1000

-

فرصت‌های شغلی حوزه روانشناسی در کشور ایالات متحده آمریکا

شرایط کار در رشته روانشناسی آمریکا

کشور ایالات متحده آمریکا دامنه کاری گسترده‌ای برای دانش آموختگان رشته روانشناسی دارد. این رشته بسیار رو به رشد و پیشرو است و تقاضا برای متخصصان آموزش دیده در حال افزایش است. به‌همین دلیل رشته‌های روانشناسی ورزشی، روانشناسی قانونی و روانشناسی صنعتی و سازمانی به بازار کار این کشور راه پیدا کرده است.
روانشناسان ورزشی برای بهبود سلامت روانی و عاطفی ورزشکاران با ورزشکاران کار می‌کنند. درحالیکه روانشناسان پزشکی قانونی تخصص خود را در پرونده‌های حقوقی از جمله تحقیقات جنایی و محاکمه به کار می‌گیرند. همچنین روان‌شناسان صنعتی-سازمانی اصول روان‌شناختی را در محیط‌های کوچک کاری اعمال می‌کنند و به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا بهره‌وری، رضایت کارکنان و اثربخشی سازمانی را بهبود بخشند.
علاوه‌بر این موارد، بسیاری از روانشناسان در ایالات متحده نیز در محیط‌هایی همچون شرکت‌های مشاوره، سازمان‌های دولتی و سازمان‌های غیرانتفاعی کار می‌کنند. دامنه روانشناسی در ایالات متحده به طور مداوم در حال تغییر است و فرصت های شغلی هیجان انگیز و چالش برانگیزی برای علاقه مندان به دنبال کردن این رشته وجود دارد.

همچنین بخوانید: انواع ویزای کار دائم و موقت آمریکا

سخن پایانی
درحالی‌که تحصیل در دانشگاه‌های این کشور حضور در بهترین جایگاه آموزشی جهان است اما فرایند پذیرش در آن ممکن است سخت و دلهره‌آور باشد. اگر در حال بررسی درخواست برای تحصیلات عالی در آمریکا هستید، بهتر است این کار را به تنهایی انجام ندهید. یک تیم متخصص و متشکل از کارشناسان باتجربه را در کنار خود همراه کنید و با چالش کمتری برای تحصیل این رشته در بهترین دانشگاه‌های جهان آماده شوید.
موسسه حامی مهاجر به شما در این فرایند کمک می‌کند. ما در دریافت ویزای تحصیلی آمریکا کمک‌تان می‌کنیم و گام به گام همراهتان هستیم. اولین قدم را شما بردارید، تخصص ما می‌تواند شما را در رسیدن به رویاهایتان کمک کند.

سوالات متداول درباره تحصیل رشته روانشناسی در آمریکا

آیا می‌توان بدون داشتن مدرک لیسانس روانشناسی در مقطع فوق لیسانس این رشته در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل کرد؟

داشتن مدرک لیسانس روانشناسی یک امتیاز برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های آمریکا محسوب می‌شود. اما برای همه دانشگاه‌ها اجباری نیست. اگر مدرک لیسانس غیر مرتبط دارید، گذراندن دوره‌هایی می‌تواند شما را برای ورود به دانشکده‌های روانشناسی آماده کند.

آیا تحصیل رشته روانشناسی در آمریکا سخت است؟

اجازه کار در این رشته منوط به نمرات تحصیل است. همچنین دانشجویان بایستی پروژه‌های تحقیقاتی مشخصی را انجام دهند و یک دوره کارآموزی را بگذرانند. روانشناسی رشته آسانی نیست، اما لزوماً رشته سختی هم نیست.
 

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0