20% تخفیف مشاوره های تحصیلی حضوری 20% تخفیف مشاوره های تحصیلی

بورسیه ­های تحصیلی بلژیک

تعدادی از بورسیه ­های تحصیلی در بلژیک برای دانشجویان بین المللی و به طور خاص برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه، وجود دارد. دولت بلژیک، در تلاش است به منظور همکاری در زمینه توسعه­­ دانش، به دانشجویان خارجی که مایل به ادامه تحصیل در بلژیک هستند، بورسیه اهدا کند. دانشگاه بلژیک که در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد، دارای برنامه­ های بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی می­ باشد.در ادامه به بررسی چند بورسیه مربوط به این کشور می­پردازیم.

بورسیه ­های تحصیلی VLIR-UOS برای مقطع کارشناسی ارشد

VLIR-UOS به دانشجویان از کشورهای منتخب در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ­های بلژیک کمک هزینه­ های تحصیلی اهدا می­کند. بورسیه ­ها هزینه شهریه، اقامت، کمک هزینه، هزینه سفر و سایر هزینه ­های مربوط به برنامه را شامل می ­شود. زمینه ­های مطالعه شامل آموزش و تدریس انگلیسی و دیگر برنامه ­های کارشناسی ارشد در دانشگاه ­های بلژیک است. VLIR-UOS فقط بورسیه ­های تحصیلی کامل را برای کل دوره آموزش، ارائه می­دهد. بورسیه ­های تحصیلی شامل هزینه، اقامت، بیمه، مسافرت بین المللی و شهریه می­شود. فقط در صورت برآورده شدن شرایط لازم زیر می­توانید برای بورسیه تحصیلی اقدام کنید.

 • ملیت و کشور محل اقامت: یک متقاضی باید در زمان درخواست، اهل یکی از 31 کشور لیست کشور VLIR-UOS برای بورسیه ­های تحصیلی (لزوماً همان کشور) باشد.
 • سن: حداکثر سن برای کاندیدای برنامه کارشناسی ارشد برای استادان اولیه 35 سال و برای استادان پیشرفته 40 سال است.
 • سوابق و تجربه حرفه­ای: اولویت به نامزدهایی است که در مؤسسات دانشگاهی، مؤسسات تحقیقاتی، دولت­ ها، سازمان­ های غیر دولتی مشغول به کار هستند یا در یکی از این بخش­ ها به صورت حرفه­ ای عمل می­کنند اما داوطلبان کارشناسی ارشد شاغل در بخش سود یا داوطلبان تازه فارغ التحصیل بدون تجربه کار می ­توانند بسته به انگیزه و مشخصات آنها، واجد شرایط دریافت بورسیه نیز باشند.

نحوه اخذ بورسیه تحصیلی

از طریق وب سایت دانشگاه، شما باید برای پذیرش در برنامه و همچنین برای بورسیه تحصیلی اقدام کنید. هنگام درخواست برنامه، حتما ذکر کنید که آیا مایل به درخواست بورسیه تحصیلی هستید یا خیر. مهلت این دوره متفاوت است و توسط برنامه تعیین می­شود اما بیشتر مهلت حدود 1 فوریه یا 1 مارس برای برنامه ­های کارشناسی ارشد است. برخی از برنامه های آموزشی هنوز بسته هستند اما به زودی باز می­شوند.

مهلت: 1 فوریه - 1 مارس (سالانه)

کشورهای منتخب:

 • آفریقا: بنین، بورکینا فاسو، بوروندی، اتیوپی، گینه، کامرون، کنیا، ماداگاسکار، مالی، مراکش، موزامبیک، نیجر، رواندا، سنگال، تانزانیا، اوگاندا، زیمبابوه، آفریقای جنوبی
 • آسیا: کامبوج، فیلیپین، اندونزی، سرزمین­های فلسطین، ویتنام
 • آمریکای لاتین: بولیوی، کوبا، اکوادور، گواتمالا، هائیتی، نیکاراگوئه، پرو

بورسیه ­های تحصیلی Leuven برای دانشجویان بین المللی

بورسیه ­های Leuven برای دانشجویان بین المللی با انگیزه و با استعدادی است که علاقه مند به شرکت در یک برنامه کارشناسی ارشد بین المللی دانشکده علوم K.U.Leuven هستند. زمینه ­های مطالعه براساس برنامه کارشناسی ارشد مربوط به دانشکده علوم در دانشگاه K.U. لوون است و در حوزه ­های کارشناسی ارشد شیمی، جغرافیا، فیزیک، آمار فعالیت دارند. مبلغ بورسیه تحصیلی برای 1 سال می تواند تا 10.000 یورو باشد. بورسیه تحصیلی همیشه شهریه 1 سال، بیمه و پوشش اولیه بیمه درمانی را پوشش می­دهد. مبلغی که برای هزینه­ های زندگی اعطا می­شود می تواند متفاوت باشد.
برای دوره های کارشناسی ارشد دو ساله، بورسیه تحصیلی برای سال دوم کارشناسی ارشد، فقط به شرط این  که دانشجو سال اول نتایج مناسبی داشته باشد، ادامه خواهد داشت. متقاضیان باید از طریق فرم درخواست KU Leuven برای برنامه مستر، اقدام کنند. هنگام ثبت نام در وب سایت بورسیه تحصیلی، باید تصویر مدرک مربوط به پذیرش را بارگذاری کنند.

شرایطی که دانشجویان باید در نظر بگیرند

• متقاضیان قبلا در دانشگاه لون تحصیل نکرده و یا کار نکرده­ باشد.

• متقاضیان دارای مدرک لیسانس از یک دانشگاه خارجی هستند که به آنها امکان دسترسی به برنامه کارشناسی ارشد مورد نظر خود را می­دهد.

• متقاضیان هنوز مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا را کسب نکرده اند.

• متقاضیان باید ثابت کنند که در دوران تحصیل قبلی نتایج مطالعه عالی داشته ­اند.

• متقاضیان باید برای زبان انگلیسی مدرکی ارائه دهند.

• متقاضیان انگیزه جدی برای پیروی از یک برنامه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم K.U.Leuven را نشان می­دهند.

مهلت: 15 فوریه 2019 (سالانه). دوره بعدی از سپتامبر 2019 آغاز می­شود.

موسسه میزبان: Katholieke Universiteit لوون در بلژیک

بورسیه های دانشگاه Flanders Master Mind برای دانشجویان بین المللی

دولت فلاندرز یک برنامه بورسیه تحصیلی جدید، بورسیه­ های Master Mind را راه اندازی کرده است که هدف از آن ارتقاء بین المللی آموزش عالی Flemish است. این جایزه 30-40 بورسیه تحصیلی به دانشجویان برجسته از همه کشورها اعطا می­کند. زمینه مطالعه در راستای برنامه ­های مقطع کارشناسی ارشد ارائه شده در موسسات شرکت کننده است.

تعداد جوایز 30 عدد می­ باشد و دانشجویان بین المللی از همه کشورها می ­توانند درخواست دهند. همچنین تعدادی بورسیه ­های تحصیلی مخصوص دانشجویان برخی کشورها وجود دارد: ژاپن (3)، مکزیک (3)، فلسطین (2)، ایالات متحده (5). به دانشجویان ورودی حداکثر 8000 یورو بورسیه تحصیلی در هر سال تحصیلی اعطا می­شود. مدت برنامه یک سال تحصیلی برای یک برنامه کارشناسی ارشد 60 ECTS و دو سال تحصیلی برای یک برنامه کارشناسی ارشد 120 ECTS است.

مهلت: 30 آوریل 2019

موسسه میزبان:

 • دانشگاه ­ها: دانشگاه لوون، دانشگاه آنتورپ، دانشگاه گنت، دانشگاه هاسلت، دانشگاهVrije Universiteit Brussel
 • دانشکده­ های هنر و علوم دریایی: دانشگاه آکادمی دریایی آنتورور، دانشگاه Artesis Plantijn آنتورو، دانشگاه اراسموس بروکسل، دانشگاه کارل د گروت، دانشکده هنر LUCA، دانشگاه PXL، کالج دانشگاه گنت

بورسیه ­های دکتری دانشگاه گنت برای کاندیداهای کشورهای در حال توسعه

دانشگاه گنت با حمایت از "صندوق تحقیقات ویژه" (BOF) خود، بورسیه­ های دکترا را به متقاضیان دکترا از کشورهای در حال توسعه که مایل هستند نیمی از تحقیقات دکتری خود را در دانشگاه گنت و نیمی دیگر را در دانشگاهی در کشور در حال توسعه انجام دهند، اهدا می­کند. محدودیت­ هایی در زمینه تحقیق اعمال نمی ­شود، با این وجود بر موضوعاتی که برای توسعه مرتبط هستند، اولویت داده می­شود. این تأمین هزینه فقط برای دانشجویانی که مایل به اخذ مدرک دکترا در دانشگاه گنت هستند، در نظر گرفته شده است.

شرایط بورسیه مقطع تحصیلی دکتری

مقطع تحصیلی برای این بورسیه تحصیلی، دکترا است و شهروندان کشورهای در حال توسعه می­توانند درخواست دهند. 24 ماه تحقیق دکترا در دانشگاه شریک در جنوب اجرا خواهد شد که از طریق این بورسیه تحصیلی هیچ بودجه ­ای تأمین نمی­شود. این بخش از تحقیق (24 ماه) باید در موسسه شریک در جنوب انجام شود. به عنوان مثال بورسیه تحصیلی دکتری محلی یا حقوق و دستمزد شرایطی که برای این بورسیه باید تحقق یابد به شرح زیر است:

 • باید یک استاد محلی دکترا در دانشگاه شریک یا مرکز تحقیقاتی در جنوب وجود داشته باشد.
 • بیانیه کتبی ارائه دهند که بیان می­کند که داوطلب، دانشجوی دکتری تمام وقت یا کارمند این دانشگاه شریک است و از تدریس یا سایر تکالیف معاف می­شود تا بتوانند به طور کامل روی تحقیقات دکترا در جنوب متمرکز شود.
 • در این بیانیه همچنین باید ذکر شود که داوطلب در هنگام کار روی دکترا در دانشگاه شریک در جنوب، بورسیه تحصیلی دکترا با حقوق را برای مدت 24 ماه دریافت می­کند.

مهلت درخواست: 4 مارس (سالانه). این دوره از اکتبر 2019 آغاز می­شود

موسسه میزبان: دانشگاه گنت در بلژیک و یک دانشگاه شریک در یک کشور در حال توسعه.

بورسیه ­های ARES در بلژیک برای کشورهای در حال توسعه

هر سال، ARES به دانشجویان کشورهای در حال توسعه این فرصت را می­دهد که در یک دوره کارشناسی ارشد تخصصی یک ساله یا یک دوره آموزش پیشرفته 4 تا 6 ماهه را در یک موسسه آموزش عالی فدراسیون والونیا - بروکسل، بلژیک دنبال کنند. دوره­ های واجد شرایط کارشناسی ارشد و آموزش در زمینه ­های پرورش آبزیان، بهداشت، فناوری مواد غذایی، اقتصاد، توسعه بین المللی، GIS، فناوری اطلاعات، کشاورزی، محیط زیست، حقوق بشر، میکرو مالی و غیره، می­باشد.

کشور های تحت بورسیه ARES

کشورهای جهان سوم در نظر گرفته برای این بورسیه شامل اتباع کشورهای بنین، بولیوی، بورکینا فاسو، بوروندی، کامبوج، کامرون، کوبا، اکوادور، اتیوپی، هائیتی، ماداگاسکار، مراکش، نیجر، پرو، فیلیپین، رواندا، سنگال، و ویتنام می­باشد این بورسیه هزینه ­های مسافرت بین المللی، کمک هزینه زندگی، هزینه ثبت نام، بیمه، کمک هزینه مسکن و غیره را در بر می­گیرد. برای درخواست بورسیه تحصیلی، فرم درخواست بورسیه تحصیلی را تکمیل کرده و به ARES توسط سرویس پست یا پست سریع ارسال کنید و  اصولا باید تا 8 فوریه 2019 آن را دریافت کرده باشند.

مواردی که متقاضی باید در نظر بگیرد

 • شهروند یک کشور در حال توسعه ذکر شده، باشید.
 • مدرک تحصیلی که قابل مقایسه با مدرک تحصیلاتی دانشگاه ­های بلژیک است، ارائه نمایید.
 • تجربه حرفه­ ای مربوطه را در یک کشور در حال توسعه حداقل دو سال پس از دوره تحصیلات تکمیلی و یا سه سال پس از تحصیل داشته باشید.
 • تسلط خوبی بر زبان فرانسه و نوشتاری و گفتاری داشته باشید. برای دوره های آموزشی که به زبان دیگری برگزار می شود، داشتن سطح مناسب در زبان این دوره چه به صورت نوشتاری و چه گفتاری ضروری است. متقاضی باید برای یادگیری زبان فرانسه به منظور شرکت در زندگی روزمره در بلژیک متعهد شود.

مهلت: 11 ژانویه / 8 فوریه 2019 (سالانه)

موسسه میزبان: دانشگاه ها و موسسات دانشگاهی در بلژیک

دیدگاه جدید
دیدگاه ها
کل دیدگاه های ثبت شده: 0 | کل دیدگاه های تایید شده: 0